Fip Hastası Kedim

ahmetiri

Merhaba,

Geçenlerde Yazmıştım Kedimde FİP Virusu Pozitif Çıkmıştı Ama Aktif Değil Denmişti Bugun Kedimi Az Yemek Yiyor Halsiz Ve Kilo Kaybediyor Diye Tekrar Veterinere Götürdüm Yapılan Kontroller Cekilen Filmler Sonucunda Virusun Aktif Olduğu Kuru Formda Olduğu Ama Yavaştan Islak Forma Gecmeye Basladigı Sıvı Birikmesi Oldugu Soylendi.

Şuanlık Bagısıklık Sistemini Guclendirmek Içın Vitamin Kullanmaktan Başka Yapabilecegimiz Başka Birsey Yok Dediler. Kuru Formda Kalırsa 1 - 1.5 Sene Daha Yaşayabilir Islak Forma Gecerse 4-5 Ay İçınde Yaşamını Yitirir Dendi.

Kedisi Bu Hastalık Olupta Durumu Kotulesmeden Devam Eden Varmi Acaba Bize Neler Önerirsiniz Ne Yapmamız Lazım

29 CEVAP

Sutunannesi

Öncelikle çok çok geçmiş olsun :( ve bu süreçte size ve o güzel kedinize çok çok sabır diliyorum. Benim kedime de fip olabilir denmişti ve ciğerlerde sıvı birikmesi ortaya çıkmıştı şu an neler hissettiğinizi çöl iyi anlayabiliyorum. Ben o süreçte çok fazla araştırma yaptım gerek Türk kaynaklar yetmedi yabancı kaynaklar yabancı gruplara katıldım kedilerinin hikayelerini okudum ve bir tedavi aradım ama çok üzülerek söylüyorum ki Yok. Bu süreçte yapılan tek şey bağışıklık güçlendirici ilaçlar vitaminler bağışıklığın düşmemesi çok önemli. Kuru hali sıvı halinden daha iyi bir süreç. Sıvı halinde ciğerlerde veya karında sıvı birikmeye başlıyor sıvı birikmesinin önüne geçilemiyor ve organlar maalesef ki işlevlerini yitiriyorlar. Ne zaman bu hastalığa yakalanan bir kedi görsem okusam duysam canımdan can gidiyor. Ben o süreçte çok ağladım kendimi çok hırpaladım çünkü sanki o hep benimle olacak gibiydi onun yokluğu gibi bir şeyi düşünmek bile istemiyordum ama o süreçte onun bir gün gideceği fikrine alıştırdım kendimi çok daha sağlıklı düşünmeye başladım onunla daha fazla vakit geçirdim mutlu olması İçin çabaladım. Sonuç kedimin neden ciğerlerinde sıvı biriktiği bilinmiyor ama fip değil şu an. Yapabileceğiniz en iyi şey vitaminler bağışıklık güçlendiriciler. Yurtdışından getirilen bağışıklık ilaçları var ve maliyetleri çok yüksek ama o bir tedavi değil geçirmiyor yani o ilaca lütfen umut bağlamayın. Şu an fipten kurtulan hiçbir kedi yok benim kedim kurtuldu vs diyenlerinde kedisi fip değildir. Çünkü veterinerler cevap bulamadıkları her şeye fip diyorlar yanlış. Bence bir veterinere daha götürün en azından içiniz rahat etsin ve bence burdan değilde veteriner veteriner gezerek ne verebilirim hangi ilaç hani vitamin vs bunları sormalısınız çünkü o türlü çok daha sağlıklı. Dediğim gibi bu hastalık durmuyor iyileşmiyor. Kuru fiple yıllarca yaşayan kedilerin olduğu söyleniyor ama bunun da doğruluğu tartışılır kuru fip ıslak fip kadar tehlikeli olmasa bile tehlikelidir yani uzun yıllar yaşayabileceği bir hastalık değildir. Muhtemelen kediniz çok uzun zamandır zaten kuru fipti kuru fip ıslak fipten çok daha zor anlaşabilen semptomlar gösteriyor. Hastalığın kurudan ıslağa geçtiğini bir çok kaynaktan okumuştum ıslağın kuruya geçmesi gibi bir ihtimal yok sanırım varsa da yanlış bilgi vermek istemem ama kurudan ıslağa geçebiliyor ne yazıkki. Veteriner sıvının nerede biriktiğini söyledi? Karın mı ciğerlerde mi ve fip%100 tanısı konuşabilecekte bir hastalık değil ancak otopsi sonucu belli olabiliyor. Ama bu süreçte ciğerlerden veya karından sıvı çekilerek bakılması çok daha doğru cevaplar verecektir size. Burda bu konuda çok daha bilinçli ve bilgili arkadaşlar mutlaka vardır. Ben okuduğum bir çok kaynağı gelişigüzel buraya yazmaya çalıştım :(( çok geçmiş olsun

