İç Parazit Acillll

Aysen61

Kedimin iç paraziti var uzun kıl gibi solucanlar var kakasında veteriner ensesine bir damla yaptı şuan döküyor kurtları ama başka herhangi bir tedavi olmayacak kasımda bir daha yaparız yeter dedi bu solucanların yumurtaları yok mu daha erken yapılması gerekmiyor mu iç parazit tedavisinin lanet olsunki başka bir veteriner yok gidebileceğim şehir dışınada gidemiyorum şaştım kaldım döngü oluşursa napacağım çok korkuyorum genelde 10 gün arayla veya birkaç gün arayla tedavi uygulanıyormuş sanırım ben mi yanlış biliyorum acaba biri aydınlatabilir mi lütfen

3 CEVAP

aslihan_e

Mutlaka 3 hafta sonra tekrar yaptırın. Onun haricinde 10 gün sonra da yaptırabilirsiniz ama o sadece kedi rahat etsin diye olur, parazitler çıkmaya devam eder. İlk uygulamadan 3 hafta sonra mutlaka ilaç yenilenmeli. Yalnız o damla iç dış parazit bir arada ise o öyle sık yapılmaz. Veterinerden hap isteyin, o da yoksa eczaneden Andazol 200 mg alıp yetişkin kediyse yarısını verebilirsiniz. Merak etmeyin o da kediler için güvenlidir ve parazitleri öldürür. Kasımda yaparız diyen veterinerin diploması var mı emin olamadım. O zamana yumurtadan çıkanlar çoktan erişkin olup yavrulamış, yavrular büyümüş olur. Bazı veterinerler 2 ayda bir parazit ilacı diyor, paraziti olan kediye de öyle yapıyorlar. Saf cahillik. Belki bilerek, kedi kurtulmasın da sürekli parazit uygulamasına getirilsin diye mi yapıyorlar bilemiyorum.

Aysen61

Maddi açıdan düşünüyor bazen çok hissediyorum allahından bulsun ne diyelim evde kendim uygulamaya çalışacağım yada bir şekilde şehir dışına gideceğim başka veterinere üç hafta sonra

Rabike

Eğer kedide iç parazit varsa, 15 gün arayla antiparazit tedavisi uygulanmalı ki parazitlerin yaşam döngüsü kırılsın. Parazit temizlendikten sonra ya da hiç parazit sorunu yaşamamış kedilerde rutin tedavi üç ayda bir yapılır. Veterineriniz gelir getirsin gözüyle baksaydi kasımda gel demezdi. Ya yaptığı işe pek hakim değil ya da bilmediğimiz bir durum var ortada. Buraya yazdığınız soruyu veterinere de açık açık sormalısınız.