Veterinere Güvenebilir Miyim

Arietta

Arkadaşlar, kedimi bu hafta kısırlaştırma ameliyatına alacağız. Geçen ay sonunda bir yakınımın önerdiği veterineri arayıp konuştum, hocamız şu an tatilde o yüzden ay başında geliyor, o zamana alalım dedi konuştuktan sonra, tamam dedim. O konuşmayı yaparken kan testi istediğimi söyledim, "biz yapmıyoruz pek de yanaşmıyoruz gerek duymuyoruz" deyip kan testine para vermeme gerek olmadığını söyledi, ben ısrar edince yapılır dedi.
Bu hafta tekrar konuştuk, normalde bu Perşembe Cuma gibi ameliyata alırız demişti hafta başında aradığımda. Bugün beni yine aramış Cuma günü alabiliriz ameliyata dedi.
Ben kan testinden bahsettiğim zaman hatırladı test yapacağımızı, o halde haftaya alabiliriz çünkü kendi laboratuvarımız yok bir iki gün içinde testler belli olur haftaya kalır dedi.
Haftaya kalmasının benim için çok sıkıntı olacağını anlatınca da tamam o zaman yarın (Perşembe) testleri yapalım Cuma akşamı sonuçlar çıkar, Cumartesi de ameliyata alırız dedi.

Şimdi ben bu insanlara güvenmeli miyim yani ameliyatı yapacak hocayla bile konuşmadım daha. Biraz içime sinmeyen bir şeyler var korkuyorum açıkçası

11 CEVAP

Yeni veteriner araştırmanı öneririm

Dann

Başka veterinerlerede sorun, anestezi öncesi hemogram şart, Katı anestezi ile uyanmaları çok uzun sürüyor yerine gaz anestezi kullanmaları önemli kediniz dişi mi erkek mi bilmiyorum dişi için ise önceki ameliyatlarınızda kaç dikiş ile ameliyatı yaptığını öğrenin, bir dikiş ile bu işi bitirenler var böyle olunca 10 günlük iyileşme süresi 2-3 güne düşer, mümkünse estetik dikiş yapmalarını isteyin, kediniz uyanana kadar veterinerde kalması önemli ameliyat sonrası elinize tutuşturmasınlar evde uyanır demesinler. Geçmiş olsun şimdiden.

Balimlilac

Ben olsam başka, yani daha kapsamlı bir yer bakardım. Şöyle ki; alınan kan örneği devasa bir laboratuvarda bakılmıyor. Cihazlarından 20 dakika içinde sonuçlar çıkıyor. Ben de kedime test yaptırdım ve 24 adet kan paneline baktılar. Ufak bir cihaz bu, bu cihaza sahip olmayan bir kliniğe pek güvenemem açıkçası.

tengrist

Veterineriniz fındıkzade vet kliniği mi yoksa çok benzer bir olay benim başımdan geçti ve beni tam 2 ay boyunca oyaladı da bu klinik!! ve sonra ben tam kan sayımı biyokimya yapmıyorum onları katmamıştım fiyata diyip verdiği ücreti 2 katına çıkarttı
Kesinlikle o veteriner ile direkt iletişimi kesin ve kliniği tam donanımlı uzman bir hekimle görüşün

Arietta

Ha test konusunda da, genelde bir buçuk yaşındaki kedide genel muayenede bir sorun çıkmadıysa biz test yapmıyoruz gibisinden şeyler söyledi, yedi yaşından yaşlıysa bakıyorlarmış o tür şeylere. Ben garantiye almak istediğimi ve kedimin geçmişini bilmediğimi söyleyince bunlara ek olarak hemogram ve biyokimyada böbrek, kalp vs. hastalıklarına bakılır, bunlar dışında da düşük bir ihtimal olsa da ekstra bir olumsuzluk olabilir diye beni uyardı.
Yani paragöz değiller de o sebepten mi böyle diyor bu adam, başka bir problem mi var ben anlayamıyorum. Çok çabuk işkillenen ve kedim konusunda hassas bir insan olduğum için de yanlış değerlendirme yapabilirim sizin de fikrinizi almak istedim bu yüzden

Arietta

Şimdi başka bir veteriner aradım, ama onda da biyokimya 12'li parametre testi eklenince dört bin liralık ücret altı bin beş yüze çıktı.
Kesinlikle parasında değilim ama iki üç aydır bu sebeple para biriktirmeye çalışıyordum ve bu dönem yaptıramazsam bir sene bekleyeceğim en az

Balimlilac

Neden 1 sene bekleyeceksiniz?

