Kedimin Burnu Tıkalı

Tuanaalsk

Arkadaşlar kedimin burnu hep tıkalı veteriner sürekli koltuk altlarına girdiği için olduğunu söyledi ama zor nefes alıyor burnunun kenarında hep siyah sümük var ve asla elletmiyor temizletmiyor önerisi olan var mı ne yapabilirim

3 CEVAP

MarsMaya

Veteriner ne önerdi? benim kedimin de bebekliğinden beri var ama nefes alışını zorlaştırmıyor burun kenarında birikiyor. Küçüklüğünden alıştığı için nemli pamuk disklerle temizliyorum ben, bazen kurumuş oluyor çok zorlamadan almak gerekiyor.

Tuanaalsk

@MarsMaya veteriner pek umursamadı açıkçası ama benim kedimin nefes alışını etkiliyor dediğiniz gibi pamukla almaya çalışıyorum ama asla izin vermiyor

AyseMia

Ben yetişkin kızımın bebekliğinden beri aynı sorundan muzdaribim. Bebekler için olan, göz ve burun için (her ikisi için de kullanılabilir olması önemli) serum fizyolojik alıp kulak çubuğuna damlatıp yavaşça içten dışa doğru silin tamamen temizleyene kadar, ferahlatır. Görünen pisliklerin tamamını temizleyin. Crystalin vs. asla aynı görevi görmez, bu ürün burun açıcıdır zaten. Tıkanıklık içten ise serum fizyolojiği direkt burnuna sıkmanız gerekir, tıkanıklığı açar, rahat nefes alır. Bunun için; iğneli enjektör ile enjektöre çekip, sonra iğnesini çıkarıp kedinizi yan yatırıp bir burun deliğine hızlıca sıkmalı ardından elinizle biraz baş aşağı şekilde kaldırıp sırtına hafif hafif vurarak hem fazla serumun çıkışını, hem de burundaki pisliklerin çıkmasını sağlamalısınız. Arkasından yine 0-10 aylık bebekler için olan burun aspiratörü ile burundaki pislikleri çekeceksiniz, burun hazır nemliyken çok iyi temizleyecektir, aspiratörün ucuna gelen pislikleri görürsünüz. Her uygulamadan sonra aspiratörü temizleyin ki pislikler yeniden burnuna girmesin. Aynı işlemleri diğer burun deliği için de yapın, bir flakon serum fizyolojiği bitene kadar iki burnuna da aynı oranda uygulayın. Her flakon 5 ml'dir, 2,5 ml olarak iki burnuna da paylaştıracaksınız yani. Benim kızımdaki tıkanıklık çok yoğun olduğu için ben her burun deliğine 5 ml kullandım, ki aslında normal ölçü de budur, insan bebekleri için de. Kedim bebekken yoğun bir şekilde 1 buçuk ay boyunca burun tıkanıklığı çekti, veterinere götürdüm akciğer röntgeni çekip, bağışıklık güçlendirici Lysine vermekten başka hiçbir şey yapmadı. 1 ay boyunca çok zor ve sesli nefes alıp uykusundan bile uyanır hale geliyordu, zar zor uyuyabiliyordu, yemek yerken boğazına duruyordu, başında bekliyordum. Sabahlara kadar bekledim her gün o uyurken yanında uyumayıp ne olur ne olmaz diye, onu öyle görmek, nefes alamayışı içimi parçalıyordu. Veteriner ise sadece "zamanla geçer" demekten başka hiçbir şey yapmıyordu. İnternetten sürekli araştırdım ve diğer birçok Hekim'e de sordum bu ürünleri kullanabileceğimi sorduğumda uygun gördüler ve gerçekten de daha ilkinde bile çok fark ettirmişti, tıkanıklık bayağı açılana kadar her gün devam ettim. Veterinerin hiçbir şey yapmayıp zamanla geçer deyip 1 ay boyunca hâlâ sürdüğü tıkanıklığı kendim günlerce araştırarak geçirdim. Kızımdaki tıkanıklık ki çok fazlaydı. Kesinlikle kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bizim kedilerimizin burnu sokak kedilerin ki gibi geniş değil, basık burun ve küçük deliğe sahipler o yüzden giren tozlar mukozayla birlikte derinlere ilerleyip çıkmıyor. Her zaman elinizin altında bulundurunuz. Göz için de kullanılabildiği için gözlerini de silebilirsiniz, göz akmasına, çapak oluşmasına da çok iyi geliyor. Bu bilgileri internetten gece gündüz araştırmama rağmen hiçbir yerde bulamadım. Serum fizyolojik uygulama şekli de YouTube'da Doktorların uygulamalı olarak gösterdikleri ile birebirdir, en doğrusunu baz aldım, kesinlikle yan yatırılarak yapılmalı. Öyle bir video bulup izleyerek de yapabilirsiniz.