Ürkek Olan Yavru Kedi?

aytunccc123

Arkadaslar yavrularimizdan biri diğer kardeşlerine göre daha ürkek diye daha önce söz etmiştim ne kadar sevsek etsekte malesef fazla sokulmuyor en ufak bi seste saklanmaya çalışıyor normalde yakaladigimizda seviyoruz tutturuyor göbeğini de sevdiriyor ama onun dışında genelde uzak duruyor
Şimdi bu yavrumuzu hafta içi sahiplendiriyoruz sahiplenecek kişilere durumu belirttim biraz ürkek ve alışması uzun sürebilir zor olabilir dedim problem değil alışırız çok iyi anlaşırız emin olun dediler
O yüzden artık birkaç gün sonra sahiplendirecegim sizce yeni evine çabuk adapte olur mu?
Tüm hayatı böyle kaçarak geçmez diye tahmin ediyorum?
Ben burdaki arkadaşların tavsiyelerine uymaya çalıştım yani sevdim ettim oynattim falan ama bilmiyorum yinede sıcak bi ilişki kuramadık

7 CEVAP

aycylmz

Geçen aylarda iki yavru kediyi aynı yuvaya sahiplendirdim. Dediğiniz gibi biri çok ürkekti, hatta sokaktan sahiplendirdim yakalayana kadar da baya uğraşmıştım, yuvasına teslim ederken. Şu an ürkek olmayandan daha cana yakınmış, sürekli sahibiyle yatıyormuş geceleri. Bunda kardeşinden ayrılmasının da payı vardır ama beklediğimizden çok daha çabuk ve kolay adapte oldu. Sizin yavrunuz da aynı şekilde olur sadece zamanı uzayabilir biraz.

direkt eve salmak yerine çok kaçıyorsa daha küçük alanda alıştırırlar zaten anlıyorlarsa daha rahat geçer süreç bence. araba motorundan çıkıp kıhlayan kediyi dar ve saklanamayacağı odada battaniyeye sarıp dürüm tekniğiyle alıştırmıştım çok kısa sürede insana lfdşkşdkfhkd dürüm yapıp sevsinler oynatsınlar zaten kısa sürede alışır.

Emirrckr

Daha önce de dediğim gibi siz şu an onun için ister istemez çok geri plandasınız,
Annesi var,kardeşleri var yani size ilgi anlamında fazla ihtiyacı yok,sadece besliyorsunuz ve bazen oynatıyorsunuzdur.
Yeni yuvasında,yeni sahipleriyle tahminimce daha farklı bir iletişim kuracaktır,
Sadece alışması sıcakkanlı ve insana alışkın bir kediye göre daha zor ve zaman alıcı olabilir.
Ancak eğer pes etmezlerse er ya da geç alışacak.
Siz zaten ürkek diye en başından belirtmişsiniz,onlarda bunun bilincinde olacaktır.
Umarım çok güzel bir yuvaya gider :)

Emirrckr

Bol bol oynatsınlar,
Ve oynarken de arada kucağa alıp sevsinler.
Sonra yine oyuna devam,
Oyun sonrası bir mama ziyafeti de iyi gider.
Böyle böyle alışacak.

aytunccc123

Teşekkür ederim umarım dediğiniz gibi olur onceliğim onun mutluluğu hani annesiyle kalsın diyeceğim ama sokaklarda gerçekten perişan oluyorlar bende artık daha fazla kediye bakamam zaten 3 tane yetişkin diyebilecegim daimi kedim var yeri geliyor erkek kedileri de besliyorum buraya gelen zaten ekstra evde bi kedim olacak
Hani o yüzden sahiplendirecegim maalesef bebeklerin hepsini yani birini de ben sahiplenmis olacagim
Tek korkum annemiz depresyona girer mi simdi bile eksik var diye arıyor hani ondan acaba ürkek olanı ona mı bıraksam dedim ama hem sahipleri çok hevesli ve istekliler hemde sokaklarda perişan olacağına sıcacık yuvası olsun artık havalarda sogudu
Bende yani yavru kedi çok takip edemem artık yetişkinler kendini idare ediyor dışarı ciksalarda kaybolmuyorlar geri geliyorlar böyle devam anneyi de kisirlastiracagim zaten

aytunccc123

Bu konu hakkında yine soru açarım mesela anneyi arada yukarı getirsem yavrusuyla vakit geçirse falan nasil olur diye merak ettim
Yukarıda muhtemelen durmaz sokağa çok bağımlı ama en azından görmüş olsun diye

Emirrckr

Sokaktansa sıcak bir ev çok çok daha iyidir tabiki iyi bakılacaksa.
Sizde haklısınız zaten çok sayıda kedinin sorumluluğunu üstlendiniz haliyle sahiplendirmeniz gerekli,en doğrusu bu maalesef.
Zaten sahiplendirdiğiniz kediniz 1 haftaya adapte olacak,eski hayatını unutmaya başlayacak.
Kedilerde aile kavramı veya uzun süreler aile özlemi diye bir şey yok.
Yeni evine ve yeni sahiplerine alışacak.
Umarım hızla benimser,şansı bol olsun miniğin :)
Bu arada diğer yazınızı da okudum da,
Bence anneyi asla yukarı çıkarmayın,
Anne de benzer şekilde belki 3-4 gün yavrusunu arayacak ama sonrasında alışıp unutacak.
Siz onu yukarı çıkarıp yavrusunu hatırlattıkça o sürekli ona bağlı yaşamaya devam edecek.
Her gün her dakika yukarı gelmek isteyebilir,ardından aşağı indirmeye çalışabilir.
Ayrıca sahiplendiğiniz kedinizde annesini unutamayıp özleyeceğinden onu yokken hep onu arayabilir.
Dediğim gibi kedilerde aile kavramı yok,3-4 gün zor geçer,sabır ister hatta biraz da soğukkanlılık ister ama yapacak bir şey yok maalesef.
Sonrasında hepsi yeni hayatına ayak uydurmuş olacak merak etmeyin.