Idrar Yolu Enfeksiyonu

seliinkececi

Kedim 3 yasinda erkek ve kısır. Bugun fark ettigime gore kedim tuvaletine giriyor fakat 5 dk oturup cikiyor, idrarini yapmiyor veya yapamiyor. Ciktiktan sonra yere oturup genital bolgesini temizliyor. Bol su tuketmesini saglayacagim ve sonra gecmezse yine idrarini yapamazsa veterinere goturecegim. Idrar yolu enfeksiyonu veya idrar yolu tikanikligi olabilir mi? Veterinere goturmeden once evde bol su tuketmesini saglamaktan baska neler yapabilirim?

15 CEVAP

MonikaveTori

İdrarını yapamıyorsa en kısa sürede veterinere götürün diğer türlü çok büyük sıkıntı olur. Zehirlenme ihtimali var. İdrarını yapamıyorsa şuan su tüketmesinin bir anlamı yok. İlerleyen süreçte bol bol su tüketmesi gerekir onu zaten veteriner hekim söyler. Hiç idrarını yapamıyorsa açık veteriner bulup götürmenizi öneririm yoksa zehirlenme ihtimali var dediğim gibi. Eğer az da olsa yapabiliyorsa bugünü geçirmesini bekleyin. Yarın en kısa sürede bir veterinere götürmeye çalışın. Umarım en kısa sürede iyileşir

Ahudr

Asla beklenmemesi gereken bir durum eger imkaniniz varsa hemen 7 24 açık veterinere götürün lütfen

eessmmaa

Bence beklemeyin bir sorunu varsa ilerlemeden çözülür ilerlerse eğer börekleri ile ilgili sorunlar ortaya çıkar ve sizin ve kediniz için daha fazla yıpratıcı bir süreç olur.

aslihan_e

Bence de beklemeyin çünkü kısa süreli tıkanıklık olsa bile idrar geri dönüş yaparsa kalıcı böbrek hasarı, böbrek yetmezliği oluşma tiski

Ahudr

Sevgili selin öncelikle geçmiş olsun umarım dedigin gibi iyidir korkulacak bir seyi yoktur. cennet29 a biraz yukselmissin fakat o bu yukselisi hakedecek bir yorum yapmamisti kendi kedisinin de benzer sıkıntıları oldu sen durumu anlattin ve o da durumun ciddiyetini seninle paylastiki gercekten eger idrar sorunu olsaydı dakikalarin bile önemi olan bir durum yani acele etmeni söylemek icin veteriner olmaya gerek yok.Sen soru sordun ve herkes fikrini paylastı gerilmeye gerek yok.Tekrar gecmis olsun umarim bir daha boyle korkular yasamazsin ve yasamayiz hic birimiz.

insanları yanlış yönlendirmek diye bir şey yok çünkü idrar problemleri çok riskli ve tekrarlayan durumlar tedavi edilmediği takdirde de böbreklere zarar veriyor. hiçbir belirti yokken bile öylesine kontrole idrarını götürdüğümde kedimin enfeksiyonunun arttığını gördüğümüz önlem aldığımız zamanlar oldu. sürekli evde değilseniz izlemiyorsanız top bulsanız da damla yapıp çıktığı zamanlar da olabilir çok zor anlamanız. illa kan görmeye de gerek yok bazen son ana kadar kan belirtisi olmayabilir. kedinizi herkesten fazla düşünen biri olarak mutlaka çişi varken mesanesi doluyken bir tam idrar tahlili için en azından götürün

seliinkececi

idrarini yaptigini gordum bugun. sadece girip hicbir sey yapmadigi zamanlar da oldu... o yuzden beklemeyi dusunuyorum suanlik

aslihan_e

*riski var

seliinkececi

simdilik idrarini yapti ve sıkıntı yok belki de ben yanlis yorumladim bilmiyorum ama yine de götüreceğim icim rahat etmeyecek cunku... kan vs de yok ama yine de idrar yolu enfeksiyonu oldugunu dusunuyorum en azindan baslangici

Ahudr

Belki kabizlik durumu vardir eger girip bekleyip cikiyorsa ve daha sonrasinda idrarıni yaptiysa ?

Cennet29

Beklemeniz riskli bence de. Ztn götürücem diyosunuz niye erteliyosunuz ki. Dönülmez sonuçlara varınca götürseniz de fayda etmicek. Maddi manevi daha cok zarar edeceksiniz durumu ilerliyorsa.

seliinkececi

@Ahudr buyuk ihtimalle diskisiyla ilgili bir durum oldu cunku bu eselenmeyi yaptıktan kisa sure sonra bir daha girip diskisini yapti, sonra ayni durumu yasamadik. cok tesekkurler

Cennet29

Benim kedimde yiyo içiyo işiyo görünürde hiç bir sorun yok gibiydi ben yinede kedim kısır ve 2,5 yaşında olduğu için check-up amaçlı götürdüm ve idrar yollarında sorun cıktı değerleri iyi değildi test yapılmasa haberimiz olmicaktı. Şuan ilaç kullanıyoruz. Sana iyilik edende kabahat bekle sen kan işeyince götürürsün cok düşündüğün kedini. Bişey biliyoruz ki söylüyoruz hayret bişey ya

Ahudr

Bu arada hangi mamayı kullanıyorsunuz

seliinkececi

@Cennet29 ben kedimi sizden daha fazla dusunuyorum merak etmeyin. Sabaha kadar tuvaletini eseledim. Idrarini yapiyor ve idrar miktarinda sıkıntı yok, kan da yok, renginde de sorun yok. ben yanlis yorumlamisim buyuk ihtimalle. insanlari boylesine gereksiz telasa yonlendirmenizi dogru bulmuyorum hicbiriniz veteriner degilsiniz ve benimle burada oturup sabaha kadar kedimle ilgilenmiyorsunuz. ayip gercekten