Kuru Mama Yaş Mama Dengesi?

aytunccc123

Arkadaslar 40 günlük kedilerimi Orijen six fish ile tamamen kuru mamaya alıştırdım severek yiyorlar asla yaş mama falan aramıyorlar bundan sonrası için nasıl ilerlemeliyim?ara sıra yaş mama vermeyi düşünüyorum schesir kitten var elimde ama sıklığı nasıl olmalı yaş mamaya çok alissinlar bağımlısı olsunlar istemiyorum malum fiyatlar ortada zaten mesela haftanın belli günleri sabah yada akşam örneğin Pazartesi çarşamba cuma örnek veriyorum yaş mama versem yeterli ve ideal midir?

13 CEVAP

Mmtklndr

Evde o hafta et tavuk balık ciğer alabilirsem öncelikle bunları haşlayıp veriyorum. Eğer bunlardan biri yoksa yaş mama veriyorum bazen haftada bir kez bazen 10 günü geçtiğide oluyor. Yavruları sahiplendireceğiniz için onları alacak olan ailenin maddi durumuna bağlı siz çok sık verirseniz gittikleri evdede o düzeni isteyecekler açıkçası yavrulara sizin kadar duyarlılıkla yaklaşabilirler mi emin değilim.

simbakedi

daha çok küçükler bence yaş mamayı sık vermeyin kesinlikle. sonra şımarıp çok alışıyorlar. ben 2.5 yaşındaki kedime her gün 1 tatlı kaşığı veriyorum, bazen 2 günde bir de verdiğim oluyor ama yaş mamayı uzun süre açık tutmuyorum. felicia konserve yiyor çok sık yediği için en uygun ve güzel içerikli olarak lakjsdşlaksjd sulandırıyorum bu şekilde su tüketimini artırmaya çalışıyorum. yavruyken haftada 1-2 kere veriyordum ama onları da 2 güne bitirtiyordum. schesir muadili olarak nd önerebilirim kesinlikle benimki nd'nin bütün çeşitlerini seviyor (kırmızı et hariç çünkü bizimki kırmızı et içeren herhangi bir şeyi ağzına sürmüyor). aynı şekilde orijen mamanın da bir tık altı olarak acana all life stages mamalar. six-fish karşılığında pacifica da inanilmaz iyi bir mama

jölesiz iyi içerikli yaş mamaları verebilirsiniz bölüştürüp bir de su eklersiniz su alımını artırmak için güzel olur. chefs choice süper premium var 400 gramlık schesir şart değil bence alıp bölüştürebilirsiniz hepsine. schesir 60 70 lira olmuş dediğim 40 lira ve 70 80 gr da değil 400 gram dfkldfh haftada iki ideal bence aç kalmamak için mecbur yemek yiyecekler kuru mamalarını sevdikleri sürece bağımlı olmazlar hatta yaş su alımını artırdığı kuru mama gibi işlemlerden geçmediği için daha sağlıklısı ben verebildiğim kadar vermeye çalışıyorum. schesir nd nutri feline gimcat arada denemelik başka markalar. tabii benim iki kedim var 400 gr bize çok (biri zaten 2 3 tane hariç yemiyor) ama siz toplu besliyorsunuz bence daha iyi olur. annelerini de mutlaka kısırlaştırın daha fazla çiftleşmekle doğurmakla uğraşmasın. sahiplendirince gidecekleri ev :(( şansları yaver gider inş kaç kediler bilmiyorum ama bütçeniz varsa kendiniz bakın direkt vakit gelince kazaya mahal vermeden kısırlaştırın mutlaka. ya da çok içinize sinen insanlara yuvalandırın yuvalandırabildiğiniz kadarını :( sizde six fish bilmem ne yerken bakımlarını üstlenemeyecek birine giderlerse çok kırıcı olur sahiplendirme yapmaktan nefret ediyorum artık uğraşamıyorum da zaten kendi kedilerime zor baktığım için ama 4 kedi sahiplendirdiysem 2 sinden haberim var ikisinin iyi bakıldığını biliyorum sadece :(

