Bir Günde 2 Aşı Kediye Ağır Gelir Mi

Coconutbey

Merhaba arkadaşlar kedimin kuduz ve karma aşısı yıllık yapılması lazım zamanı gelmiş aynı gün yaptırsam bir sıkıntı yaşar mıyız? Bir de aynı gün iç parazit de yaptırıcaz. Yardımcı olursanız sevinirim.

11 CEVAP

PofudukLeo

Merhaba , yaptıran ve ağır gelmediği örnekleri olsa dahi ben o riski almayı asla tercih etmiyorum. Veterinerimiz de en az bir hafta geçmeden uygulamıyor zaten. Eğer bir zaman probleminiz yoksa şayet bence aralıklı olarak yaptırmak en doğrusu.

aslihan_e

En doğrusu önce parazit ihtimaline karşı arındırmak, birkaç gün sonra aşısını yapmak. Hayvanın vücudu bağışıklık geliştirmeye mi çalışsın, parazit ilacını ve varsa o parazitlerin yaydığı zehri vücuttan atmakla mı uğraşsın. Bir de üstüne karma+kuduz aşısı. Ne sanıyorlarsa hayvanları, ölümsüz falan mı... O vücudun yüksek bağışıklık geliştirmesi için o an hiçbir sıkıntı yaşamaması gerek. Bazıları hepsini bir yapın bir şey olmaz diyor ama bazı uzmanlar da aşının parazit ilacından birkaç gün sonra yapılmasını önerir. Şuan kuduz ve karmanın bir arada bulunduğu aşılar çıktı. Veterinerler güvenli olduğunu söylüyor ama ben özellikle eğer ki kedim hassas bir kediyse yaptırmam. İç parazitle aynı gün asla yaptırmam.

simbakedi

aynı anda yapmıyorlar diye biliyorum ama her türlü yaptırmayın ikisini bir arada bence. ben iç dış parazitle herhangi bir aşıyı bile aynı anda yapmıyorum 1-2 gün sonra yapıyorum genelde

AyseMia

Evet bazı Veterinerler birden fazla aşıyı aynı gün yapmak istiyorlar ve bunda da bir endişe duymuyorlar malum kendi canları değil, bir şey olursa sizin kedinize olur. İyi bir Hekim ara vererek yapar, üst üste değil. Hatta siz her defasında gelemem vs. deyip kendiniz isteseniz bile yapmazlar. İşte; Veteriner var, Veteriner Hekim var. Aşıların hepsi ağır zaten hafif bir aşı yok. İç-dış parazit uygulamaları yapıldıktan sonra bile min. 1 hafta beklenir, beklenmeli de. Karma aşı için de önemli bu zaten parazit olan vücuda aşı yapılamaz. E atabilmesi için de zaman gerekli haliyle. Ben kesinlikle hiçbir aşıyı/uygulamayı üst üste yaptırmayın derim.

Gelir. Kuduz aşısı inaktif olsa da aynı anda yapılmaz

İç dış parazit enjeksiyon (iğne) olmasa da iki aşı aynı gün yapılmaz zamanı denk gelse bile en sağlıklısı bir hafta ara ile yapılması. Çocuğa kimyasal ilaç veriliyor sonuçta hangi yolla olursa olsun

E_Thor

Merhaba, kedim kortizon tedavisi oluyor ve bir kaç gün önce kortizon iğneleri ( 3 tane ) + iç ve dış parazit iğnelerini oldu. Veteriner bir sorun yaratmayacağını söylediği için aynı gün yaptırdık ve sorun da olmadı.

Renklipati

Karma ve kuduz zaten ağır aşı, bide parazit baya ağır olur,ben hiç böyle yaptırmadım,bana kalırsa aralıklı yaptırın veterinerler bazan umursamıyor hayvan ne olacak diyor ama öyle olmuyor bazan yan etki olabilir

Coconutbey

Veterinere artık güvenemez oldum gerçekten ya. İkisini aynı anda yapalım sorun olmaz dedi bana az önce sorduğumda :/ ama bana da ağır gelirmiş gibi geliyor karma zaten başlıbaşına ağır bir aşı

Coconutbey

29 agustos 2022 karma aşı yapılmış
15 Eylül 2022 kuduz yapılmış
19 Eylül 2023 iç parazit olması lazım
Yine bu sırada mı yaptırayım sizce ?

Parazit en son sırada olabilir. Kuduz
Karma
Parazit yaptırabilirsiniz.
Parazit gecikse bile hiçbirşey olmaz.