Kedim Poposunu Temizlemiyor:( Ne Yapmalıyım?

Oglumfrodo

Arkadaşlar merhaba, kedimi sahipleneli yaklaşık 10 gün oldu. Sahiplendiren kişi 3-3,5 aylık olduğunu söyledi oğlumun. Fakat ne zaman tuvaletten çıksa kendini temizlemiyor. Özellikle poposunu asla yalamıyor. Her zaman kakasının kalıntıları kalıyor. Halıdan topluyorum ya da severken elime bulaşmış oluyor.Buradan aynı problemleri yaşayan kişilere verilen cevapları okudum. Islak pamuk ile sildim ıslaklıktan rahatsız olur yalar diye fakat yalamadı. Tembellesir, benim silmeme alışır diye birkac gün ellemedim. Hala poposunu temizlemeyince Crystalin sıktım direkt, bekledim temizler diye yine temizlemedi. Ne yapmalıyım, bu sorunu yaşayan oldu mu ? Nasıl poposunu yalaması gerektiğini öğretebilirim. Cevaplarınız için teşekkürler.

5 CEVAP

Silmeyin sadece pamuğu ıslatıp genital bölgesine değdirin bir süre sonra temizleyecek sabredin inanın büyüdükçe çok değişiyorlar.temizlemez diye korkmayın siz silip temizleseniz bile üstünden geçmek isteyecek kadar titiz oluyorlar bir süre sonra

AyseMia

Merhaba, böyle durumlarda poposuna sevdiği macun/sıvı ödül maması sürüp yalamasını teşvik edenler var ancak genital organlara kaçma durumuna karşı pek sağlıklı bir durum değil gibi. Bazı kediler karakter olarak biraz pasaklı olabiliyor tıpkı insanlarda olduğu gibi. Büyüdükçe kendiliğinden öğreneceğini düşünüyorum ama yine kendini çok fazla temizleyen kedilerden olmayabilir. Anneden erken ayrılmalarından kaynaklı olabileceğini söylerler genelde fakat bu gözlemlerime göre %50 oranında ancak etkileyebilir. 4,5 aylıkken sahiplendiğim ve o zamana kadar sürekli anne ve kardeşleriyle birlikte büyüyen dişi kedim yavruluğundan beri hem kendini temizlemede, hem de tuvaletinin üstünü örtmede oldukça pasifti. Yetişkinliğe geldiğinde bile kendini yaladığı anlar diğer kedime göre çok nadirdi, tuvaletinin üstünü örtmede de diğer kedim çok titizken hiç açık bırakamazken o kedimin illa ki açık bıraktığı oluyordu. Ki titiz olan kedim annesinden çok erken ayrılmıştı. Yani öğrense bile ancak zamanla oturacağını düşünüyorum, siz yine tuvaletten çıktığında anüsüne fısfıslı şişede su sıkmaya devam edin, bırakın ıslak kalsın, rahatsız olup yalamaya başlayabilir. Kediler inatçı canlılar. Ben de bu şekilde pekiştirmiştim.

AyseMia

Ayrıca dışkısı ne durumda? Sürekli anüse bulaşmış durumda olması da pek katı yapıda olmadığını düşündürüyor. İshal gibiyse önce bu sorunu çözmek lazım. Sağlıklı kedi dışkısı katı formda ve uzun silindir yapıda olmalı, küreğe alındığında kalıntı bırakmamalı, formunu korumalı. Parazit problemi de olabilir cıvık ise.

Silmeyin sadece pamuğu ıslatıp genital bölgesine değdirin bir süre sonra temizleyecek sabredin inanın büyüdükçe çok değişiyorlar.temizlemez diye korkmayın siz silip temizleseniz bile üstünden geçmek isteyecek kadar titiz oluyorlar bir süre sonra

Oglumfrodo

Ben ıslatmaya devam edeceğim o zaman çok teşekkürler. Uzun silindir şeklinde kakası ama elimle ezince hemen eziliyor sanırım yumuşak durumda yeni sahiplendiğimiz için stresten olabileceğini düşündüm fakat devam ederse bir veterinere danışmakta fayda var. Cevaplarınız için çok sağ olun