Kum Temizleme Düzeni

bayikbocuk

Acemi sayılabilecek bir kedi sahibi olarak bu aralar biraz başınızı ağrıtabilirim.

Kapalı kedi tuvaletinin içine tertemiz kumu doldurdum. Topaklanan bentonit kum. Her gün veya bazen unutuyorum 2 günde bir kürekle kumu tarayıp içindeki çiş topaklarını ve kakaları poşete koyup atıyorum, geriye temiz kum kalıyor. Bir süre sonra kutudaki kum azalıyor haliyle, ben de üstüne tekrar kum ekliyorum.

Bu düzen doğru mudur? Yoksa belirli aralıklarla kalan kumu tamamen atıp sıfırdan temiz kum mu koymalıyım?

4 CEVAP

Ayben12

En geç ayda bir kez tuvaletteki kumu değiştirmeniz hijyen açısından daha sağlıklı olur

KimJeongguk

İlk döktüğünüz temiz kum bayağı azalıp kirlendiğinde o kumu çöpe atıp kabı temizleyip dezenfekte edip yeni kumu doldurmanız gerek. Asla pis kumun üstüne yeni kum dökmeyin hem yeni kumu çok çabuk eskitir hemde birsürü bakteri ürer kolayca.

Emirrckr

İlk 1-2 hafta eklemeler yapabilirsiniz eğer gerek olursa,
Fakat 2 haftadan sonra tamamen kumu boşaltıp kabı temizleyin ve yeni kum ile doldurun.

Minminik

Öncelikle koroplast diye bir marka var onun kedi tuvaletleri için poşetleri var kedinin bütün tuvaletine bu poşeti Geçiriyorum ve poşet üzerine 15 gün gidecek kadar kum koyuyorum Bizimki eşerek tuvaletini yaptığı için dibe yapışıyor poşet de bunu kazımak çok kolay oluyor. 15 günde bir zaten kum tam atacak kıvama geliyor azaliyor ve komple atıyorum hem de kum kokumuyor çünkü Ne kadar temizlersen de temizle kumun içinde ufak çiş parçaları kalıyor ve bunlar kışın emin ol çok kokacaklar o yüzden az kum koy ve sık sık her gece ya da her sabah bir rutin'in olsun günlük olarak kumunu temizle ve 15 günde en fazla bütün kuma at.
Ek olarak active clean kedi kumu koku giderici alip kumun icine en az 2 avuç koyarsan kokuyu engellersin
Mumkunse kapakli wc alistir kediyi kokuyu hapseder, wc onune delikli elekli kedi mati alirsan ev kedi kumu olmaz bazı kedi kumları kedinin patisine yapışıyor ve eve dağılıyor hangi kedi kumu diye sorarsan da burada 1000 tane cevap bulacaksın emin ol Kimse en iyisini bulamadı