Arkadaşımı Kedi Isırdı

Arietta

Merhaba, apartman bahçesindeki yavru kedinin ağzında enfeksiyon vardı. Biz de arkadaşımla yakalayıp veterinere götürmek istedik ama kucağına aldığı anda baya saldırdı, arkadaşımın elini de ısırdı mı çizdi mi bilmiyorum, delindi ve baya kan fışkırdı elinden. Atardamara mı geldi diye düşündük, arkadaşım 2-3 ay önce kuduz aşısı olmuştu ama şu an etkili olur mu? Antibiyotikli krem kullanacağız kanama durdu şu an

5 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Kediyi yakalayıp kliniğe götürdüyseniz gözlem altında kalacaktır diye tahmin ediyorum. Durumuna göre kuduz aşısı olabilir arkadaşınız. Ama tetanoz aşısı olmamışsa onu mutlaka olsun. Kuduza yakalanma riskinden daha büyük risk taşıyor çünkü tetanoz.

Antibiyotikli kremi de kullanmadan önce iyice dezenfekte etmekte fayda var yara yerini.

Umarım bir an önce sağlığına kavuşur arkadaşınız.

Bol patili günler dilerim. :)

Cemalchief

Bildigim kadari ile 3 doz olmasi gerekiyor daha once 3 dozu tamamlamissa sorun olmaz, ayrica kedi gozlem altindaysa ve yavru ise kuduzsa 3 gun icinde ölür yetiskinler bile 1 hafta 10 gun dayanir. Daha once 3 doz asi olmamis ise riske girmesin 48 saat icinde asi olsun

Sezgek

Evet tetanoz aşısı yoksa mutlaka olsun kuduz da daha önceki uygulama dozuna göre değişiklik gösterebilir yani ek bir doz daha isteyebilir vs yine bi hastaneye gidip danışmasında fayda var bölgeyi kremlemeden önce batikonla temizleyip kuruduktan sonra kremlemelisin tavsiye ederim geçmiş olsun

Arietta

Kedi bir aylık civarı bu arada. Aşıları falan yoktur zaten sokak kedisi+yavru olduğu için de o yüzden endişeleniyorum.

Arietta

Herkese cevapları için çok teşekkür ederim, kediyi tekrar yakalayamadım sonrasında, ama ayın başında gelmişti bir yirmi gün kadar ortalıktan kaybolup iki gün önce geri geldi. Gözlem altında değil şu an maalesef.
Anladığım kadarıyla tetanoz aşısını bir sormam gerekiyor arkadaşıma, kuduz aşısı için de ek doz için danışması gerekiyor bunları ileteceğim.
Yara temizliği konusunda da dediğiniz gibi yaptık iyice sabunla yıkayıp, kolonyayla temizledik, eve gider gitmez tekrar dezenfekte edip antibiyotik krem sürmüş. Sonrasında bana da haber verdi bir sorun yok sadece şişlik var diye, ama dediklerinizi de ileteceğim mutlaka.
Çok teşekkürler tekrardan herkese ❤️