Acil! Deneyimli Kedi Sahipleri Yardım Edin.

Oglumfrodo

Arkadaşlar merhaba, 1 hafta önce kedi sahiplendim. Geçici yuvasında veteriner kontrolünden geçtiği, iç- dış paratiz yapıldığı ve sağlıklı olduğu söylendi. Kaldığı geçici yuvada yetişkin kediler hırpalamış ve sırtındaki deri kopmuş. Bize söylediğine göre veteriner öyle bırakın iyileşir demiş fakat bu mantar olabilir mi ? Daha önce kedisi mantar olan var mı ? Buna mi benziyordu? Sadece sırtındaki o kısımda var. Başka bir yerinde yok. Çok endişeliyim. Mantar ise veterinere götüreceğim. İlk kedi sahiplenmek yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

11 CEVAP

aslihan_e

Sırtındaki deriyi kopardılar diyorlarsa öyledir büyük ihtimalle, çoğu kedimde yaşadım bu durumu. Mantarı bizim buradan bakarak tespit etmemiz mümkün değil ama demek ki sorumluluk sahibi insanlar ki olaydan sonra veterinere danışmışlar veya göstermişler. Mantar ise veterinere götürmek yerine mantar olup olmadığının tespit edilmesi için veterinere götürebilirsiniz. Bir süre gözlemleye de bilirsiniz. Yara kabuk bağlamış görünüyor zaten. Şişlik olursa apse oluşmuş demektir. O zaman o yönde tedavisi yapılır.

Ketonmanya

Merhabalar.

"Öyle bırakın iyileşir." demek gerçekten büyük sorumsuzluk. En azından dezenfektan yara spreyleriyle yaranın daha çabuk iyileşmesi sağlanabilir, enfeksiyon kapma riski bertaraf edilebilirdi.

Siz en iyisi Dr. Animal ya da Crystalin markalarından birinin dezenfektan spreyini edinin. Bu ürünler yaranın mikrop kapmasını önlerken çabuk iyileşmesine de yardımcı olur. Ben de diş ya da tırnak yarasına benzettim, mantar olduğunu düşünmüyorum ama yaraya günde 3-4 kez uygulayın. Zaten kedi-köpek olan her evde bulunması gereken bir üründür bu spreyler. Genel temizlikte de kullanılır, zararsızdır. Eğer yara büyümeye ve alanı genişlemeye başlarsa o zaman mantardan şüphelenip hemen bir hekime götürürsünüz ama o zamana kadar düzenli dezenfekte ederek bir gözlemleyin bakalım.

Bol patili günler dilerim. :)

Birkedi8

Merhaba,manzarada benziyor ama emin olamadım bence farklı bir veterinere daha götürün derim ben

Mmtklndr

Fotoğraftan anlayamadım ama benim kedim de mantar olmuştu böyle değildi siz yine de veterinere götürün yara kabuk bağlamadıysa enfeksiyon kapıp daha fazla açılır.

Patilicns

Merhaba çok geçmiş olsun biz şuan mantarız ama görselden pek bişey anlayamadım yuvarlak mı ? O bölgeyi kaşımasını ve yalamasını önlemelisiniz oyun oynarak sabah veterinere götürün baksınlar içiniz rahatlasın en azından tekrardan geçmiş olsun

aycylmz

Yuvarlak bir diş izi var sanki yarada, mantara benzetemedim ben pek, yine de veterinerin görmesi en doğrusu.

cemremio

Mantar değil bence, ufak bir yara gibi görünüyor

beyzathemoc1

Oyy yara olmuş büyük ihtimalle o bölge için vitamin kullanmazsanız muhtemelen orası kel kalır yaşadığım için biliyorum benim kızlar çok kavga eder bi kere yoldu biri diğerini böyle hiçbir şey kullanmadım kel kaldı

Karamsisli

Bu biraz kuduz aşısı sonrası olmuş gibi görünüyor

Rabike

Dr.Animal veya Crystalin kesin çözüm. Mantarın yayılmacı olmak gibi bir durumu var. Yara olan bölge genişlemiyor veya farklı bir bölgede de görülmüyorsa sıkıntı yok. Aksi takdirde mantardan şüphelenebilirsiniz. Bahsettiğim ilaçlar yaralara çok iyi gelen, mikrop kapmasını da önleyen ilaçlar. Açık yara spreyi olarak kendimizde bile kullanıyoruz, sadece kedilerimizde değil.

Rabike

Dr.Animal veya Crystalin kesin çözüm. Mantarın yayılmacı olmak gibi bir durumu var. Yara olan bölge genişlemiyor veya farklı bir bölgede de görülmüyorsa sıkıntı yok. Aksi takdirde mantardan şüphelenebilirsiniz. Bahsettiğim ilaçlar yaralara çok iyi gelen, mikrop kapmasını da önleyen ilaçlar. Açık yara spreyi olarak kendimizde bile kullanıyoruz, sadece kedilerimizde değil.