Engelli Bir Kedi Neden Sahiplenilmez?

Derdedermanim

Kediler engelleri aşma noktasında oldukça başarılı hayvanlardır.Bir bacanağının olmaması,bir gözünün olmaması onun hayatını etkiler elbette fakat kısa sürede durumuna uyum sağlayabilir.
Sokak hayvanları kavramı ortaya çıktığından bu yana; ki ben burda suç bizde bunu belirtmeden geçemicem kediler köpekler insana bağımlı hale gelmeden vahşi hayatta mücadele eden bağımsız varlıklarken doğal ortamlarının tarafımızdan bozulması seçici yöntemler ile bir çok kusurun irdelenerek yeni türler üretme maksadının hasıl olması için bir çok üretim programlarının uygulanması ve sonuç itibari ile üzerlerinden rant elde edilebilir bir mala dönüştürülmesi ve kendimize muhtaç hale getirdikten sonrada sokağa attığımız hayvanlar yani sokak hayvanları dediğimiz kavramı ortaya çıkardığımızdan bu yana malesef hayvanlar sefil halde hayat mücadelesi veriyorlar kısaca herşey yetersiz ...
Biz sokaktan bu hayvanları sahiplenerek bu hayvanların sağlık ve bakım koşullarını daha iyi bir dereceye çekmekle yükümlüyüz eğer hayvansever isek durum böyle olmalı.Fakat iyi vakit geçirmek için bir oyuncak bulma derdindeysek hayvan satın alıp beslemek neticeleri itibari ile bizim açımızdan sonuç itibariyle ise hayvanlar açısından büyük bir suç.Hem toplum vicdanında bir yara hemde manevi hayatımızda bizim kaybetme sebebimiz olucaktır ilerde sahiplenildikten sonra sokağa hayvan atmak yasal bir suç da olucaktır diye ümid etmek istiyorum...
Ozaman sokaktaki hayvanlar kimin bunların sahibi kim elbette onlar Yaratıcının eseri fakat bize emanetler.Dolayısıyla bu hayvanlar bizim ,bize emanetler falancaya filancaya değil bize düşer bakmak falanca bakar filanca besliyor diyerek herkes bir başkasına havale eder ise kimse sorumluluk bilinciyle hareket etmez ise bu suçta herkesin payı vardır .Çözüm için çabalamayan çözümsüzlükte pay sahibidir.
Engelli sokak hayvanları öncelikli sahiplenilmesi gereken çoğunlukla aciliyet gerektiren durumlarda sonb raddede muhtaçdırlar.

3 CEVAP

Derdedermanim

Görmezlikten gelmek insanlığa sığmaz.Gelin engelli hayvanlara yardım edelim onların özürleri bizim için mavi gözlerden daha çok şey ifade etsin uzun beyaz tüylerden alışılmışın dışında renklerden...
Ozaman haydi durma ayağı olmuyan kedisi olan kaç kişi var, yaşlı bir kediyi sahiplenen kaç kişi var,iki gözü kör bir kediyi sahiplenmek ne ifade ediyor senin için acıma duygusu bizi pasifize ediyor görmezlikten gelmemize zemin hazırlıyor ise kusura bakmayın ne hayvan severiz nede gerçek manada insanız.İki gözü görmeyen bir kedi söz konusu olduğunda herkes ben almalıyım onun aydınlığı olmalıyım ben hep onun yanında olmalıyım onun ismi Gözüm,Biricik,Yaren,Dost,Neşem,Derman olmalı o benim cennetim o benim vazgeçilmezim o benim fedakarlığım o benim insanlık kanıtım olmalı demeli ,görsel bütün güzellikleri arka planda bırakıp Sahip çıkmalı ,sahip çıkmalıyız>!

SelinTuksal

En büyük hayalim o hayvanlarla ilgili... İlerde yaşlı, engelli/hasta bir köpek sahiplenip onu yaşatmak istiyorum... İnşallah bunu bana nasip eder Allah...

guineapigela

çok haklısınız engelli hayvanlara önem vermeli ve onlara karsı duyarlı olunmualı!