Kedim Yas Mama Yedikten Sonra Kusuyor

Kedim 1 yasında ankara kedisi 2 aydır bizde. İlk yedirdigim yas mama felix ya da whiskasın konservesiydi migrostan aldım onu yedikten birkaç gun sonra kustu. Dun de bu mamayı yedirdim 85 gram hepsini yedi. bu sabah maalesef kustu yine.

Yanlıs marka mı yediriyorum çok mu yiyor yoksa midesi yas mamayı sindiremiyor mu bunu merak ediyorum. İlk kedi besleme tecrubem o yuzden bilgisizim bilen biri yazarsa cok sevinirim.

merak ettigim diger sey de gecen 15-16 yasında bi kedi gordum sadece kuru mama yedigini soyledi sahibi boyle olunca daha mı saglıklı? eger oyleyse sadece kuru yedirelim

5 CEVAP

E_Thor

Merhaba, veterinerimden edindiğim bilgiye göre kedilere ne kadar az yaş mama verirsek o kadar iyiymiş. Sizin de dediğiniz gibi kediniz yaş mamayı sindiremiyor olabilir ya da mamanın içindeki bir maddeye alerjisi olabilir. Alerjisi olması durumunda genellikle görülen semptomlar aşırı tüy dökümü, solunum problemleri ve kusma oluyor. Bir süre yaş mama vermeyip gözlemlerseniz daha iyi olur. Ya da direkt veteriner ile iletişime geçip en sağlıklı bilgiyi edinmelisiniz. Çok geçmiş olsun

cerencetinc

yaş mamayı biraz sulandırarak yedirmeyi deneyebilirsiniz, belki de protein cinsine karşı bir hazımsızlığı vardır. çok geçmiş olsun

Lorelei94

Hem çok yiyor hem de yaş mama alerjisi olabilir az vermeyi deneyin 1 paketin 4 te 1 ini verin hala kusuyor olursa alerjiktir hic vermeyin

Emirrckr

Bencede bi porsiyon azaltmayı deneyin,hala devam ediyorsa alerjik olabilir.
Bu arada Whiskas,Felix gibi yaş mamalar zaten sağlığı için de zararlı onlara tekrar hiç bulaşmayın.
Nutri Feline fena değil ama her kedi sevmeyebiliyor,sizinki maşallah yemiş ama iyi gelmiyor demek ki.
Birde dilerseniz Schesir deneyebilirsiniz.

Ketonmanya

Merhabalar.

Duyduğunuz şey doğru. Yaş mamalar kediler için sadece arada bir ağızlarının tadını yerine getirecek ödül mamaları olarak kullanılmalı, kedilerin temel besin kaynağı olmamalı. Kuru mamaların hem daha çeşitli besin değerlerinden ötürü kedinizin genel sağlığına, hem de sert yapısından ötürü diş temizliğine yardımcı olması sebebiyle ağız ve diş sağlığına faydası var. Kedinize yaş mamayı haftada bir, maksimum iki kez vermenizi öneririm. Verdiğinizde de paketin tamamını değil yarısını vererek denersiniz önce. Baktınız ki kusmuyor, sonraki seferde biraz daha fazlasını verebilirsiniz. Hem daha seyrek verince daha kalitelisini, dolayısıyla daha pahalısını alıp kedinize kaliteli bir ödül vermiş olursunuz. Bahsettiğiniz, Felix, Whiskas gibi mamalar piyasadaki içeriği en leş mamalar maalesef. Kedinize bir faydası bulunmadığı gibi uzun vadede zararlı da olabilirler. Bu yüzden az ama temiz bir yaş mama vermek her açıdan daha sağlıklı olacaktır.

Bol patili günler dilerim. :)