Fip Hastası Kedim

ahmetiri

Merhaba,

Geçenlerde Yazmıştım Kedimde FİP Virusu Pozitif Çıkmıştı Ama Aktif Değil Denmişti Bugun Kedimi Az Yemek Yiyor Halsiz Ve Kilo Kaybediyor Diye Tekrar Veterinere Götürdüm Yapılan Kontroller Cekilen Filmler Sonucunda Virusun Aktif Olduğu Kuru Formda Olduğu Ama Yavaştan Islak Forma Gecmeye Basladigı Sıvı Birikmesi Oldugu Soylendi.

Şuanlık Bagısıklık Sistemini Guclendirmek Içın Vitamin Kullanmaktan Başka Yapabilecegimiz Başka Birsey Yok Dediler. Kuru Formda Kalırsa 1 - 1.5 Sene Daha Yaşayabilir Islak Forma Gecerse 4-5 Ay İçınde Yaşamını Yitirir Dendi.

Kedisi Bu Hastalık Olupta Durumu Kotulesmeden Devam Eden Varmi Acaba Bize Neler Önerirsiniz Ne Yapmamız Lazım

29 CEVAP

Gamzessven

Fip geçmiyor yani insandaki aids gibi bağışıklığı sürekli devirmeye çalışıyor. virüsü vücuttan atamıyoruz ama savaşmanız durumunda tabiki yaşayabilir. Ve bazı veterinerler bir şey bulamayınca fip diyor o yüzden öyle bi şüphe varsa birden fazla veterinere göstermek gerekir

Gamzessven

yani fipliler çok daha hassas normal kedilerin kendi başına halledebileceği küçük bir diş apsesini bile fipli kediler halledemeyebilir. hassas olduğunun bilincinde olunmalı, normal kedi gibi davranılmamalı sadece @cansumuezza

piranani

merhaba benim kedim bir anda halsizleşti ve yemek yememeye başladı bundan 2 gün öncede bi yavru kedim hastalandı 1 veterinere goturdum fip oldugunu soylediler antibiyotik igne vurdular ayni günde öldü profilimdeki kedimde hastalandi veterinere goturdum fip oldugu soylendi hic bir test yaptiramadım yemek yemiyor surekli yatiyor balık yağı yaş mama bebek buskuvili süt vs sırıngayla besliyorum bugun biraz da kendi cabasiyla biseyler yedi fip hastaliginin belirtileri nelerdir yarin hayvan hastanesine goturecegim ama bilgilenmek istiyorum fip mi oldu gercekten 4 gündür cabaliyorum düzelsin diye veteriner yapilacak tek seyin uyutmak oldugunu söyledi kabul etmedim kedim kendini toplamaya calisiyor gibi az da olsa yemek yemeye ve evin icinde ara sıra dolaşmaya basladı ölen kedimle karsilastirdigim zaman fip degil diye dusunuyorum cunku o kedim 1 günde öldü agzından salyalar akıyodu ve denge kaybı vardı. Bilgisi olan rica ediyorum birseyler soyleyebilirmi benim umudum var

catloverfat

Cok cok gecmis olsun acinizi derinden icimde yasadim nasil bi supheyle veterinere goturmustunuz kedinizi mesela ne kadar sıklıkla yemek yiyordu istahsizligi dikkatinizi cekti?

ahmetiri

Ilk Basta Kısırlastırma Icin Goturmustum Oncesinde Bir Test Yapalım Hastalık Varsa Stres Aninda Aktiflesir Dendi Test Yapıldi Sonuç Pozitif Cikinca Ameliyatı Iptal Ettik Vitamin Macunu Kullanmaya Basladik Bagisiklik Sistemini Guclendirmek Icin

Son 2-3 Gundur Mama kabına Gelip 3 -4 Tane Mama Yiyip Gidiyordu Az Su Icıyordu Surekli Yatmaya Başladı 5-10 Adım Atıp Hemen Kendine Biyer Bulup Yatıyordu Halsizlik Ve İstahslık Farkettik Kilo Kaybıda Var Ama O Ne Zaman Basladi Tam Emin Degiliz

Bu Sikayetlerden Dolayi Goturduk Virus Aktifleşmiş Suan Kuru Formda Ama Islak Formada Gecıyor Gibi Dendi

Anladıgım Kadarı İle Pekte Yapabilecegimiz Birsey Yok Elimizden Geldiginde Iyi Bakmaya Çalısıp Bagisiklik Sistemini Guclendirmek Icin Vitaminleri Kullanıp Kötü Sonu Geciktirebildiğimiz Kadar Geciktirmeye Çalısacağız

catloverfat

Anladim ..Bu sürecte sizin de onun da Allah yardimcisi olsun

Sarecansu

kediniz nasıl?

