Kedi Tüy Dökmesinde Artış

berkdoan

Klasik soruyu ben de sorma gereği hissediyorum artık eskiden hiç olmayan tüy dökme sorunumuz başladı. 1-2 hafta önce farkettim kızımı severken parmaklarımda asla tüy kalmazdı artık biraz okşayayım oldukça tüy kalıyor. Düzenli taranıyordu son 1 haftadır her gün oldukça tarıyorum. Orta uzunlukta tüyleri var. Vitamin veriyorum arada yumurta. Mevsimsel midir? Ve azaltmak için fikirlerinize açığım, teşekkürler.

2 CEVAP

Merhabalar bu mevsimde normal tüy dökmesi çünkü yaz geliyor ve yeni tüyleride çıkıyor normal olarak eski tüyleri vücudundan atıyor aynı şekil benim köpeğimde mevsim geçişlerinde çok tüy döker

Heiter

Biz de bir dönem aynı sorunu yaşadık. Tek bir sebebi olmayabilir. Biz bütün seçenekleri göz önünde bulundurarak sırayla çözüm aradık. O sebeplere gelirsek:

  1. Mama değişimi

  2. Mevsim değişikliği

  3. Kızgınlığa girme

  4. Dış parazit

  5. İlaç yan etkisi (mesela ense damlası/aşı)

  6. Düzenli taramama

  7. Vitamin eksikliği
    Belki bu liste daha da uzayabilir ama aklıma gelenler bunlar. Her birini göz önünde bulundurup ona göre çözüm getirmeye çalışın derim.
    Not: Bizim sorunumuz, daha iyi bir tarak ve vitamin macunuyla düzeldi.