Yumuşak Dışkı Sorunu

somnium

merhaba. kedim 2 hafta önce kısırlaştırma ameliyatı oldu. 8 gündür, yumuşak dışkı problemimiz var. veterinere gittiğimizde, hekimimiz antibiyotik sonrası noramal olduğunu birkaç hafta sonra geçebileceğini söyledi. ki tavuk haşlama+prinç lapası verdiğimde 1-2 günlük duruldu. tekrar başladı. veteriner hekimimiz probiyotik takviyesi önerdi. 3 gündür kullanıyoruz, lakin herhangi bir değişiklik yok. bugün de haşlama patates+ prinç lapası ve yoğurt karıştırarak verdim. neşesi, yemesi ve içmesi gayet yerinde. tam ishal sayılmaz, hafif yumuşak bir dışkı. birazcık sıvı. başka ne yapabilirim ve antibiyotikten sonra 8 gün devam etmesi normal mi? hekimimiz normal dese de iyi hissedemiyorum.

7 CEVAP

AyseMia

Flagyl şurup öneririm, biz de antibiyotik sonrası cıvık dışkı sorunu yaşadık ve tek çaresi bu, öyle probiyotik ile yada pirinç lapası, patates, haşlanmış tavuk göğsü vs. ile geçmiyor maalesef. Antibiyotik ishalinin tek tedavisi yine antibiyotik ile yapılıyor. Zararlı bir şurup da değil zaten, etkili bir bağırsak antibiyotiğidir. Kilosu ve yaşına göre kullanın derim, kızımın sindirimi bebekliğinden beri çok hassas ishale çok yatkın, her defasında katılaştıran tek şey oldu maşallah diyeyim. Yavrulara 0.5, yetişkinlere 2 ml önerilir, günde 2'şer kez 12 saatte bir (toplam miktar değil x2 kez verilecek) aç yada tok fark etmez, içirilecek dozu tam olarak yutana kadar tekrarlanmalı, tadından geneli nefret ettiği için ağızlarından tükürerek çıkarıyorlar çünkü.

AyseMia

1 hafta boyunca kullanılacak. *

somnium

ah, teşekkür ederim! biraz önce dışkısını kontrol ettim, şekil almaya başlamış. :’) daha sertleşmiş. düzeliyor sanırım tekrar. veteriner hekimimize yazdım, yarım saat önce. probiyotik etkisini en erken 7. günde gösteriyormuş. o zamana kadar bekleyeceğim, olmazsa bahsettiğiniz şuruptan alacağım. ve güzel kızınıza, tüyleri kadar uzun bir ömür diyorum!

somnium

ah, teşekkür ederim! biraz önce dışkısını kontrol ettim, şekil almaya başlamış. :’) daha sertleşmiş. düzeliyor sanırım tekrar. veteriner hekimimize yazdım, yarım saat önce. probiyotik etkisini en erken 7. günde gösteriyormuş. o zamana kadar bekleyeceğim, olmazsa bahsettiğiniz şuruptan alacağım. ve güzel kızınıza, tüyleri kadar uzun bir ömür diyorum!

AyseMia

Rica ederim, ne demek. :) Maşallah güzel bebeğinize, umarım gerek bile kalmadan geçer. Ben de size güzel evladınızla birlikte sağlıklı uzun ömürler diliyorum, sevgiler. 🌸

zeynandkekik

Merhaba, çok geçmiş olsun. Fortiflora kullanıyorsanız eğer 7 günlük kür halinde uygulanıyor ve zamanla şekil almaya başlıyor, endişelenmeyin. :) Probiyotiği düzenki kullanın yeter. Biz de yaşamıştık, 5. -6. günde şekil aldı 7. günde tamamen düzelmişti.

somnium

@zeynandkekik çok teşekkürler! 4. gün olacak, 2 gün daha bekleyeceğim. yumuşak dışkı devam ederse aysemia’nın dediğini uygulayacağım. ✨