Kedim Miyavlamayi Anlamıyor

KedicikUzum

Merhabalar. Yaklaşık 3 aylık bir yavru kedim var. İşitme engeli vs. Yok. Annesinden bir çocuk 5 haftalıkken falan ayırmış, kümese kilitlemis. Çocuğun arkadaşı bana getirmişti. 12 temmuzdan beri benimle. Bilirsiniz, özellikle yavru kediler, kedi sesine karşı çok hassastır, hemen bağırmaya veya tepki vermeye başlarlar. Ancak benim kedim ilk geldiginden beri, gerek internetten kedi videosu açınca, gerek kendi isteğimle kedi çağırma/kedi sesi vs açınca asla tepki vermiyor. Hatta giriş katın üstünde oturuyorum, burada sokak kedileri özellikle dişiler kavga ettiği zaman kedimi kucağıma alıp balkona çıkarıp izletiyorum, ama asla kedi olduğunu sanki anlamıyor, hiçbir şekilde ne bağırma, ne tepki. Yani kedim evde kaybolsa, malum küçük ve cok ilginç yerlere girebiliyor. ilk aklıma kedi sesi açmak gelir. 5 haftalıkken annesinden ayrılsa da, o zamanlar da bir miktar duyabilir, kedi sesini tanır diye düşünüyorum. Üstelik Miyavlamayi biliyor. İsteklerini miyavlayarak veya degisik sesler çıkararak anlatmayı biliyor. Bu arada, kedimin ailesini de bir vesileyle baya öğrendim. Bir arkadaşım burada botanik park var, orada yavru kedilerin storysini atmıştı instaya, ve bir tanesi özellikle aynı benimkine benziyordu, sarılı tekir. Arkadaşıma sordum bunların sahibi vs varmı kaç taneler. 2 tanesi kayboldu 2si sahiplenildi 2 tane kaldı dedi. Sahipleri varmış ev kedisiymisler ama sahibi malum 6 yavru artı 1 anne toplam 7 kediye bakamamis evinde ve parkta bakmaya baslamis. Dolayısıyla kedim insanlarla ve kedilerle baya hasır nesirmis. (çocuk arkadaşının oradan aldigini bana söylemişti)

Her neyse, fazlasıyla uzattım. Neden anlamaz bir kedi miyav sesinden, sizin böyle bir deneyimimiz oldu mu? Uzun zamandır kafamı kurcalıyor. Bundan daha küçük bir kediye de geçici yuva oldum, 5 haftalık falan iken bile anlıyordu kedi sesinden. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu konuda bilginiz olmasa da fikirlerinizi duymak isterim.

6 CEVAP

munevver_leo

Merhabalar, benim kedimde küçükken telefondan açtığım kedi seslerini anlamıyordu hatta o seslere hala bir tepki vermez. Şu an büyüdü ve dışarıda da baya kedi var onları görüyor. Artık onları çağırmaya başladı ya da kedi kavgası duyduğunda hemen bakmak için cama gidiyor. Küçükken o da böyle şeylere tepki vermiyordu büyüdükçe baya değişti. Nedenini maalesef bilmiyorum belki bilen birileri vardır. Benim kedimde küçükken böyle davrandığı için anlatmak istedim. Tek fark ettiğim telefondaki kedi seslerine tepki vermiyor acaba içeride gerçek bir kedi olmadığını mı anlıyorlar ?Nedenini ben de merak ettim.

Sezgek

Hiç bir sorunu yok benim kedim asla tv de ki telefondaki seslere tepki vermez mesela camdan ne kedi görsün kavgaya yer arar bölge koruma muhabbeti ama tv falan umrumda olmaz dışarıda ki kedi sesleri de hiç umrunda olmaz bazen kavga eden kedi duydu mu kulaklar dikleşir sonra umursamaz sadece bir kez beni uyandırmıştı bir benim yatağıma bir cama koşup duruyordu işte ben uyku sersemi anlamamıştım sonra uyanıp kendime gelince ke miyavlaması duymuştum ama çok üstünde durmadım zaten işe gitmem gerekiyordu sonra sitesinin whats app grubundan gördüm ki komşulardan birinin kedisi camdan düşüp bacağını kırmış benim biricik kızım da bana onu anlatmaya çalışmış resmen kalk da yardım et demiş ama ben alamamıştım çok üzülmüştüm neyse bende lafı çok uzattım kısacası anlamıyor değil umursamıyor bu da çok normal anormal değil

AhsenAise

Her kedi tepki vermeyebilir,benim misafir kedilerimin çoğu tepkisiz di kedi sesine ,bazısı ismini ilk bı kaç saatte öğrenirken bazısı aylar boyunca ogrenemedi
Yani normal bir durum endişelenmeyiniz

aytunccc123

Bencede biraz büyüyüp olgunlastiklarinda daha çok ilgilerini cekiyor gibime geliyor

Coconutbey

Kediniz tekire benziyor benim kardeşimin kedisi de tekir ve hiç miyavlamaz kendine özgü bir sesi var onu cıkarıuor genelde mama isterse falan 🤣

Cennet29

Umarım işitme kaybından dolayı değildir kontrollere aşılara başladığınız zaman baktırın mutlaka. Birde cok tatlı ağzını yrrim 🤣🤣🤣🤣🤣