Kedimin Burun Delikleri Çok Küçük

yaaamur

merhabalar 5 aylık minik bir british kızım var, nefes alırken sürekli horlar gibi ses çıkardığını fark ettim, burun deliklerinin resmini çektim normal mi değil mi anlayamıyorum, burun ameliyatı gerektirir mi?

5 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Benim kedilerimden Lily'nin de aynı sorunu var. Kendisi Scottish straight. Eğer çok fazla hareket ettiğinde nefes nefese kalıyorsa, uyurken değil de uyanıkken de horlar gibiyse nefesi ve sık sık ağzından nefes aldığını görüyorsanız evet, burun delikleri için genişletme ameliyatı olması gerekir. Ama bu yazdıklarımdan hiçbiri yoksa ve sadece uyurken arada ufak ufak horluyorsa gerek yok. Bizim hekimimizin söylediklerini aynen ilettim az önce size. Umarım ameliyat olması gerekmez bebişinizin.

Bol patili günler dilerim. :)

yaaamur

merhabalar:) uyanıkken de horlar gibi nefes alıyor, kucağıma aldığım zaman nefesi tıkanıyor gibi ses çıkartıyor, sanırım gerçekten olması gerekiyor 🥺

Venusss0

Benim kedim de arada horlar gibi nefes alıyor ve cinsinden kaynaklı diye düşünüyorum burun delikleri küçük ama sizinki daha zor duruyor ben horlar gibi nefes aldığı zamanlar burun kenarlarına hafifçe masaj yapıyorum rahatça nefes alsın diye bu süreçte sizde yapabilirsiniz

Ketonmanya

Yağmur Hanım tekrar merhabalar,

Bir de şunu eklemeyi unuttum hekimimizin söylediklerinden. Eğer bu nefes alamama problemi ciddi seviyedeyse kedinizin yaşam kalitesini düşürmese bile solunum esnasında vücuda giren oksijeni düşüreceğinden uzun vadede iç organların yeterince beslenememesi ve sonuç olarak daha erken yıpranmaları ve organ yetmezlikleri gibi sorunlara yol açabiliyormuş.

Bol patili günler dilerim.

yaaamur

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, en kısa zamanda veteriner hekimimiz ile görüşeceğim bu konu ile ilgili🥺