Huysuzluk

Arkadaşlar iyi günler. Gerçekten şu an aşırı derecede yardıma muhtacım. Stresten ağladım. İçdış parazit ve tırnak kesimi için veterinere gittik bugün kekeyle. Benim dışımda nerdeyse herkese huysuz davranan bir kedi. Önceki vet ziyaretimde biri enseden ikisi de kollardan ve bacaklardan tutmayla tırnaklarını kesebilmişlerdi. Çok da huysuzlanmamştı. Ama bugün aman allahım! Bi köpek içerde uyuşturulmuş bi şekilde yatıyordıu ondan dolayımı bilmiyorum ama ikinci tırnağı kesildiği anda kavgalaşan kedilerin çıkardığı hatta daha önce duymadığım sesler çıkardı. Altına işedi hatta dışkıladı. Vetin elinden kaçtı odada kuytu yerlere saklandı. Taşıma çantasına zaten girmiyor. Elim ilk kez bu kadar derin çiziklerle doldu. Ben de durdum ağladım

7 CEVAP

ursaminor

Kediler ayna gibiler. Sevdiklerinin duygularını hemen hissedip yansıtırlar.
Veterine gidileceği zaman başta sizin strese girmemeniz gerekiyor. O zaten stresli oluyor. Bir de sizin stresiniz binince üzerine kabus oluyor çocuklara.
Veterinerde sinirinize, stresinize hakim olun. Başka şeyler düşünün ve sakin kalmaya çalışın. İnanın siz sakin oldukça onlara yansıyor. En azından bir süre için işe yarıyor. Bu arada kaşına gözüne bakabilir veteriner.
Ayrıca bakın, işinin ehli veteriner ensesinden tutup hareket kabiliyetini elinden alıyor kedinin. Ne yazık ki pek yok TR'de bu türden veterinerler. Keşke olsa...

Sanki bugün bile Descartes ekolünü izleyen; hayvanların duyguları yok gibi davrananların başında veterinerler geliyormuş gibi. Yani bu varlıklar stresin en büyüğünü yaşıyor. İçerde köpek varken kedinin aynı yere alınması hiç normal değil, olmamalı da... Çocuk doktorlarında aynı bekleme salonunda canavarlarla çocukların beklemesi gibi bir şey aslında.
Her şeyin insanın etrafında dönmesi çok saçma. Ama en derin felsefi tartışmalara şimdi girmesem iyi olur. Çok çevirim var :D

Tırnakları kendiniz kesmeyi öğrenin. Tavsiye ederim çok rahatlatıyor insanı. Vete gidilmeden önce tırnakların kesilmesi en stres alıcı şey benim için :)
En azından devasa eldivenler ortaya çıkmıyor gittiğimizde :P

Elifoo

Bu tirnak kesme islemini uyurken yapmanizi tavsiye ederim. Zaten cok basit bir islem. Kediniz acisindan hem guvenilir bir yer hem de guvenilir bir kisi tarafindan yapiliyor olmasi onun icin cok cok daha az stres verici olur. Zaten uyurlarken kafalari bir dunya oluyor gayet marshmallow havasindalar cok rahat halledersiniz. Ve @ursaminor un dedigi gibi sizin duygunuz tam olarak kedinize yansiyor dolayisiyla siz gergin olursaniz kediniz de gerilecek ve “noluyo lan bisey var sanirim kafami kesicekler” edasiyla savunmaya gecip saldirganlasmaya baslayacaktir. O yuzden once kendinizi sakinlestirip, bunu rutin bir sey oldugunu ve her seyin gayet normal ilereyecegini dusunup, sonrasinda tirnak kesmeye baslarsaniz ve sakin bir ses tonuyla konusursaniz o da rahatlayacak ve size izin verecektir :)

Yalnız olmadığımı öğrenmek heö sevindirdi hem de üzdü. Çok zor bi durum. Çooooook iyi anlıyorum. Kedilerimiz telepatik kardeş olabilirler:D

nyssa

korkmuş olabilir,tırnak kesilirken kanama olmamıştır umarım dikkatli davranmışlardır,endişelenmeyin veteriner stresi olabiliyor yavrucaklarda zaman zaman

Kanama olmadı, işinin ehli bi vet zaten 2 tırnak anca kesildi. Çok umutsuz görüyorum artık, böyle devam edecek muhtemelen

Şimdi arkadaşlar, 4 aylığa kadar kendim kesebiliyordum tırnaklarını uykudayken. Fakat artık uykusu o kadar derin değil, tüm uyku anlarında denedim hepsinde uyandı. Ben de isterim evde kesebileyim, benim kedim taranmaktan da hiç hoşlanmayan bir kedi, bazı zamanlar ensesinden tutup taramak zorunda kalıyorum. Çok zorlu bir kedi. Vet de enseden tuttu hatta bi başka çalışan da ayaklarından tuttu ama namümkün, köpek kaynaklı bi huzursuzluktu yüksek ihtimal. Gitgide cats from hell deki kedilere evrilecek diye korkuyorum:)

aysegunerr

Neredeyse 2 yaşında olan kedim de öyle. Tınak makasını görünce çıldırır, dişini fırçalatmaz, kafese girmez, veterinerde 4 kişi anca tutuyoruz, elim kolum burnuma kadar çiziklerle dolu. Veteriner yumuşak davranıyor sakin sakin konuşuyoruz "sakin ol kızım, bitti kızım.." Biz konuştukça daha çok bağırıyor :D Ne yaparsam yapayım sakinleşmiyor :