Kedim Kendini Isırarak Temizliyor

Beyza191

Kedim önceden bu davranışı göstermiyordu fakat şimdi kendini ısırarak yalıyor bu durumda derisinde yara oluşumuna neden oluyor yakın zamanda bir kuş sahiplendik stres kaynaklı olabilir mi herhangi bir pire bit durumu da yok

4 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Kediler bazen kendilerini ısırarak da temizleyebilirler. Bir noktaya kadar bu normal ancak derisinde yara açacak kadar ileri gidiyorsa bu bir sorun. Ve evet, stres de bu tip davranış bozukluklarına yol açabilir, aldığınız kuş yüzünden olma ihtimali var. Ama yine de fiziksel bir sorununun olup olmadığını bir hekime kontrol ettirirseniz iyi olur. En azından fiziksel bir sorunu yoksa bu ihtimali elemiş olursunuz ve psikolojik sorunun üzerinde durursunuz.

Bol patili günler dilerim. :)

Sezgek

alerji durumunda da dişleyerek kendini kaşıyorlar burda önemli olan etkeni bulmak ama kul geldi diye stres olacağını düşünmüyorum ben yüksek ihtimal alerjidir bence

hknoktn

Genelde pire yada parazit durumunda ısırarak temizliyorlar. İç dış parazit zamanı geçmiş olabilir mi yada doz düşük kalmış olabilir mi yada parazit aşısı yapılmamış olabilir mi gibi sorular geliyor aklıma

Emirrckr

Stres ve pire gibi parazitlerde evet ısırarak yalama oluyor.
Çünkü becerebilirse dişleriyle çıtlatarak pireyi etkisiz hale getiriyorlar.
Fakat bazen streste buna yol açabiliyor.
Ya da uzun tüylü bir kediyse tüylerinde kıtıklar oluşuyor onları da yine ısırarak düzeltmeye çalışıyorlar.