Kedi Neden Kum Dışına Çişini Yapar?

aytunccc123

Arkadaslar bugün anne kedim geldi ulu orta yere çişini yapti geçen günlerde de benzer bi cis olayi yaşadım onda da su kabının hemen yanına yapmıştı görmediğim için hangisi yaptı bilmiyordum bugün yakalamış oldum yine suyun yakınlarına yaptı hani aşırı su içip altına mı kaçırıyor gibi düşündüm çok saçma evet ama öyle de değil bildiğiniz pozisyonunu alıp yaptı kumlar da temizdi oysaki

6 CEVAP

aytunccc123

Bu arada iki ayrı yer ve diğerini de baya temizlemistim hani koku falan kalmasın diye
O yere iki defa çiş yaptılar şimdi bu yere de ilk kez

aytunccc123

Yavrular yapsa hadi anlarım da koskoca yetişkin kedi sonucta bi şeye mi kızıyor acaba?

aytunccc123

Bu sorun hala devam ediyor bu sabahta yine su kabının yanına çişini yapmış neden oluyor??

tengrist

Aytunç bey, eğer kediniz kısır bir kediyse, kum kabını reddetmesinin 3 sebebi vardır,
1-İdrar yolları enfeksiyonu
2-İç parazit (Bu problemde her seferinde farklı farklı yerlere yapar. Aynı bölgeyi seçmez)
3-Davranış bozukluğu, hoşnutsuzluk hali. Kumunu beğenmez, huzurunu kaçıran bir durum vardır, kum kabı kapalıysa orada kendini güvende hissetmiyordur. Size tepki olarak farklı noktalara tuvaletini yaparlar.
Takibini sizin yapıp problemin sebebini çözmeniz gerek, sevgiler.

Emirrckr

Çok genel bir soru,yani birden fazla olası nedeni olabilir.
Genellikle tepki amaçlı bu yolu kullanıyor kediler,huzursuz olduğu bir şey olabilir mesela.
Kum kabını beğenmiyor olabilir.
Veya siz ne kadar temizleseniz de ordan yine de çiş kokusunu alıp tetiklenebilir.
Devam ederse aslında bir hekim kontrolünden geçse iyi olur.
Çünkü önceden yapmadığı bir davranış ve yeni başladı diyorsunuz.
İlla ki bir sebebi var.

Coconutbey

kumu temız olması lazım
sıkılmıs olabılır kedı ılgı beklıyor olabılır
kısır degılse kısırlastırmalısınız
davranıs bozuklugu olabılır
aklıma gelen sebeplerı yazdım devam edrse bır veterıne goturun :)