Karma Kedi Aşısı

anlacar

Merhaba Yakşamlar kedim bu gün 2. aşısı oldu daha 2 aylık 70 günlük diyelim ilk aşısı bitlenmesi üzerine götürmüştüm zaten iç dış oldu bu sorunumuzu çözdü şükür herhangi bir etkisi olmamıştı fakat bu gün karma aşısını oldu galiba kıç kısmından oldu annem yaptırmaya götürdü alt kısımından oldu diyor anlamadım ilk eve geldinden yaklaşık 1 2 saat hiçbirşeyi yoktu fakat şuan yattığı yerden asla kalkmıyor kaldıramıyorum kıç tarafına dokununca miyavlıyor dokunma diyip korkup kaçıyor karma aşısından normalmi bu durum bide dedim gibi uyku halinde yemek yemiyor su içmiyor yani 1 2 gün halsiz olması normal miş araştırdım biraz ama canının acıması garip bide yemek ve su içmesi için ekstra olarak zorlayayım mı yani kabları olduğu yerdemi kalsın mı yoksa önünemi koyayım yemezse zaten elimle mama şırınga ile su vermeyi denicem en azından ayaklanana kadar..

6 CEVAP

Mmtklndr

Veterinerimiz Karma aşı sonrası 24 saat halsizlik olabilir demişti. Yarın durumunda değişiklik olmazsa veterinerle görüşün

Patilicns

Merhaba çok geçmiş olsun inşallah çabucak atlatırsınız bu süreci yavrunuz kaç kilo ben veterinere her hafta gidiyorum sadece iç dış yaptılar bize karma aşı 2 aylıkken yapılabiliyor mu

anlacar

ilk geldinde 1 2 gibi ödül maması vermiştim somonlu suda içmişti ardından 1 2 defa da az bişi kuru mama yedi dahada yemedi.

aslihan_e

İki aylık kedide karma aşı hiçbir işe yaramaz, çok kısa süre (1-2 hafta) bir bağışıklık kazandırır sonra yok olur. Anneden gelen maternal antikorlar aşının bağışıklık oluşturmasına engel olurlar. Uzmanlar 12 haftalık kediye bile aşının biraz erken olduğunu söylerken 10 haftalıkken yapmak akıl kârı değil. Erken dönemde aşı, yavru ağzına anne memesi, sütü değdirmemişse işe yarar ancak. Veteriner hiçbir şey bilmiyorsa en azından aşının reçetesinde 3 aylıkken başlandığını okuması gerekli ama sanırım zahmet etmemiş. Bir kedi ya 17 haftalıkken aşılanmalı (en doğrusu) ya da iki aşıdan ikincisi 17. haftaya gelecek şekilde ayarlanmalı. Erken dönemde aşı yapılan kedi doğru zamanda tekrar iki doz ile aşılanmalıdır. Bunu uzmanların araştırmaları gösteriyor, ben söylemiyorum.

anlacar

Merhaba kedim 800 gram galiba değişiklik gösteriliyor veterinere göre aşı durumu yani 70 günlük dedim gibi 2 hafta önce bende iç dış yaptırdım 2 gün oldu karma yaptılar durumu çok şükür düzeldi fakat hala iğnenin yapıldığı yer acıyor dikkat etmenizi tavsiye ederim

anlacar

@patilicns bu arada banada 3 aylıkken başlayalım dediler aşıya fakat kedim bitlenince mecburen 2 aylıkken başladı