Hafif Kanlı Ve İshal Sarı Kaka Yapıyor?

benguarmin

Kedim 4 aylık, 1.5 ay önce de aynı sorun olmuştu veteriner dizenteri başlangıcı olabilir içme suyu verin diyip 10 gün antibiyotik kullandırmıştı (aşıları tam bu arada) ve geçmişti. şimdi tekrar oldu. Hatta ikinci iç dış paraziti 6 gün önce oldu.
Farklı bir yaş mama vermiştim acaba o mu dokundu dedim ama kan olması normal mi ki?

Bunu yaşayan var mı? Veterinere götürmeden fikirlerinizi almak istedim. Teşekkürler

9 CEVAP

AyseMia

Dışkı tahlili yapılmadı mı? Sorunun nedeni net olarak ancak o şekilde öğrenilebilir, ona göre bir tedavi uygulanırdı. Dışkıda kan sorununu biz de uzun süreler yaşamıştık parazit dolayısıyla olması çok muhtemel, kullanılan iç parazit ilacı yeterli gelmiyor olabilir her iç parazit ilacı her parazit türüne etki etmiyor çünkü. Dışkı tahlili bu yüzden de önemli, bulunan parazitin türüne göre bir iç parazit ilacı verilmesi gerekebilir. Bir de en önemlisi 1 hafta arayla 2 kez uygulama yapmanız gerekir 1 kez asla yeterli gelmez o ishal ve kan da geçmez. Ayrıca dışkıda kanı ve ishali engelleyen en etkili ilaç Flagyl şurup, sanıyorum kullanmadınız. Hekim'inize de danışıp yeterli dozda 1 hafta boyunca 12 saatte bir günde 2 kez kullanın derim, tedavi sonunda geçirecektir. Dozunu yeterli vermeye dikkat edin sadece, ilaçtan nefret ettikleri için sürekli tükürüp çıkarıyorlar tekrar içirmelisiniz taa ki yeterli ml miktarına ulaşana kadar. Yeterli dozda vermezseniz yine geçmeyecektir. Flagyl Giardia parazitini dahi tedavi edebilen etkili bir bağırsak antibiyotiği.

Venusss0

Veterinere götürüp kan testi yaptırmalısınız neyin ne olduğunu öğrenirsiniz

benguarmin

İki farklı veterinere götürdüm muayeneleri yaptırdım antibiyotikler aşılar probiyotikler kullanıldı ama hala aynı sorun tekrarlandı bu yüzden sormak istedim zaten buraya

Venusss0

Peki sonuç hiçbir şey cıkmadı mı kanında ilk zamanki gibi yine su içirmeyi deneyin kuru mama yemiyorsa kuru mama verin ishalin durması için neden kan olduğunu anlamadım bitek deneyin bi yine kan olursa danışırsınız veterinere bide ishali için patates haşlayıp verin iyi geliyor

benguarmin

Teşekkür ediyorum

benguarmin

Evet o antibiyotiği 10 gün kullandık geçmişti ama şimdi tekrar oldu, kakasına baktı ve çok bir şey yok diyip dizanteri başlangıcı olabilir diyip bu ilacı vermişti. Çok teşekkür ediyorum öneri ve cevaplarınız için

AyseMia

O halde beslendiği gıdalarda ani değişiklik yapmış olabilirsiniz. Sindirim sistemi tam olarak kendine gelene kadar yaş mama, macun verseniz bile azar azar ve eskiye göre daha nadiren vermeniz gerekiyor, daha çok kuru mama yada yiyorsa tavuk göğsü, pirinç lapası, haşlanmış patates yemeli. Bunları karıştırıp ezerek verirseniz 10 gün kadar, ishalini tamamen geçirebilir. Ev yoğurdu yada probiyotik (Proplan Fortiflora) kullanmayı da ihmal etmeyin, hazır olan probiyotikler daha kısa sürede sonuç almanızı sağlar. Alışık olduğu kuru mamasını da değiştirmemelisiniz.

benguarmin

Çokk teşekkür ederim inşallah iyileşir ❤️❤️❤️❤️

Coconutbey

İshali devam ederse gastro mamaya geçmeniz gerekebilir benim kedim de kanlı ishal olmuştu 1 ay sürdü ilaçlar iğneler hiç etki etmedi ama gastro mamayla düzeldik