ahmetiri

Arkadaşlar Merhaba Uzun Zamandir Siteye Girmiyordum Kedimin Durumunu Soranlar Olmuş

Kısırlastirma Islemi Icin Gittigimiz Vet. Kan Testi Sonucu Fip ve uzulerek Soyluyorum Yakın Zamanda Kaybederiz Demisti Baya Insanın Psikolojisini Bozabilecek Bir Durum

Neyse Ben Sonra Başka Vete Goturdum Burada Boynunun Altından 1 Tup Kan Aldılar Lab. Falan Gönderildi Kan Sonuçta Kedimin Fip Olmadıgı Ama Corona Aktif Olduğu Soylendi.

Bu Yazıyı 30.04.2018 Te Paylasmisim Bugun 17.02.2019 Kedim Çok Şükür Suan Gayet Sağlıklı 2 Yaşına Girecek Nerdeyse Sürekli Uyumasından Yemek Yesede Kilo Olmamasından Dolayı Gecenlerde Vet. ile Konustum ( 2.5 KG ) Her Kedi Tombul Olacak Diye Birsey Yok Fip Basladi Denemez Dedi Buda Icimi Rahatlattı. Kısırlaştırma Yapmadık Oda Etkili Olabilir.

Zaten Scottish Fold Cinsi Kedilerin Genel Hastaligindan Dolayı Ön Ayaklarında Eklem Soruni Var Çok Kilo Almaması Şuan Icin Daha Iyi

Sadece Kısırlastırmada Şöle Bir Sorun Var Dedi Vet. Kısırlastirma Sonrasi Bagisıklik Dusecegi Icin Bu Corona-fip Olayıda Karın Bölgesinde Olan Bir Durummus Aktif Olan Corona Virusunun Bir Ihtimal Fip'e Dönme Riski Var O Yuzden Erteleyebildigimiz Kadar Erteleyelim Sonunda Artik Kâr-zarar Oranıni Dusunup Ameliyat İşine Bakarız.

Uzun Oldu K.bakmayın Diyeceğim Kedisinde Fip Hastalığı Oldugunu Ögrenenler Başka Bir veya Birkac Vet. Daha Danışsın Çoğu Vet. Bu Konuda Çok Yetersiz Corona Aktif Oldumu Hemen FIP Diyorlar Ve Cidden Insanin Psikolojisini Bozan Bir Durum Kedinize Sürekli Hasta Heran Ölecek Gözüyle Bakıyorsunuz Ve Kediniz Sanki Bunu Hissediyor. Kimsenin Kedisinde FIP Hastalıgı Cikmaz Insallah.

