Kedimin Gözünde Şeffaf Tabaka?

Baykusbey

Merhaba arkadaşlar yeni üye oldum, merak ettiğim bir konu vardı bundan 1 ay önce kedimin tek gözü sulanıp kısılıyordur ben bişey kaçmıştır dedim biraz beklemek istedim daha sonra tamamen kısıldı göz bebeğinin biraz üstünde beyaz bir tabaka oluştu 3. Göz kapağı değil şeffaf da değil beyaz bir tabaka daha sonra veterinere götürdüm darbe almış dedi o beyaz tabaka yzüünden gözünü açamıyo dedi, daha sonra bana dryex göz damlası ve viscotears jel verdi, jeli sabah akşam kullan dedi damlayıda günde 6 defa kullanmamamı söyledi bunun zor geçeceğini her ay kontrole gelmemi istedi ben 3 hafta kullandım ama baktım arada bir gözünğ açan kedim hiç açmamaya başladı beyaz akıntı geliyordu o sarıya döndü iltihap kapmış veterinere götürdüm hemen bana moxai antibiyotik damla verdi diğer damlalarla birlikte kullan dedi onuda günde 4 defa kullan dedi kullandım o beyaz tabaka kıpmırmızı olmuştu antibiyotikten önce antibiyotiği kullandım diğer damlalarla birlikte kırmzı kırmızı akti hep gözü kırmızılığı hafifledi çok şükür gözünüde açtı hafif bir kırmızılık var şefafflıkta var kontrolümüz vardı dün 1 hafta daha jelle damlayı kullan dedi iyice aksın diye benim sorum bu şeffaf tabaka kalıcı olabiliyomuş başına böyle bişey gelen var mı kalıcı olur mu çok şükğr şuan iyi veterinerimizde iyi görünüyor dedi hafifi kaldı kırmızılık resim koyuyorum cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

14 CEVAP

Baykusbey

Merhaba çok geçmiş olsun çok üzüldüm hala gözünü açamaması çok üzücü bizimkide açamıyodu ilk başta biraz aktı gözü büyük ihtimal bu şeffaf tabaka biraz eridi ve aktı o yüzden şuan açabiliyor he arada kısıyor diğer gözüme göre küçük biraz ama çok şükğr açıyor internetten kalıcı olanları gördüm bu şeffaf tabaka gözğn kendini koruması için oluşturduğu bişey miş bazıları bir kaç yıldır hala geçmediğini söylüyor umarım geçer sizin kedinizde iltihap falan oldumu peki

Baykusbey

Çok teşekkür ederim size de çok geçmiş olsun umarım iyileşirler

E_Thor

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. 3 aylık kedim 2 aydır bu sorunu yaşıyor ve hala tam olarak iyileşebilmiş değil, ilk veteriner ilaç ve damla tedavisi uygulamıştı bir süre toparlandı fakat tekrar kötüleşmeye başlamıştı. Başka bir veteriner de ilaç tedavisi ile geçmesinin çok zor olduğunu söyleyip kortizon tedavisi uyguladı ve temizleme suyu, göz damlası ve krem vermişti. Tedavisi yarın bitecek fakat hala gözünü tam olarak açamıyor. Şeffaf tabakanın kalıcı olacağına inanmaya başladım artık..

E_Thor

Hastalığı ilk başladığında iltihap vardı ve gözü tamamen kapanmıştı ama kortizon tedavisinden sonra hiç iltihap kalmadı gözü de kapanmıyor artık sadece hafif beyaza dönük bir tabaka şeklinde kaldı

Baykusbey

Kapanmıyosa iyi ya umarım geçer o şeffaflıkta benim kedimde o fotoğraf gördüğünüzden daha kırmızıydı sanki açık yara gibiydi çok şükür biraz açıldı rengi

E_Thor

Umarım kısa sürede o tabaka da geçer, tekrar çok geçmiş olsun

E_Thor

Tekrar merhaba, bugün göz tedavi süresi dolduğu için veterinere muayene olmaya gittik. Gözünde bir gelişme olmadığını söyledim, başka bir damla önerdiler. Hayvana boşu boşuna kortizon iğneleri yaptırmış gibi hissediyorum. Bu da yetmiyormuş gibi bu kalıtsal demeye başladılar. Kalıtsal ise neden hayvana kortizon iğneleri yaptılar anlamıyorum. Başka bir veterinere danıştık o da ameliyat gerekebilir dedi. Size hiç ameliyattan bahsettiler mi ?

Baykusbey

Hayır ameliyat demediler ameliyatta be yapacaklarmış ki darbe aldı sonuçta onarım gerekli diye düşğniyorum ameliyat kadar ciddi bir boyutta mı gözü

Baykusbey

Benim attığım resimde kırmızı göz üstü ama gözü yine de belli oluyor sizinkinin gözü nasıl bizimkinden ciddimi duruyor

Baykusbey

Kortizon çok tehlikeli diye duydum normal bi antibiyotikle geçmezmiydi enfeksiyonu

E_Thor

Benim kedimin gözü sizin kedinize göre daha iyi durumda ve buna rağmen kortizon tedavisi yapma kararı almışlardı. Ben de güvenip onayladım her ne kadar çok fazla zararı olabileceğini bilsem de. Madem bir kortizon damlasından medet bekleyecek duruma getireceklerdi neden kortizon iğneleri vurdular anlayamıyorum ve çok fazla vicdan azabı çekiyorum.

Baykusbey

Sizlik bir durum yok hekim ne derse ne gerekiyorsa iyileşmesi için yapıyoruz, yapmak zorundayız güvenmekten başka çaremiz yok malesef

anne kedinin başka yerde doğurup bizim bahçeye taşıdığı 1.5 aylık 2 yavru kedinin gözüde böyle olmuştu gözlerinde küçük küçük yara gibi şeylerde vardı.. veterinere götürdük ilk önce 5gün boyunca neo-kort damla kullandık. gözleride çapaklanıp yapışıyordu çapaklanmaları damlayla geçti ama bu göz içindeki şeffaflıkta azalma olmdı. 5 . günden sonra tekrar veterinere götürdük tedaviye devam edelim gözleri iyileşiyo gibi ama farklı damla vericem bende yok eczaneden alırsınız diyip ilaç ismi verdi (tobrosed). 5 günde onu kullandık azalma oldu ama gözlerindeki şeffaf tabaka ve yaralar hala görünüyodu. tekrar vete götürdük kortizonlu damlayı kullanmaya 3 gün devam edin sonra bırakın dedi. 2 sininde tedavisi bu döngüyle 15-20 gün falan sürdü. biz yalnızca damla tedavisi + ılık su ile pansuman yapıp çözmüştük.

Baykusbey

Anladım teşekkür ederim yorumunuz için o küçük kedilerde farklı birşey olabilir çünkğ benim kedimde darbeye dayalı olduğunu biliyorum dabenin hasarı iyileşmeden o şeffaf koruma tabakanın geçiceğini düşünmüyorum veterinerimizde kendi kendine hasarı kedinin düzeltebileceğini söyledi uzun süreceğini düşünüyorum şuan kuruluk için damla ve jel kullanıyoruz oazartrsi telrar kontrolümüz var umsrım iyiye gidiyordur.