Islak Fip Olabilir Mi?

escpg

Kedimin karnında son bir buçuk iki aydır sarkma fark ettim ama kilo aldığı içindir diye düşünüyordum. Fakat sarkma biraz daha belirginleşti internette de fip olmasından şüphelendim. Gerekçeleri ise sarkma ve normalden çok fazla uyuması iştahında yahut tuvaletinde bir sıkıntısı yok. Sarkmaya dokununca da jel kıvamında kitle şeklinde değil. Yşadığım yer küçük ve güveneceğim herhangi bi veteriner yok ama yine gidip göstericem, size de danışmak istiyorum. Sizce bu belirtiler ıslak fip için endişeli olabilir mi?

6 CEVAP

Dann

Fip teşhisi zor olan birden fazla belirtiyle tespit edilebilen tedaviside çok zor bir hastalık, eğer şüpheleriniz varsa ve içinizin rahatlamasını istiyorsanız. Öncelikle iyi bir korona testi yaptırın corona negatif ise fipten bahsetmemize gerek yok zaten, fakat hızlı test kitleri yanlış negatif sonuç verebiliyor ona dikkat etmeniz lazım. corona pozitif ise Hemogram, biyokimya, röntgen ve fcov elisa testlerini yaptırabilirsiniz. Biyo kimyada kritik olarak a/g oranı 0,6 dan aşağıda ise, röntgen ile bakıldığında göğüs ve karın bölgesinde sıvı birikmesi oluşmuşsa, fcov elisa testinde de titre seviyeleri yüksek ise ve kedinin genel durumu iştahsızlık, halsizlik gibi durumlarda test sonuçlarını destekliyorsa fip konusunda emin olabiliyorlar. Yüksek fip şüphesi alarak tedaviye başlayan kediler de oluyor. Kendi kedim için şuanda durum bu. Ayırıcı olan önemli belirtilerden biri i biyokimya da a/g oranının düşük olması.

BusraO

Dann'ın yazdıklarına katiliyorum benim kedimde bu süreci yaşadı. Gozlemleyebileceginiz en önemli belirti sarılık olması. Diş eti,patiler ve kulak kepçesinde belirgin sarılık oluyor. Hem kuru hem de ıslak fibte gözlemledim. Pembe olan diş eti sapsarı oluyor. Sarılık tek başına fib teşhisi koymaz tabiki başka hastalıklarda da oluyor. Sadece şüphenizi destekler. Bu arada fotoğraftaki sarkma kesinlikle kiloyla alakali. 3 kedim var 3üde böyle yağlı 😂

Ayben12

Muhtemelen ilkel kese fipte karında sarkma olmasına hiç denk gelmedim. Karın sıvı toplayarak fazla şişer ama içinizin rahat etmesi için genel bir muayeneye götürebilirsiniz

somnium

kediniz kilo almış! :,) bu yüzden göbüşü sarkıyor! ama içiniz rahatlasın diye veteriner hekime danışabilirsiniz.

Balimlilac

Sanırım kediniz british. Bu gördüğünüz şey ilkel kese bu cinslerde aşırı belli olur. Jöle gibidir sarkıktır. Korkmanıza gerek yok.

Okan3439

Evet ilkel kese benim kedimde çok daha belli bir sıkıntı oluşturmaz isterseniz veterinerinize gösterin