Hepinize Iyi Gunler.Uzun Oldu K.bakmayin

Gamzessven

Benim kedim ıslak fip. Teşhis konulana kadar okumadığım yer kalmadı ve 3 kez veteriner değiştirdim. Şu teşhisi tam konulamıyor işte özellikle ıslak fip olanlar kesin ölüyor, eğer kurtulup yaşıyorsa fip değildir muhabbetine aşırı sinirleniyorum. İlk araştırma aşamasında hastalıkla tanışırken beni böyleleri mahvetti. forumlarda biri bir şey yazıyor maşallah kopyala yapıştır gibi dağılıyor her yere. Corona testi var pozitif olması durumunda diğer belirtiler de görülüyorsa (ödem,düşük bağışıklık,diş apsesi vs) fiptir ve hayvan yaşamaya devam edebilir. Kedinin vücudunda bağışıklığını yıkan virüsler var ve siz de bunlarla mücadele edeceksiniz lactoferon,immüneks,balık yağı,tamamlayıcı yemler, aylık zylexis aşısı,bağışıklık güçlendirici kuru mama vs. Yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenler de önemli yaş mama ve tavuk suyu vermiyoruz mesela. Fazla protein virüsleri besliyor çünkü. Böyle böyle savaşarak galip geldiğiniz sürece, yavrunuz da biraz çabalıyorsa yaşaması mümkündür. Böyle matematik işlemi gibi kesin ölüyorlar mümkün değil yaşıyorsa fip değil gibi kulaktan dolma bilgilerden lütfen uzak durun. Veterinerim de corona virüsü konusunda ustalaşmış diyebilirim. İstanbuldaysanız istemeniz durumunda tavsiye edebilirim

ahmetiri

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim baska bir veterinere de goturup danisacagim ama insan biyerlerde umutlanacak birseyler duymak istiyor yazabildigkm yerlere yaziyorum.

Veterinerimiz cigerlerde az su birikmesi ödem var sanki kurudan ıslak forma gececek gibi ama illaki gececek diye birsey yok vitaminler ile durumu kotulesmeden goturebilecegimiz kadar goturmeye calisacagiz dedi yapilan kan testi hizli test %100 net bilgi vermez ama dogruluk payi yuksektir isterseniz elisa testi yapalim.ordaki sonuc Kesin Sonuctur Ama O Testtede Pozitif Cikarsa suan verecegim.vitaminlerden baska birsey veremeyecegim sadece sizin icinizdeki suphe kalkacak dedi suanlik yaptirmaktan vazgectim biraz takip edelim dedi

Insallah bizim kizimizda fip degildir Ama Kilo Kaybı ıştahsızlık Hep belirtileriymis Insan Gercekten Cok Uzuluyor Hele Yapacak Birseyi Olmayinca Elinden vitaminleri Verip Beklemekten Baska Birsey gelmeyince Dahada Kotu bir Durumda Oluyor

Sutunannesi

Kan değerlerinin düşük veya yüksek olması fip hakkında net bir bilgi vermez veterineriniz muhtemelen corono testi yapacak virüs var mı yok mu diye ama pozitif çıkarsa bile bu değil ki kediniz fip sadece corono virüsü vücudunda taşınıyor demek. Üstelik bu gelip geçici bir dönem de olabilir. Bakın bende kedimi iştahsızlık İçin veterinere görürdüm ve bir şey yuttuğundan şüphelendiğim İçin röntgen çekilmesini istedim röntgenlerde birde gördüler ki ciğerlerde su var eski röntgenlere baktılar eskiden çok çok azken şimdi çok fazlaydı. Ciğerlerde su birikmeye başlamış fip olabilir takip edin dendi. Corono testi istemiştim ama gerek olmadığını çünkü eğer pozitif çıkarsa bu kedimin fip olduğunu asla göstermeyeceğini %90 fip olduğunu doğrulamak İçin ciğerlerden su çekilmesi ve incelenmesi gerektiğini ama suyun çekilmesi zor bir yerde olduğunu vs söylediler. Mama değiştirdim falan derken iştahla yemeye başladı. Yani götürebilirseniz hayvan hastanesi tarzı yerlere götürmelisiniz ki orda tüm işlemler yapılsın
:((