Zynpks

Durumu nasil halsizlik devam ediyor mu? Bu arada çok gecmiş olsun :(

oglusum

of of 0of ne desem boş bu acıyı yaşayan bilir hala gözümde yaş bir gün oğlusum çıkıp gelecek gibi öldüğünü kabullenemiyorum tıp hayvanlar konusunda sıfır bi virüsün önüne gelmediler ben mamalara karşıyım ben hep sağlıklı ev yemekleri verdim tabiki ona göre yağsız baharatlı falan güzelde mutlu yaşadı ve burda mama verenlerde benim kedimin aldığı hastalıktan öldü grip diye götürdüm sonuç bilinmiyor biri gençlik hastalığı biri böbrek biri başka şey dedi

Gelyahron

Benim de fip tanısı konan bir kedim var, aslında geç mi kaldım yoksa umursamadım mı bilemiyorum, olaylar şu şekilde gelişti; sokaktan çocukların elinden zorla aldık annesini emiiyordu küçüktü,
Sindirim ile ilgili problemi vardı her mamayı yemiyordu. Aradan 4 sene geçti. Geçen ay aslında sinyal vermeye başlamıştı aslında fip denen illet. Görme ile ilgili sıkıntı yaşıyordu. Yakını göremiyordu mesela adım atarken veya koltuktan koltuğa atlarken patisi boşa çıkıyordu. Göz problemi olduğunu düşündük ama sağlıklıydı ağzındaki çürük diş hariç. Son bir ay yemek yemesi aşırı azaldı, hatta mama yerken küfür eder gibi ses çıkarıyordu. Derken zayıflama başladı ama karnında su toplanması yoktu henüz. Sadece yemek yemiyor şu içiyordu. Diş ile ilgili problem olduğu düşüncesiyle veterinere götürdüm. Durum içler acısı maalesef. Arka diş sallanıyor ve plaklar yüzünden dişler neredeyse görünmüyor. Ufak bir operasyon sonrasında ilk defa bir lokma tavuk yedi. Meğerse ağzınla kendi yediği son yemek. Ameliyattan 3 gün sonra karnı şişmeye ve yeniden yememeye başladı. Enjektör ile zar zor besliyoruz. Durum kötüye gidiyor. 5 kilo kedi 2kiloya kadar düştü. Tekrar veteriner yolunu tuttuk. Korktuğum şeydi; ıslak fip. Teşhis bugün konuldu öyle kusma ishal yok halsizlik var yemek istiyor ama yiyemiyor. Bugün interferon ve prednol tedavisine başladık gelişmeleri tekrar yazacağım insallah

Gelyahron

İnterferon ve prednol tedavisine başladık fakat 10 dakika sonra hepsini kustu, sevdiği yiyeceklere bile yüz çeviriyor. 5 ml sulandırılmış bal denedik vitamin olsun hem antiseptik özelliği olduğu için. Elimiz kolumuz bağlı

