Bebeklere İlk İç Parazit Ne Zaman Yaptırıllıyor..

Breda

bu gün veterinere de danıstım.. 1 ay bir haftalık olunca yapıyoruz dedi.. kendimce erken diye düşündüm.. uygun zaman nedir sizce.. en azından 2 ay olmalı mıdır?

12 CEVAP

Elifoo

Ne kadar evin icinde olursa olsun, bizim onlara tasidigimiz bakteri ve mikroplar parazite yol acabilir. Pire ya da bitler bizim uzerimizde maksimum 1 gun yasayabiliyorlar fakat onlar uzerimizdeyken eve geldigimizde cok kolay bir sekilde kedi ya da kopeklere gecebiliyor. Asi yaptirmayip sonrasinda ah vah demek yerine dogru zamanda dogru kisiye yaptirmak en mantiklisi. Ben Mico 1.5 aylikken sahiplendigim ilk gun eve almadan once yaptirmistim :)

aleyn

2 aydan itibaren başlıyor, küçük dozda iç parazit hapı ve dış parazit için sprey uygulamıştı vet ben de eve almıştım spreyi. ayrıca kedilerin evde yediği böcekler sinekler bile iç parazit yapmaya yeter. kedinin teması olmaz ama bizim dışarıda her ortamda çeşitli temaslarımız oluyor ve eve taşıyoruz.

Infernus

@esma6363 Anne sütü bağışıklık sistemi için mükemmel olsa da iç parazit riskini öyle %3 e filan indirmez. ( bu oranı nasıl hesapladığınızı da merak etmiyor değilim ayrıca ) Eğer annede iç parazit varsa da bu parazitler yavruya geçer. Bunun için çok yüksek bir oran verebilirim ama ben.

Matt

1,5 aylık olduktan sonra iç/dış parazit ile karma aşılarını yaptırmanız gerekmekte.

Infernus

@esma6363 ahaaa siz şu başka bir soruda goody mama tavsiye eden kişisiniz buldum sizi. Ben de niye gözüm ısırıyor bi yerden bu nicki diyorum :) seyirerek ısırıyor şu an :)

bsecnl

eğer iç ve dış parazitlenmesi olmaz diyorsanız yaptırmanıza dahi gerek yok kediler için. zaten evin içindeler başka kediyle temasta olmıcaklar

esma6363

Evet 2 aylıkken yaptır ben de yavru kedi aldım daha yeni bir aylık oldu bende araştrdım iki aylık en uygunu

Zynpkck

8 haftalıkken başlar üç ay arayla devamlı vurulur bence biraz daha bekleyin aşıyı minik bünyesi kaldıramayabilir

Kedimekim

Ben kedimi ilk sahiplendigim de 1 aylikti ve uzeeinde pirenin pislikleri vardi o yuzden veterinerim dis parazit uygulamasi yapmisti. 2 aylik olunca ic dis parazit uygulamasini yapti bir hafta sonrada karma asisini yapti. Zaten her asidn bir hafta once mutlaka ic dis uygulamasi yapilmaliymis. Yapilan ilacin etkili olabilmesi icin

Breda

Cevaplar için Teşekkür ederim.. Zaten bende yaptirdim gecen hafta sonu ic parazitini.. Bi kac gune de ilk karma asiyi olucak.. Etkisi cok olmuştu ilk kedimizde. Umarim çabuk atlatiriz..

miniko_33

1.5 aylık olduktan sonra iç/dış parazit yaptırırsanız iyi olur

esma6363

Bide benim kedim aldığımda daha yeni anne sütünü bırakmıştı oyüzden iç parazit olma ihtimali %3 diye düşünüyorum oyüzden sadece dış parazit aşısı yaptırcam