Kedim Dikişlerini Yalıyor Ve Zıplayıp Atlıyor - Ameliyat Olalı Bir Gün Bile Olmadı

Arietta

Merhaba, 14 saat kadar önce kedim kısırlaştırma ameliyatı oldu. Teslim alırken böyle beline bir sargı sarmışlardı, veteriner o sargının yarasıyla değil sargıyla uğraşması için olduğunu, bir noktadan sonra o sargının böyle simit gibi bükülüp gevşeyeceğini söyledi.
Yalnız kedim bayadır karnını yalıyor, gördüğüm anda engellemeye çalışıyorum ama muhtemelen ben uyurken falan da uğraşacak. Sargının ön tarafı veterinerin dediği gibi bükülmeye başlamış bile. Dikiş de görünüyor, açıkta yani.
Fotoğrafını çekmeye çalıştım, herhangi bir açılma vs. yok yalamasına rağmen ama napsam bilemedim, ya da bir şey yapmam gerekiyor mu? Biraz araştırdım kimisi yalasa da problem olmaz diyor kimisi kapatmak lazım diyor kimisi açıkta kalması daha iyi diyor.
Artı olarak evde üstüne çıkmayı sevdiği fakat sabit olduğu için kaldıramadığım yüksek eşyalar var, bir yerlere tırmanıyor sürekli, engel olamıyorum götürüp almadığın sürece. Halsiz olmaması güzel, bir sıkıntı da yaşamadık temkinli davranıyor ama bilemedim napacağımı.
Bu arada tek dikiş var, estetik dikiş attılar. Fotoğrafını çekmeye çalıştım o kısmın izin verdiği ölçüde

5 CEVAP

Arietta

@somnium ilginiz için çok teşekkür ederim ❤️ ameliyat tulumu ya da tişört tarzı bir şey geçirmeyi düşündüm aslında ama kedim asla izin vermedi tişört geçirmeme jiletledi beni :( sabah bir noktada uyumuşum, uyandığımda korka korka baktım dikişler hala aynı, sonra baktım artık sadece sargıyı yalamaya devam ediyor.
Ben de şeyden anlıyorum sargıyı yaladıkça ondan ses çıkıyor, bir yerini yalıyor fakat ses çıkmıyorsa hemen gidip dikkatini dağıtıyorum
Veteriner de aradı az evvel, ona da anlattım bu iki durumu hiçbir sorun olmaz deyince birazcık daha içim rahatladı ama dikkate alacağım dediklerinizi de bu sorun devam ederse

somnium

öncelikle çok geçmiş olsun. çocuğu yeni ameliyat geçirmiş bir anne olarak size tek tavsiyem: ameliyat tulumu. ben, kedime ameliyat tulumu giydirmeme rağmen bir hafta neredeyse toplam 9 saat uyudum. endişenizi, korkunuzu anlayabiliyorum. ama sargı ne yazık ki çözüm değil. bizim veteriner hekimimiz “sargı yaparsam açar, boyunluk takacağım.” deyip boyunluk taktı. ameliyat gününün gecesi, kedim o boyunluğu da kendi kendine çıkardı nasıl başardıysa. ben de evde tulumunu hazır bekletiyordum, her ihtimale karşı. hemen giydirdim ve böyle bir rahatlık yok cidden! ilk birkaç saat o tuluma alışmaya zorlanıyorlar ama sonrasında alışıyorlar. böylelikle biz ameliyat sürecimizi 7 günde bitirdik, yara kapandı hemen. lakin şimdi ishal problemimiz var, aklınızda bulunsun. bol bol probiyotikle besleyin onu. her gün bir çay kaşığı kefir verin, bağırsak florasının düzene girmesi sıkıntı olacak belirli bir süre. :(

Renklipati

Çok geçmiş olsun, öncelikle fazla atlayıp zıplatmayı alanını daraltın, en az 1 hafta dikkat edin sonra ödem oluyor o bölge şişme yapıyor, ikinci olarak arada çok az yalasa sorun yok ama sürekli yaptırmayın dikiş var onu açabilir ve dili sert kedinin o bölgeyi tahriş edebilir..sargı sevmiyor sa çorap da işe yarar tül çorap külotlu bacaklarını kesin giydirin

Arietta

@Renklipati alan daraltma imkanım yok maalesef o çok sıkıntı :( yani mutfak ve benim odam var oraları kapattım, bir de salonun kapısı kapanıyor, onun dışında salon ve bir oda daha var bu iki yerde gidip geliyor, kapı da yok o odada.
Hani sıkıntı şey aslında ben kot katında oturuyorum ve evin camları çok yüksekte, kedim de mesela masadan dolaba, dolabın üstünden cama çıkıp dışarıyı izliyor, o yüzden devamlı bir atlama durumu oluyor.
Başta canı yandığı için atlamıyordu çıkmak istediği yerlere ama kendine gelince tutamadım, ben tutsam bile salondan ayrılırsam uyursam vs. engelleyemiyorum
Yara yalama konusunda da dediğim gibi şimdi sadece sargıyı yalıyor, sürekli orayla meşgul değil gece biraz korkuttu beni, teşekkür ederim cevabınız için ❤️

blue_hpood

elizabeth yakalığını çıkarmamalısınız. tek bir odada mümkünse bir gün boyunca hiç çıkarmayın.