Dann

Biyokimya ücreti yüksek genelde , bu cihazda kullanılan test diski tek kullanımlık ve biraz pahalı, hemogram kontrolü ve gaz anestezi ikilisi ile sorunsuz halledersiniz süreci,

Minminik

Buyuk ihtimal linc yiyecegim ama 2 veterinedimde ki ikiside oldukca tutulan veteeinerler bebekliginden beri takipli olan kedime biokimya yapmadilar gerek gormediler ben israr etmeme ragmen sorumluluk kabul ettiler ve biokimya yapilmadi kisirlasma oncesi ama dedigim gibii kedim bebekliktn takipliydi

Arietta

@Balimlilac çünkü okulum başlayacağı için, evde aralıksız duracağım zaman dilimi çok nadir olacak o da en fazla iki gün üst üste. Hani 1 sene olmasa bile yarıyıl tatilini beklemek zorundayım, kedim de iki haftada bir kızgınlığa girip daha çok stres olsun istemiyorum :(
@tengrist hayır orası değil, "Evett" diye bir klinik. Ama dediğinizi yine de dikkate alacağım söylediği fiyattan başka fiyat söylerse o testler için, itiraz edeceğim.

Bunun dışında, sonrasında da telefonda konuştuk bugün ve hani en son da çok ilgili konuştu, test yaptırmayı kendisinin önermeme sebebi hayvan sahiplerine maddi açıdan ekstra çıkartmamak anladığım kadarıyla, ha bunun yanında yanlış bir şekilde problem olmaz diye düşünüyorlar o ayrı, ama test konusunda ısrar edince ilgilendi en son, zamanı da geri çekti.
Sanırım haftaya almak isteme sebebi bir yandan ameliyatı yapacak hekimin müsaitlik durumuydu da açıkça söylemedi diye düşünüyorum neden bilmiyorum.
Yani başka yerlerle konuştum aşağı yukarı aynı cevapları alıyorum, biyokimya işin içine girince çok arttırıyorlar nedense Temmuz'da konuştuğumda böyle değildi, sadece hemogram da olur sanırım @Dann'in dediği gibi ama ben takınca öyle bir takıyorum ki biyokimya da bakılmazsa endişeden ölerim galiba, zaten şu an en iyi hekimin eline vereyim kızımı yine telaştan ayılıp bayılırım, çok pinpirikli bir sahibim hiç hoş değil biliyorum :(
Bana bu veti öneren yakınımla da konuştum, onun söyledikleri ile ikna oldum nihayetinde. Bir de öneren kadın da aynı benim gibi, hani o da mükemmeliyetçi o sebeple baya açıklama yaptı, hatta akşam da bir daha konuşacağım (dikkatli bakarsanız çok korktuğumu görebilirsiniz eheh)

Durum böyle şimdilik arkadaşlar, hepinize teşekkür ederim ilginiz için ❤️ zaten ameliyat sonrasında da bol bol soru yayınlarım diye düşünüyorum umarım sıkıntı yaşamayız ama

Arietta

@Minminik yo bence linçlik bir durum yok :D hani bazen cidden sorun çıkmıyor bazen de yapılsa bile çıkabiliyor, sizin durumunuzda çocuk bebeklikten aynı hekime gitmiş o güzel bir avantaj bence.
Benimki yetişkin geldiği, cins kedi melezi ve önceki sahibi bir buçuk sene hiçbir şekilde vete götürmemiş, hatta evdeki köpeğin mamasıyla beslemiş falan olduğu için korkuyorum bu tarz şeylerden, yani sizin durumunuz da gayet olabilir böyle şeylerde