British Cinsi Kedime Lösemi Aşısı Yaptırmak Zorunda Mıyım ?

PAMIR

Merhaba, British cinsi 4 aylık erkek bir kedi sahibiyim. Veterinerim kedimin olması gereken aşıları arasında LÖSEMİ aşısı olduğunu söyledi. Fakat çevreden duyduklarım British kedilerin lösemi aşısı olmasının ileride faydasından çok zararı olduğu yönünde. Bu konuyla ilgili fikrinizi alabilir miyim ?İllaki yaptırmam gerekiyor mu ?

11 CEVAP

KedicikUzum

Ben yaptirmayacagim tekir kedime. Hiçbir yavruya da önermiyorum çünkü çok ağır bir aşı ve yan etkileri fazla, dolayısıyla tehlikeli. Asi yan etkisi olağan bir durum ama bu kadar ağırini her yavru hele ki british gibi hassas bir cins kaldiramayabilir:)

KedicikUzum

Üstelik eğer yaptıracaksanız karma gibi 2 doz yani 1 doz artı hatırlatma dozu uygulanmasi gerekiyor. Sadece 1 doz yaparsanız o aşı ya koruyuculuğunu kaybeder ya da birkaç hafta ancak korur

Tuanaalsk

Benim kedim Scottish ben iki dozu da yaptırdım bir sorun gözlemlemedim kedimde ne gibi zararları varmış beni de bilgilendirir misiniz

CakilYavrukus

Benim de british kedim var ve 2 doz yaptırdım 5. Ayında ve ondan 1 sene sonra şeklinde. İlk aşıda pek bir farklılık gözlemlenmemiştik ama 2. Dozda 3-4 gün genel uyku haliyle birlikte keyifsiz geçirdi. Daha sonra yaptırmama kararı aldım. Yine de 1 doz yaptırmalısınız bana sorarsanız

gezdirmiyorsanız dışarıyla teması yoksa yanına başka kedi gelmeyecekse riskli durumlar olmayacaksa gerek yok. aşı öncesi lösemi testi yapılması öneriliyor negatifse aşı uygulanıyor. genelde çoğu vet buna gerek görmüyor ama bu yüzden kedisi ölenler var maalesef. karma ve lösemi kedi yavru veya yetişkin fark etmez ilk kez aşılanacaksa 2 doz yapılıyor 21 gün arayla. hatta araya birkaç sene girdi ve yıllık birer dozları tekrarlanmadıysa ilk kez yapılacak gibi çift aşılama yapılıyor yeniden. veteriner hekim daha doğrusunu söyler danıştığınız zaman. bazı kedilerin bağışıklığı zaten düşükse bir de aşıyla yormak istemiyor hekimler hekim karar veriyor çoğu zaman.

Balimlilac

Bizim veteriner , eğer kedimde lösemi varsa aşıyla birlikte ortaya çıkacağını ve kurtuluşunun pek olmayacağını,yoksa da zaten aşının bir etkisi olmayacağını söyledi. Bu sebeple ben yaptırmadım.

AyseMia

Irk bir kedi olmasıyla da çok ilgisi yok, elbette bariz şekilde daha hassaslar sokak kedilerine göre ama lösemi aşısı her kedi için çok ağır bir aşı. Aşıdan önce test yapılması gerekiyor, negatif ise aşı uygulanıyor ancak yine de riskli çünkü çok ağır bir aşı. Ben cesaret edemediğimden yaptırmadım, birçok Hekim'e de danıştım, kimseye de öneremem.

Sunahera

Merhabalar benim veterinerim kedinizi çiftleştirmeyecekseniz yaptırmanıza gerek yok dedi. Bu tür hastalıklat genellikle karşı kedinin taşıyıcı ve bulaştırıcı hastalığından dolayı yapılmakta. Ama yıllık olarak mutlaka karma aşısını, kuduz ve iç dış parazit aşılarınızı ihmal etmeyin.

Cennet29

Ben kedim yavruyken 2 doz lösemi 2 doz karma aşısı oldu. Löseminin cok ağır bi aşı olduğunu geç öğrendim. Kedim 1 yaşı geçtikten sonra sadece 1 doz karma yaptırmaya başladım. Veteriner lösemide yapalım dedi ama ben yaptırmadım artık yaptırmıyorum

Minminik

Ilk veterinerim yapmak istedi 2. Veterinerim evden disari cikmayacak baska kedi ile gorusmeyecekse gerek yok dedi dolayisi ile tekir kedime vet onerisi ile yaptirmadim

PAMIR

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Kedimi dışarı çıkartmıyorum zaten . Peki Kozyatağı , Suadiye tarafında gerçekten bilgili ve hayvan seven önereceğiniz bir veteriner varmıdır ?