Kedi Sahiplenmek İstiyorum Çok Masraflı Olur Mu?

EMAYNIN

Kedi sahiplenmek en büyük hayalim. Ama annem ve babam masraflarına yardım edemiyeceklerini söylüyorlar. Para durumumuzda pek iyi değil. Her gün okul harçlıklarımı biriktiriyorum. Sizce bu yükün altından kalkabilir miyim tek başıma? Yada masraflarını azaltabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim

10 CEVAP

Aşıları ilk zamanlar çok zorlayacaktır kesinlikle. Daha sonra kuduz vs gibi aşılar yılda 1 yapılacak. İç-dış parazit 3 ayda bir tekrarlanmak zorunda. Maması ve kumu zaten düzenli alınmak zorunda. Ayda bir mama(ortalama 2 kg bir mama için bu yorumum),2 haftada bir kum almanız lazım. Sıkılmasın diye birkaç çeşit oyuncak almanız gerekebilir. Zamanı geldiğinde tercihe bağlı olarak kısırlaştırma işlemi olacak. Yani ailenizden destek gelmeden ya da bir işte çalışmadan ilk zamanlar altından kalkmanız çok zor olacaktır. Daha sonra masraflar biraz daha azalıyor tabii ki. Yine de ailenizle iyice oturup konuşmadan ya da kendinizden maddi anlamda emin olmadan böyle bir sorumluluk almamanızı öneririm. Bu düşüncem de yanlış anlaşılmasın lütfen,parası olmayan da kedi sahiplenebilir elbette. Sadece daha çok zorlanır. Soru başlığına "çok masraflı olur mu?" diye sorduğunuz için son kısma değindim...

Imm şöyle ki ilk sahiplendiğimde aşılara 320tl gibi bir şey gitti. İçdış parazit aşısını da ben 3 ayda bir kesin olması lazım diye düşünmediğimden yaptrmadım. Zaten ev kedisi dışarıya çıkmıyor, parazit oluşturacak bir ortam olmadı. Sadece uçakla gitmeden önceleri yaptrdım o da nerden baksan 5 6 ayda bir. Bunun dışında ben mamasını *********dan topluca kargo masrafı olmadan aldım, baya rahat ettim. Kumunu da ************dan sanicat alıyorum 20lt 2 ay götürüyor. Yaşmamaları da *********dan alıyorum. Oyuncak masraf olacak diye düşünme bazen bi bakıyorsun aldıpın oyuncağın yüzüne bakma ama kıvrıştırlmş market poşetine saldırır. Zorlupu masrafından çok hayatın artık kedi odaklı oluyor. Bir yerlere gitmek istediğinde şehir dışı olsun şehir içi olsun zor oluyor. İyi düşün sonradan bırakmak olmaz çünkü

aoeo10

ben de 11. sınıfa gidiyorum ve ailem destek vermiyor ama ben yine de sokaktan bir kedi sahiplendim ve şu an bakabiliyorum ama gerçekten biraz zor oluyor kendime hiç para ayıramıyorum neredeyse ama bu sadece ilk haftalar için geçerli gerekli ihtiyaçlarını yaptıktan sonra sadece mama parası veriyorsun onuda 2kg filan alırsan 1 ay yetiyor

Zeynepcik

Arkadaşlar biz her aşıyı kendimizin sağlığı için yaptırıyoruz ama sadece iç-dış parazit ve kuduz yeterli olacaktır. Bunun için masrafı az olur. Ben yıllık aşıklara 640₺ gibi bişey ödüyorum.

yasement

Ilk asilar 2 doz oldugundan biraz tutuyor. Ilk asilari yapilmis bir kedi sahiplenirseniz daha uygun olur. Mama ve kumda ekonomik secenekler var. Kisirlastirma pahali bir islem, ama kisirlastirma tercihe bagli. Kisir kedi de sahiplenebilirsiniz.

Kısırlaştırma konusu da vardı doğru. Ben diyarbakırda hem özele hem de fakülteye sordum. Özeller 350tl gibi bi rakam söylediler:( kaldı ki eminim bu fiyata uyuşturucusu dahil değildir. Fakültede ise 100tl ye her şeyini yaptılar. 1 hafta sonra kontrole de götürdüm bir sıkıntısı olmadı. Özel olsun kaygın yoksa kısırlaştırmayı da ucuza yaptırabilirsin. İnternette araştırmalar yaparsan mamaları ve kumu çok çok uyguna alabilirsin. Bazı siteler deneme mama gönderiyor. Bazı siteler belli dönemlerde yüzde 5 10 indirim yapıyorlar. Takip edersen yakalarsın

Bence durumunuz duzeldikten sonra sahiplenin çünkü mesela benim kedimde sarılık olmuştu aşıları yoktu o zaman bende para biriktirememistim ama ödedik sarılık ücretini 120 tl verdik onun yerine 150 tl verseydimde butun aşilarını yaptirsaydim suan pişman olmazdım. Dedikleri gibi ilk zaman kendinize para harcayamiyorsunuz ben mama aldim kum aldim kum kabi aldim yas mamalar aldim ilk kedim oldugu icin annemde yardim ediyo ama olabilicekleri göz önünde tutun derim

Bence de ilk aşıları yapılı bir kedi alın sonra da aşılarını belediyenin hayvan hastanelerine götürürsünüz orada veterinerlere göre ciddi fiyat farkı oluyor. Ama aileniz hiç yardım edemeyecekse daha sonra sahiplenin

Zynpkck

Kedi bakmak maddi açıdan çok zor hele hele sadece harçlıklarla çok zorlanırsınz maması kumu aşıları fakat bence kedi sahiplenirseniz aileniz yardım edicektir vazgeçirmeye çalışıyo olabilirler biraz azim sabır ve bolca sevgiyle bu işin altından kalkabilirsiniz

bblackk

Eğer ki hastalanırsa işte o zaman altından kalkması çok zor olan bi masrafın altına giriyorsunuz. Benim kedim enfeksiyon kapmış olduğu için sadece 2 ayda 1000 liralık veteriner masrafı tuttu ki maması kumu ekstra alınan ilaçları cabası. Çok şükür verdiğimiz çabanın sonu mutlu edebildi bizi. Şimdi de aşıları var her biri 70 tl den 5 aşı var. Sonrasında da kısırlaştırma. Eğer benim gibi bağırsakları hassas bir kedin olursa kaliteli mama kullanmak zorunda kalıyorsun. He güzel yanına gelirsek efsane güzel bir yoldaşın oluyor