Gozdetemizel

Sizin ve diger arkadasin cevabini canim aciyarak okudum.hani burnumun diregi sizladi derler ya aynen oyle.caresi olmayisi cok uzucu.saglikliyken ayagina tas degmesin diye gozune baktigimiz canlarin bu halini duyunca insan cok etkileniyo.insallah degildir diyorum kendi kendime.cok gecmisler olsun.

bskkrky

Benim kedimin karnından su aldılar daha 1 buçuk aylıktı yeni bulmuştum ve direk fib dediler bi test yapmadan. Kedilerin karnı kuru olurmuş Çünkü o veteriner bana neler yaşattı neler dedi aç susuz ağlaya ağlaya günlerce haftalarca veteriner veteriner gezdim. Kaç gece uyumadım öldümü ölecek mi diye kontrol etmek için. Şuan çok şükür çok iyi başka bi veteriner muayene etti karnından alabileceğim bi su yok şuan dışkıdan test yapabilirim dedi. Yaptı ve corona virüsü negatif çıktı şuan 4 aylık. Rabbim herkese şifasını sabrını versin. O ol der ve olur, kesin hiçbişey yok şu hayatta herşey Allah’ın elinde siz duanızı ağızınızdaki eksik etmeyin Allah yardımcınız olsun

Demetcinar

Merhaba bu virüs nasıl bulaşır? Tek belirtisi haldizlik ve iştahsızlık mı oluyor?

lokum_british

Holistik veteriner Banu Kantarcıoğlu isminde bir veteriner var. Normal veterinerlik eğitiminin üzerine bir de alternatif tıp gibi düşünebileceğimiz holistik veterinerlik üzerine yurtdışında master yapmış. Geçenlerde izledim ve biraz araştırdım, baya iyi yorumlar var hakkında. Randevu alabiliyorsanız bir danışın isterseniz. Çok geçmiş olsun.

mmuratyilmazz

merhaba herkese perişan durumdayız. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
kedimin fip testi yüksek seviye şüphesi ile sonuçlandı. fip olduğunu söyledi doktorlar. aniden gelişen ve sık tekrar eden epilepsi krizleri ile götürmüştüm. o güne kadar da herhangi bir olumsuzluk yoktu. ancak gözü ara ara saydamlaşıyor ve arka tarafı kanlanıyordu ve kuru mama yerken sürekli ağzından düşüyordu. dişlerinde sorun yoktu ama ağzının içi hep kırmızıydı. fip in kuru formunun geliştiğini söylediler. yukarıda bahsettiğim belirtilerin bir başka hastalık olma ihtimali var mıdır acaba. yoksa artık fip i kabullenmek mi gerekiyor.

Gamzessven

Ve gerçekten veterinerlerin çoğu aşırı yetersiz bu konuda. İlk götürdüğüm yer iki gün serumlarla oyalayıp alabileceği kadar parayı alıp çok da yapacak bir şey yok dedi ve gönderdi. Sonradan öğrendik ki o serumlar daha da fazla ödeme sebep olmuş. Kendinden emin olamayan veterinerlerle vakit kaybetmeyin derim

Cansumuezza

gamze hanım ne zaman konuldu teşhis nasıl şimdi kediniz?

Gamzessven

29 ekimdi. Nefes alışı normal kedilerinkinden farklı sanırım akciğer ödemi sonrası maraz kaldı. onun için de astım cihazı var hergün 10 dk hava olarak ilaç alıyor

ArdaKaplan0

Benim kedimde dediğiniz gibiydi ama şidmi önüne yaş mama koyduğum an bitiriyor çağırdığımızda peşimizde geziyor yani fip olmayabilir geçici bi süreç de olabilir

Cansumuezza

o halde fipten kurtulma imkanu yok fip olan kedi bir ay içinde ölür vs diyenler yanlış bilgi veriyor öylemi? öyleyse okadar sevinirimki..