Kedim İlk Defa Anestezi Alacak Korkuyorum

Venusss0

Kedimin dişleri temizlenirken anestezi alacak anestezi almadan önce kan testi gerekli mi? Kedim sağlıklı bi kedi en son 1 ay once yaptırmıştık kan testi anesteziden uyanmama ihtimali var mı korkuyorum birşey olur diye ben anestezi almaz diye düşünüyordum mecburmuş napmalıyım

14 CEVAP

Dann

yaptırdığıma en çok pişman olduğum işlem oldu diş tartarı temizliği. anestezi kedilerde stres yaratabiliyormuş. buda corona'nın fip'e dönmesine neden olabiliyor, yaptırmasaydım kedim hala yaşıyor olurmuydu sorusu aklımdan çıkmıyor. bir hafta 10 gün önce diş temizliği için gitmiştik, bugün kurtaramadık. o yüzden eğer gerçekten gerekli değilse, enfeksiyon vs sorunu yoksa hiç yormanıza gerek yok yavruyu.

Mmtklndr

@Dann Allah yardımcın olsun böyle yazılar okuyunca buraya yazacak kelimeler bulamıyorum. 😥😢 hepimizin korkulu rüyası yuvamıza aldığımız can dostlarımızı kaybetmemiz. Rabbim sabır versin 🤲🏻

aslihan_e

Hepimiz kedilerimizi kısırlaştırdığımız için hepsi o yoldan geçiyor. Korksak da mecburuz bazı durumlarda. İnsanlar da ameliyata girerken mecburen risk alıp giriyor. O yüzden takdir-i ilahi diye düşünüp veterinere emanet edeceksiniz kedinizi. Bazıları anestezi öncesi hemogram yeter diyor ama biyokimya da çok önemli. Siz 1 ay önce hangisini yaptırdınız bilmiyorum. Biyokimya'da bakılan değerlerin eğer ki ciddi bir hastalık geçirmediyse veya yan etkileri yüksek bir ilaç kullanmadıysa 1 ay içinde büyük değişiklik göstermesi küçük bir ihtimal ancak 1 ay içinde bir enfeksiyon kapmış olma ihtimaline karşı hemogram testi yapılabilir. Maddi durumla ilgili sorun yoksa ben olsam yaptırırdım. Kedinin yaş durumuyla da ilgili, yaşlı kedilerde testler büyük önem taşır.

skythecat

Diş temizliği operasyonu hakkında bir fikrim yok açıkçası ancak anestezi gereken her işlem için, kan değerlerine baktırılması taraftarıyım. En azından değerleri kötü çıkarsa, operasyonu erteleme şansınız olur. Ben kısırlaştırma öncesi yaptırdığımda, bağışıklığının düşük olduğunu öğrendim. Bir ay boyunca vitamin takviyesi yaptık ve değerleri yükseldi. En azından sonuç ne olursa olsun elimden geleni yaptım diyebilirdim.

Endişenizi de çok iyi anlıyorum. Dilerseniz birden fazla veteriner hekim ile görüşün ve içinize en çok sinen ile devam edin.

AhsenAise

Minicik bedenlerine aşı,mama,damla vs derken zibilyon tane kimyasal madde yüklüyoruz,bunca zehirden sonra anestezi gibi başka bir kimyasali alan o minik beden muhakkak anında yahut ileride ciddi tepki verecektir

Okan3439

Anestezi bağışıklığı çökertiyor mantar vs virüsler aktive oluyor ve kediyi hasta ediyor mecbur kalınmadıkça tavsiye etmiyorum

Mmtklndr

@Venusss0 geçmiş olsun yavrunuz tedaviyi inşallah sorunsuz atlatır. Bence kan tahlili yaptırmadan tedaviyi onaylamayın

Coconutbey

Çok geçmiş olsun ama evet anesteziye maruz kalmasa keşke :/ illa olması mı gerekiyor peki başka veterinerlerle görüştünüz mü ?

yaaamur

kesinlikle anestezi öncesi kan testi yaptırmalısınız bağışıklığı düşük ise anesteziyi kaldıramayabilir 🙁

Venusss0

Maalesef mecburum dişleri çok kötü durumda ve sürekli kanıyor diş etleri ve tartar

Ahudr

Bence dis temizletmektense ki bunun sonu yok insan disinden yola cikarsaniz şayet bir kere temizlettikten sonra dislerin ne hale geldigi ortada bir sure beslenme aliskanligini degistirip kuru ve yaş mamayı kesip çiğ beslemenye geçerseniz kendiliğinden duzelecegini goreceksiniz arti kalsiyum takviyesi ile birlikte.Temizlettikten sonra kısa sure icerisinde bu iş dis kayiplarina kadar gidecek ve turlu turlu yeni sıkıntılar ortaya çıkacak.Birde kedinizin huyu nasil bilmiyorum ama evde kendi yöntemleriyle temizleyen arkadaşlar var bu platformda eminim yazıyı görürlerse fikir verirler size eğer yapabiliyorsaniz bunu kendinizin yapmasını öneririm.Yine de siz bilirsiniz veterinerler sırf para almak icin türlü türlü sacmalıklar cikartiyorlar ben bu konuya böyle bakıyorum seçim sizin.Kedisinize şifalar dilerim.

Venusss0

Evde diş tartarı için yapabileceğim herhangi birşey yok mu :( büyük ihtimalle çekilecek 2 3 dişi diş etleri kanıyor çünkü korkuyorum

Cennet29

Başka hekimlere de gösterin aynı şeyi derseler tedavisini yaptırırsınız. Ama test yaptırın mutlaka

Simbaloski

Bizimkide iki kere anestezi aldı ikisindede biokomya tahlili yapıldı ve ikisindede karona viruse yakalanma riski var diye uyarildik ama ikisindede buna mecburduk, biri kısırlaştırma biride tüm vucut tomografi içindi, kisirlastirildiginda küçüktü 1 hafta yemek yiyemedi kustu, ikincisinde yarım saat uyutuldu akşamına kendini toparladı ama tabi bu karona virus bağlantılı fib Allah korusun hastalığı yıllar sonra bile kendini gosterebilirmis Rabbım yaşatmasın hic birine