Kedinin Gözündeki Beyazlık

cinnamonn

biz bu kediye sokakta bakıyoruz birkaç gündür gözlerinde böyle beyazlık var ve arada sırada hapşırıyor napmamiz gerek

3 CEVAP

aslihan_e

Öncelikle iç parazit hapı vermelisiniz ve bunu 3 hafta sonra tekrarlamalısınız. Eczaneden Andazol 200 mg (55 TL) hap alıp bir hapın çeyreğini verebilirsiniz. Tabi mümkünse veterinerden iç parazit hapı da alabilirsiniz. Sokak kedilerinde mutlaka iç parazit bulunur, hastalık belirtisi gösterdiklerinde ilk olarak bağışıklıkları yükseltilmelidir. İç parazitleri ortadan kaldırarak ona yardımcı olursunuz. İkinci yapılacak şey kediler için bir multivitamin veya bağışıklık güçlendirici satın alıp onu bir süre düzenli vermek. Yine ona erişim yoksa eczaneden polivit vitamin şurubu (56 TL) alıp şırınga ile içirilebilir. Parazitleri yok ettikten sonra tavuk ciğeri gibi besleyiciliği yüksek gıdalar verilmeli. Bol sıvı alması sağlanmalı. Çorbalık tavuk alıp haşlanıp suyu verilebilir. Kusma olursa (İç parazit hapı sonrası dışında) ya da kakada kan görürseniz acilen veterinere götürmelisiniz. Yemeyi bırakırsa siz ağzına minik parça koyarak veya şırınga ile besleyin. Bazen burunları tıkanırsa mama yemeyi bırakırlar, aç kalmamalı. Hastalık ilerlerse antibiyotik kullanımı gerekebilir ama eğer ki Kedi Nezlesiyse genelde iyi bakımla gerek olmuyor. Gözlerde kapanma, kızarıklık olursa terramycin göz merhemi kullanın.

O gördüğünüz beyaz kısımlar üçüncü göz kapağı olarak adlandırılıyor.. Parazit, virüs ya da çeşitli deformasyonlar sebebiyle bu hale gelir.. Veterinere götürülmesi gereken bir durum.. Geçmiş olsun..

MarsMaya

Bazen enfeksiyon ve yüksek ateş nedeniyle oluyor. Yukarıda sayılan nedenler de geçerli bir veteriner hekime danışmalısınız en azından kan tahlili yapılmalı.