Ne Sıklıkla Yaş Mama Vermeliyim

ezgiisu

Kedim salı günü veterinere gittiğimizde 600 gramdi bu hafta ic dis parazit disindaki asilarina başlayacağız veteriner biraz toplansa iyi olur dedi
Kaç günde bir yaş mama vermeliyim? 2 günde 1 iyi mi?

13 CEVAP

ursaminor

Fıstık 18 aylık. 3 aylıkken bize geldi. 15 aydır her sabah yaş mama yiyor. Gün içi ve akşam kuru mama yiyor.
Hayatı boyunca hiç ishal olmadı ve dişleri de pırıl pırıl.
Kedilerin aslında yemesi gereken mama suyu alınmış, kurutulmuş mamalar değil, doğal beslenme düzenlerine daha uygun olan yaş mamalardır. Bu dişleri çürütme hikayesine kanmayın. Yok öyle bir şey. Dişleri çürüten mama atıklarıdır. Kuru mamanın da atığı olur. Önemli olan dişleri temizlemesi için kedinize yardımcı olmaktır. (fırçalamak, suyuna ilgili ürünleri/elma sirkesi damlatmak, catnip çubukları almak vs.)
Kuru mama da yediği için dengelenip ishal olmuyor küçüklüğünden alıştırınca bağırsakları.
İlk etapta 2 günde 1 vermeniz iyidir.
Ama gravy soslu yaş mamalardan uzak durmanızı tavsiye ederim. En iyisi kendi suyunda pişirilmiş olanlardır. (schesirin var bu türden mamaları)

Mischka

Ben Mischka'ya haftada 3 gün veriyordum, salı-perșembe-pazar. Yeni gitmeye bașladığımız klinikteki hekimimiz ise yaș mamayı hiç vermememi, illa vereceksem ayda bir ödül niyetine vermemi söyledi. Bu konuda herkes de bașka bir șey söylüyor doğrusu ben de meraktayım ișin aslı nedir nasıl olmalıdır. Haftada 2 güne düșürdüm fakat hala veriyorum șahsen kaliteli mama olduğu sürece yemesinde sakınca yoktur diye düșünmekteyim benim kız yalnızca kuru mama yediğinde dıșkılarken zorlanıyor.

Kjw

Hergün verebilirsiniz eğer imkanınız varsa,asıl zararlı olan kuru mamalardır,yaş mama kötünün iyisidir ve kolay pratik zahmetsiz ucuz bir yöntemdir....
Yaş mamayla ilgili söylenen kulaktan dolma şeylere itibar etmeyin kendiniz derinlemesine araştırın...

Kedim şuan 1 yaşında ve 10 aydır benimle,hergün yaş mama yedirdim,her türlü içeriği verdim,kuru mamada yedi,hiçbir zaman kuru mamayı red etmedi,önünde ne varsa onu yedi...
Ne dişleri çürüdü ne ishal oldu...Gayet sağlıklı,sürekli kuru mama yiyen kediler yeterince su alamıyor sonrasında böbrek ve idrar yolu sorunları çıkıyor,bonus olarakta obezite ... Bunları etraflıca düşünün ben yaş mamadan bir zarar görmedim...

Not olarak yaş mama verin ama kaliteli yaş mama verin,tahılsız ve doğal olanlardan olsun,ucuz soslu,jelli olanları tercih etmeyin...

aleyn

bence şöyle bi durum var piyasada vet.lerde petshoplarda satılan konserve mamalar genelde içeriği kalitesiz, aroması, şekeri tahılı, katkısı bol olan fakat içinde nerdeyse et olmayan mamalar, istanbulda yaşamama ve pek çok petshopa girip çıkmama rağmen sadece birinde schesirin bazı çeşitleri, bir diğerinde gimcatin sadece 2 çeşidi var. petshop çalışanı felixi süper mama diye tavsiye edip aldırmaya çalışıyor, her taraf rc dolu. hal böyle olunca bu mamaları sürekli yiyen kedilerin dişi de dökülür, ishal de olur kör de olur her şey olur yani. bu yuzden genelde yaş mama sürekli vermek zararlı diye bi kanı oluştugunu düşünüyorum. içeriğinde gerçekten et olan, katkı, aroma ve şekeri olmayan konserve mamalarla beslemek hiçbi kediyi hasta yapmaz fakat bunlar için de ekstra araştırıp bulup almak gerekiyor o da çok rastlanmayan bir şey. genelde vet. tavsiyeleri ve petshop tavsiyeleri yeterli görülüyor.

ipeksukck

Ben yavru kedimi sütten kesilmeden almıştım. Aşı zamanı geldiğinde katı mamaya geçmiştik. Ben yaş mamayı çok fazla tercih etmedim katı mamayı unutmaması için . Günde bir yada iki günde bir verebilirsiniz. Veteriner değilim sadece kendi yaptığımı söylüyorum ve kedim dişiydi çok sağlıklı bir kediydi yavruları bile oldu.

ezgiisu

Veterinerde satılan onun önerdiği mamayi aldim ben de, bayilarak yiyor kokusunu aldigi an kendini uerden yere atiyor hatta. En son persembe gunu verdim birazcik toparlanması icin 2 gunde bir vermem uygun o zaman di mi?

MinelG

Ben haftada 2 kere kadar veriyorum.Sürekli kuru mama yemesi bağırsaklarını tıkayabiliyormuş.Yaş mama niyetine tavuk suyuna çorba da yapabilirsiniz çok fazla seviyorlar :)

thecatlover

ben kedime haftada 1 yada 2 kere veriyorum

Mischka

Çok sık yaș mama yerse de dıșkısı yumușar hatta ishal olabilir. Bir ki gün aralıkla vermek benim görüșüme ve benim kedinin bünyesine göre gayet uygundu. Bașlarda bilmiyor her gün veriyordum o zaman da ishal oluyordu dengeyi yakalamak gerek :)

ezgiisu

Cok tesekkur ederim cevaplariniz icin, 5 mayista randevumuz var o gune kadar 2 gunde bir verecegim biraz kilo alsin diye sonra tekrar veterinerle konusurum artik :£

Bence haftada bir kere verin yaş mamayı çünkü eğer iki günde bir verirseniz ishal olabilir ve dişleri çürür

ezgiisu

Onerebileceginiz yas mama var mi peki?

aleyn

schesir, gimcat, applaws, instinct, sapphere markalarının gayet güzel konserve mamaları var..