Kedi_annesi

Merhaba yazınızı okurken emin olun bugün yaşadığım şeyleri tekrar tekrar yaşadım. Oğlum 10-11 aylık daha dün annemle doğum gününde ona nasıl ziyafetler hazırlasak diye düşünüyorduk. 3-4 gündür halsizliği ve iştahsızlığı vardı. Bugün artık doktora götürmek istedim çünkü gece uyanıp yemek yiyen kedi kasesini olduğu gibi bırakıyor, koşup oynayan halıların altına giren kedi öylece uyuyor ve dokunduğumda inler gibi miyavlıyordu. Veterinere gittik. Önce kan alındı hemen ardından serum verildi. Kan sonuçlarında bağışıklığının düşük olduğu söylendi. Daha sonra karnının şiş olduğunu ve çişini kesik kesik yaptığını söyledim. Hemen ultrasona aldık ve hayatımın en zor 1 dakikasını yaşadım. Doktor ve asistanlar asla konuşmadan dikkat kesilip ekrana bakıyorlardı. Doktor haftaya mutlaka tekrar gelmelisin korona testleri yapacağız dedi. Zaten gündemimiz korona virüs. Türkiyede bile yüzlerce insan öldü. Ams korona virüsün kedilerde yıllardan beri varolan bir virüs olduğunu biliyorum çoğu kedi taşıyıcı zaten ve dönemsel hastalanıp iyileşiyorlar. Fakat virüs başkalaşım geçirerek FIP denen bir hastalığa dönüşüyor ve ölümcül oluyor. Kuru ve ıslak olarak iki çeşidi var. Kuru FIP iç organlarda hasar oluşturuyor. Kanda mutasyona uğramadığı içşn kan sonuçlarında gözükmüyor. Tek saptaöa yolu Allah korusum yazması bile korkunç ama otopsi sonucu kuru FIP olup olmadığı anlaşılıyor. Islak FIP ise (kedimden şüphelendikleri) akciğer ve karın boşluğunda zarlara sıvı dolması ile oluşuyor. Bu sıvıdan örnek alınıp laboratuvarda inceleniyor. Ama bazı kaynaklar bu sıvının , yani vücutta sıvı birikmesinin 50den fazla hastalığa sebep olabileceğini söylüyor. Ama belirtileri halsizlik,iştahsızlık, ateş,kusma, kanlı ishal gibi. Ve maalesef bu virüs bağışıklık sistemine saldırıyor ve vücudun aslında kendi kendini yok etmesine sebep oluyor. Vücuttan alınan sıvı da yüksek oranda protein içeriyor ve koyu sarımsı renkse bu teşhis koyuluyor. Araştırdıkça, forumları okudukça daha çok ağladım. Oğluma sarılıp sarılıp ağlıyorum. Umarım kimsenin çocuğu bu illete yakalanmaz umarım buraya 10 gün sonra geri dönüş yaparım oğlum FIP değil diye... aşağıdaki kaynak içime su serpti biraz da olsa. Okumanızı tavsiye ederim. Sağlıcakla kalın.
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.facebook.com/notes/salih-sahir/kedilerin-fip-hastal%25C4%25B1%25C4%259F%25C4%25B1-ile-ilgili-do%25C4%259Fru-bilgiler/266057867153583/&ved=2ahUKEwjsmIvdxfroAhXEzoUKHWD6BlcQFjAAegQIBhAB&usg=AOvVaw2DCHDdqtobJn1sbfqCDTph

Elifkus

Merhabalar öncelikle çok üzülürek yazıyorum.. yaklaşık 1 ay önce misketi kaybettim
Fip hastalığı yüzünden
Öyle acımasız bir hastalık ki bir anda aldı götürdü kedimi... karnının şişmesiyle başladı herşey kilo aldığını düşündüm ve bi kaç gün içerisinde vet. Götürdüm acı sonuç çoktan çıkmıştı karnından sıvı alındı kan testi vs derken ıslak fip teşhisi konuldu !
Yaşamaz demişti dr 4 aylıktı henüz ama asla umudumu kaybetmedim sabah akşam tedaviye götürdüm yurt dışından ilaç getittirdim mamasını ellerimle yedirdim ama maalesef yetmedi prensesim çok direndi ama ellerimde nöbet geçirerek hareketsiz kaldı...
Sevdiği oyuncaklarla oynamıyosa
İştahsızsa
Sürekli yatmak ve yalnız kalmak istiyosa
Karınında şişlik varsa
Sakın ihmal etmeyin mutlaka erken tedavi olabilir belki sonuç değişir
Ben elimden gelenin fazlasını yaptım ama yaşatamadım ...
Bu süreç yaklaşık olarak iki haftada misketi benden aldı hala yazarken kötü oluyorum çok zor bi süreçti Allah kimseye yaşatmasın hala beni bırakma diye patisini elime deydirmeye çalışıyodu eğer bi şüpheniz varsa önlemini erken alın belki sizler yaşatabilirsiniz ben başaramadım

Gelyahron

Fip yüzünden bir kedimi kaybettim. Yapabileceğiniz alternatif tedaviler mevcut.
Elma sirkesi
Kekik suyu
Balık yağı
Elma sirkesini yabanci bir sitedeki makalede okumuştum.
Kekik suyu hidrosol olduğu için az bir miktarda verebilirsiniz. Balık yağı içindeki maddeler kan yapımına destek oluyor. Buraya yazmayacağım kadar uzun. Bunları deneyebilirsiniz