aytunccc123

Yavrularida eklersem suan 8 kediye bakıyorum o yüzden mecburen sahiplendirmek zorundayım bencede artık bu işin en zor yanı sahiplendirme çünkü en doğru insanı secemeyebiliyoruz ve bi nevide geleceklerini teslim ediyoruz çok zor çok keşke elimden gelsede her birine bakabilsem ama sadece bir yavru birakabilecegim malesef toplam dört kediyle yola devam anneyi kisirlastiracagim

aytunccc123

Evet o yüzden bu defa kuru mama ağırlıklı gitmek istedim ondan dolayı da zaten en iyisi olsun diye orijen kullaniyorum diğer kedilerim yaş mamasız yapamiyorlar yani illa ısrar etmiyorlar ama alıştırdım işte illa her sabah akşam bi schesir bolusturup veriyorum 100 gr lik olanlarından
Onları vazgecirmem biraz zor olur ama yavruyu fazla alistirmamak istiyorum yaş mama yerine mesela arada et falanda haşlayıp veririm

aslihan_e

@whereisthepo0p Neden jölesiz önerdiniz acaba? Ben taş önlenmesi için bol bol jöleli mamalardan verilmesi gerektiğini okumuştum. Jöleliler kötü mü oluyor merak ettim? Hatta jöle iyi diye kedilerime kendi haşladığım et türlerindeki donmuş jöle olmuş haldeki suyu yediriyordum bol bol.

aslihan_e

Diş ve çene sağlıkları için püre yerine büyük parçalar tüketmeleri daha iyi. Özellikle yavrular parçalayıp çiğnemelerini gerektirecek şekilde parçalar tüketmeliler.

Emirrckr

Söz konusu Schesir gibi bir yaş mama olunca aslında zararı yok,verilebilir ama elbette bağımlılık ve günlük bir beklenti derecesine getirilmemeli.
Öğünlerinde kuru mama yemeye alışsın.
Haftanın bazı günleri dilerseniz ödüllendirme ile dilerseniz belirlediğiniz haftanın üç günü bir öğün yaş mama verebilirsiniz.
Fazla alıştırıldığında gerçekten bir beklenti hali oluşuyor bizde mesela her sabah vermek zorunda kalıyoruz.
Sabah öğününe alıştırdık her sabah oyunlardan sonra yaş mamasını beklemeye başlıyor.
Fakat akşamları sorun yaşamıyoruz :)
Kediler,rutinleri önemserler,kendiniz bir planlama yapın ve o şekilde ilerleyin.

Emirrckr

Evet kendi yaş mamanızı evde kendiniz de hazırlayıp verebilirsiniz.
Youtube'da size yardımcı olabilecek çok fazla içerik var.
Haşlanmış tavuk ve çeşitli sebzelerden(havuç,patates,brokoli,ıspanak vs.)harika bir yaş mama hazırlayabilirsiniz.
Hem de bunlara bebeklikten alıştırırsanız ileride burun kıvırma olayı da olmaz.
Şu an bizimki mesela illa Schesir bekliyor,bir aralar evde hazırlayalım dedik,yok yediremedik,sokak canlarına nasipmiş :)

aytunccc123

Evet dikkat etmemişim jöle olayına bende
Bugün bizzat schesir kitten açtım ve joleler baya löp löp belirgindi tuhaf karşıladım kitten serisini ilk kez veriyordum uzun aradan sonra
İçeriğe baktım bitkisel jelatin olarak yazmışlar

aytunccc123

Evde hazırlamayı bende çok istiyorum fakat 19 yasindayim aşırı el becerimde yok bilmiyorum severler mi😂😂

Emirrckr

Schesir'in bazı serileri Jelly yani jöleli evet,
Bazıları sadece suda pişirilmiş şekilde oluyor ve jöle barındırmıyor.
Kalitesiz yaş mamalardaki jöleler genel olarak evet zararlı ama Schesir'de bir sakınca görmüyorum ben.

Emirrckr

Severler severler,zaten basit bir şey.
Kimse bir restoran tabağı beklemiyor sonuçta :))
Et ve sebzeleri haşlayıp püre kıvamına getirerek verebilirsiniz.
Veya bakarsınız eğer püre şeklinde sevmiyorsa tavukları haşlayıp fileto halinde sunarsınız,üzerine de haşlanmış sebzelerden yaptığınız sosu dökebilirsiniz.Bu kadar basit.