Kedim İshal Ve Geçmiyor, Acana Pasifica İle İlgili Olabilir Mi?

ebusvenus

Merhaba, acana tavuk ve balık’lı olan mamayı uzun süre kullandıktan sonra pasificaya geçtik. Kademeli geçiş yaptım hatta 3-4 hafta oldu ama ishal oldu. Daha önce de 5-6 ay kadar kullanmıştık pasifica ama böyle bi sorun olmamıştı. Probiyotik veriyorum geçiyo sonra vermeyince bi kaç güne tekrar ishal oluyo. Başına böyle bi durum gelen var mı? İştahı keyfi her şeyi yerinde. Veterinerimiz de bir sorun görmedi probiyotikle destekledi devam ederse tahlil vs. yaparız dedi ama hastalıktan olsa sürekli devam ederdi diye düşünüyorum. Yorumu olan var mıdır? Veterinere gideceğiz ama tahlil, kan alma aşırı strese sokuyo kızımı:(

12 CEVAP

ebusvenus

Önceki yorumları da şimdi gördüm, herkese teşekkür ederim. Deneyimler hekimlerin de önüne geçiyormuş bunu da bir kez daha anladım. Teşekkürler petlebi ve kullanıcı patili dostları :)

mybabymars

Biz ne kadar en kalitelisini yesinler istesek de bazen o mamalarla anlaşamayabiliyorlar, bizde de N&D benzer bir etki yaratmıştı. Nd kullanırken hem kilo almıyordu hem de çok iştahsız yiyordu. Mama haricinde bizim geçmeyen bir ishal sorunumuz oldu yaklaşık 4 aylıkken, önce prebiyotik denedik , sonra royal caninin gastrointestinal mamasını önerdi veterinerimiz ona geçiş yaptık ama ishal ısracı olunca mecbur tahlil yapıldı. Giardia diye bir parazit kapmış nereden olduğunu anlayamadığımız bir şekilde, antibiyotik vs tedavisiyle düzeldi. Veterinerimiz o hastalığın o dönem çok yaygın olduğunu söylemişti, belki o olabilir. Ama onun dışında da tahılsız mamalar yavru kedilere ishal yapabiliyormuş, değiştirme imkanınız varsa değiştirmeyi deneyebilirsiniz, düzelme olmazsa da tahlil vs süreci inanın o kadar yıpratıcı değil sadece tedavi sürecinde biraz yoruldu bizim oğlumuz

ebusvenus

@mybabymars yanıtınız için çok teşekkür ederim mama ile alakalı olduğunu düşünüyor hekimimimiz tekrar gittik farklı bir probiyotik ile ilerliyoruz umarım toparlanır çocuğum

Dann

Fcov’un mutasyonlarından biri kronik olarak ishale neden olabiliyor Kedilerde . Corona testini de göz ardı etmemek lazım. Aklınızda bulunsun,

ebusvenus

Arkadaşlar herkese tekrar merhaba, 3 veterinere gittim üçü de tahlil, röntgen bakıp probiyotik ile geçiştirdiler maalesef çözülmedi. Sonra çözümü yine kendi kendime buldum. Hiç birisi de demedi ki mamasını değiştirin… Acana pasificayı daha önceden de kullanıyorduk halbuki ama mamadanmış… hillsle karışık veriyordum hep seçip Acanayı sona bırakıyodu onu da yiyince ishal oluyormuş meğer. Kaliteli iyi içerikli mama yesin evladım diyodum ama yaramamış meğerse. Hillse devam haftada 2-3 kez vetomune ile bağışıklığını güçlü tutup ek vitaminlerle ilerleyeceğiz. 3 veteriner sonrası daha hangi vetoya güveneceğiz bilemiyorum, yeni veteriner de araştıracağız mecburen.

SirKukla

Ciddi bir şey olmamasına sevindim, geçmiş olsun!

Mini2019

mamadan olduğunu anlamak için mamayı kesin ve haşlanmış olarak yediği mamanın içeriği neyse onu verin. tavuk yada balık gibi.. eğer 1-2 günün sonunda katılaşma varsa mamadan diyebilirsiniz.
kronikleşen ishalin sebebi ibd (bağırsak enfeksyonu )olabilir. tespit edilmesi çok zordur

ebusvenus

Veterinere tekrar gittik, tahlil vs. yapıldı enfeksiyon değeri yüksek çıktığı için antibiyotik başlandı ama ishalle alakası olmayan bir durum. İshalin mama ile alakalı olduğunu düşünüyoruz mama kesince düzeliyo verince başlıyodu. Tahıllı mama ile karıştırıp vermeye başladım bu sefer de kabız oldu 2 gündür kaka yapmıyo:( stresten de olduğunu düşünüyorum aşırı hırçınlaştı günde 2 kez veterinere gittik 2 günde.

mybabymars

Stres çok etkiliyor bizimki de veterinere sürekli gittiğimiz dönemde sürekli kendini yalamaya ve aşırı tüy dökmeye başlamıştı, en iyi tedaviyi yine veterineriniz bilir. Sizin stresiniz ona da yansıyor olabilir bazen dönemsel olarak zorlanıyorlar, biraz zaman tanıyın tedaviyi de mümkünse aksatmamaya çalışın, iştahsızlık vs de görürseniz sevdiği ekstra bir mama vs varsa veterinerinize danışıp vermenizi tavsiye ederim. Bizimki ishali iyileştikten 2 hafta sonra ayağını kırdığı için, mutlu olması adına yaş mamayı, ödül mamasını vs normalden bir tık fazla verip daha çok ilgi göstermiştir. Yine yavrunuzun dilini siz iyi bilirsiniz neyden mutlu oluyorsa onu sağlamaya çalışın, çok ciddi bir hastalık olmadığı müddetçe toparlanıyorlar endişelenmeyin. Veteriniz kendinizi uzun zamandır tanıyorsa ona gönül rahatlığıyla güvenebilirsiniz.

Mini2019

ishal olan kedi düzeliyorsa 2 gün yapmaması normal.
2. günün sonunda normal yapması gerekir.

probiyotik de verin mutlaka antibiyotikle. ayrıca şu anki mamaya neden bu kadar bağlısınız ? değiştirin bence. hazır ishalken fırsat olabilir mama değiştirmek için

Coconutbey

mama ıyı gelmedıyse degıstırın hılls kullanabılırsınız eger uzun surelı gecmeyen ıshal olursa bir süre gastro mama kullanmanız gerekıyor yoksa duzelmez

veterinere götürün