Köpek İç Parazit Tedavi Süreci

dazai

Merhaba arkadaşlar köpekte iç parazit tespit edilip ilk doz parazit hapı endopet verildikten kaç gün sonra doz tekrarlanmalı 3 mü 2 mi 5 mi

1 CEVAP

aslihan_e

Asıl tekrarlamanız gereken 3 hafta sonra. Arada vereceğiniz doz, varsa yumurtadan çıkan parazitleri öldürür ama ilaç yumurtalara etki etmediği için onlar çıkmaya devam ederler. Ara dozlar köpeğin rahat etmesi içindir, ilk uygulamadan 3 hafta sonra uygulama yapılmazsa parazitlerden tamamen kurtulmayı sağlamazlar. İster ilk uygulamadan 10 gün sonra bir doz daha verin, ondan sonra ilk uygulamadan 3 hafta sonra tekrar yutturun. İster ara doz vermeden ilk uygulamadan 3 hafta sonra verin ikinci dozu. Köpekte parazit olduğunu biliyorsanız ara doz vermek daha iyidir sağlığı için. Bazı veterinerler ara dozu 3-5 gün sonra da verdirebiliyor, çok aşırı parazit varsa 3 hafta içinde 5 gün aralıklarla bile verilebilir. Önemli olan ilkinden 3 hafta sonra uygulamak dediğim gibi. En son yumurtlanan yumurtalar 15-21 gün içinde çıkacak.