Karma Asi İle İlgili

Cakeyta

Merhabalar, kedilerimin ilk 2 doz karma asisi 2021de, senelik hatirlatma dozu ise 2022de yapildi. Su anda son dozun uzerinden de 1 sene gecti asi zamanimiz geldi fakat bazi kaynaklarda ilk hatirlatma dozu yapildiktan sonra her sene degil de 3 senede bir asilanabilecegi yaziyor. Siz kedinize her sene hatirlatma dozu yaptiriyor musunuz acaba? Yapilmali mi? Yoksa 3 senede bir asilanmasi yeterli olur mu? Fikirlerinizi duymak istiyorum

9 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Evet, bazı 'yabancı' kaynaklarda bu söylediğiniz yazıyor ancak ülkemizde kullanılan karma aşıların 3 yıl boyunca koruyuculuk sağladığına dair bir kanıtımız yok. Bu durumda kedilerimizi ölümcül hastalık virüslerine açık hâle getirme riskini almamamız gerektiğini düşünüyorum ve en büyüğü 6 yaşında olan kendi kedilerimi her sene düzenli olarak aşılatıyorum. Zaten senede bir kez yaptırılan bir aşı, yılda bir kez yaptırılmasının kanıtlanan zararlı bir etkisi de yokken kedilerimizin sağlığının bozulması riskini kendi kafamıza göre almamalıyız diye düşünüyorum. Eğer aşıların yıllık tekrarı bir para tuzağıysa da günahı onların boyunlarına olsun.

Bol patili günler dilerim. :)

PofudukLeo

Merhaba , karma aşının birçok hastalığa karşı en etkin koruyucu olduğunu düşündüğüm için ilk iki dozu yaptırdım ve bundan sonrasında da zamanında yaptırmayı düşünüyorum. 3 yıl ara ile yaptırmak bana çok koruyucu bir yöntem gibi görünmüyor açıkçası.

Minminik

Benim kedi parazitten sonra bile halsizleşiyor karma zaten agir qşi ben olsam yaptirmazdim

PofudukLeo

Karma ağır bir aşı olduğu için bende 15 gün geçmeden farklı bir aşı uygulaması yaptırıyorum. Dışarı çıkan kediler değil ise arada 15 gün beklemenin bir problem yaratmayacagını düşünüyorum.

GzdeAkbuz

Bende karma ve iç dış aşısını aynanda yaptırdım biri sağdan biri soldan vuruldu konserve yedirdim eve gelince sonra uyudu full zaten veteriner uyardı tek ateş kusma halsizlik falan olursa dikkat edin dedi tek problem veterinere hazirliksiz gitmişim iç dış \karma fiyatı 1000 küsür tuttu bu kadar beklemiyordum bakalım kuduz ne kadara patlicak bana aralik ayinda o da neyse kedimin sağlığı daha önemli paradan

Cakeyta

Karma asiyi bu sene de yaptiracagim sanirim. Seneye 4 yasinda olacaklar, belki o zaman tekrar dusunurum 3 sene mevzusunu. Bir baska sorum daha var, karma asi ile ic parazit asisi ayni anda yapilsa agir gelir mi dersiniz? Veteriner hekimimiz sorun olmaz diyor fakat emin olamiyorum. Iki asinin da vakti geldi ve uzun saatler calistigim icin kedilerimi ard arda veterinere goturme imkanim yok, gitmisken iki asiyi da yaptirmayi dusunuyordum

Cakeyta

Disari cikan kediler.. hatta neredeyse disarida yasayan kediler

Cakeyta

Guncelleme: karma asimiz yapildi. veteriner hekimimize israrla sordum, o da israrla sorun olmayacagini soyledigi icin ayni zamanda ic parazit asimiz da yapildi. Eve geldik, odul mamasi yedi simdi dinleniyor. Umarim ilerleyen saatlerde bir sorunla karsilasmayiz

Cakeyta

Bizim de 700 tuttu sanirim. Bir asi icin bahsi gecen rakamlar cok uzucu gercekten