Kedim Kuru Mama Yemiyor

munevver_leo

Merhabalar, kedim normalde mamasını sorunsuz bir şekilde yiyordu sonra yavaş yavaş istemeyerek yemeye başladı şimdi ise çok az yiyor. Enerjisi ve keyfi yerinde koşuyor oynuyor tuvaleti de normal. Yaş mama sıvı ödül maması gibi şeyleri yiyor kuru mamayı yemek istemiyor. Tester almıştım denemek için onuda kokladı yemedi. Üç çeşit kuru mama denedim ikisi aynı marka biri farklı ilk ikisinden biraz yiyip bırakıyor. Çok üzülüyorum böyle olunca aç kalıyor gibi. Ne yapabilirim yemesi için veya başka bir öneriniz var mı ?

14 CEVAP

Emirrckr

Sanırım yaş mama,ödül mamalarının tadını daha lezzetli bulduğu için onları beklemeye başlamış sizden :)
Eğer kilosu yerinde bir kediyse bence ısrarcı olun,illa ki aç kalınca yiyecek.
Fakat dayanamam derseniz tıpkı bebek kedileri kuru mamaya alıştırma evrelerine benzer olarak;yaş mama ve kuru mama karışık koyun önüne.
Kuru mamayı iyice yaş mama ile karıştırın,yani yaş mamanın suyuyla falan ıslansın taneler.
Bu şekilde yer umarım :)
Sonrasında giderek kuru mama miktarını arttırırsınız.
Başka alternatif yöntem pek yok maalesef..

munevver_leo

@Emirrckr yanıtınız için çok teşekkür ederim içimi rahatlattınız. Kısır erkek bir kedi yapılı ve kilosu yerinde bence. Dediğiniz şeyi düşünmemiştim açıkçası az veriyorum sanıyodum ama galiba o alışmış. Dediğiniz yöntemi de deneyeceğim şimdi çok sağ olun.

gizmssahinn

Yaklaşık 2 hafta önce bizim kedimizde de böyle bir sorun olmaya başlamıştı mamasını yeme sıklığını giderek azalttı normalde çok iştahlıdır. Enerjisi de yerindeydi günün belli saatlerinde koşup oynuyordu fakat git gide mamaya gitmesi azalmıştı bir hafta sonunda durgunlaşmaya da başladı fakat hasta gibi yatmıyordu geziyor çevresiyle ilgileniyordu yine de. Veterinere götürdük ateşine bakıldı normal çıktı muayene ettiğinde de anormal bir durum olmayınca kanına bakıldı ve bağışıklığı düşük enfeksiyon da sınırda çıktı maalesef. Veterinerimiz mevsim geçişi dolayısıyla bu dönemlerde bağışıklık düşüklüğü çok yaşandığını söyledi.Mutlaka kanlarına baktırın yavaş yavaş ilerleyen bir durum ve dikkat edilmezse büyük virüslere de sebep olacağını belirtti. Kanına mutlaka baktırın en azından aklınızda soru işareti kalmaz. Belki durumu bizim kedimiz kadar olmasa da
mevsim geçişi dolayısıyla iştahında değişiklik yaşıyordur büyük ihtimalle. Birkaç gün daha gözlemleyin ve mutlaka veterinere götürün

munevver_leo

@gizmssahinn yanıtınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle çok geçmiş olsun umarım bir an önce sağlığına kavuşur yavrunuz. Bir iki gün daha gözlemleyip yememeye devam ederse dediğiniz gibi veterinere götürürüm. Umarım ciddi bir şey değildir ve geçicidir. Benim kediminde her şeyi iyi bir tek iştahı azaldı.

CakilYavrukus

Yaş mamayı 15 güne çıkarın aç kaldığında muhakkak yiyecektir mamanın taze mama kabının hijyenik olmasına dikkat edin

gizmssahinn

@munevver_leo rica ederim✨ 3 doz antibiyotik 2 doz iştah açıcı sonrasında düzeldi bizim kedimiz ama devamlı bağışıklık güçlendiri kullanmamız gerektiğini söyledi veterinerimiz. Lysine malt önerdi duymuşsunuzdur. Bağışıklıkları birçok kedinin çok hassas oluyor maalesef siz de araştırıp bağışıklık güçlendirici kullanın hasta olma ihtimalleri azalır🙏🏻

munevver_leo

@gizmssahinn kedinizin iyileşmesine çok sevindim. Yarın veterinere götüreceğim buradaki veterinerler çok iyi değiller maalesef umarım iyi bir şekilde tedavi edilir. Eğer malt falan vermezse dediğiniz malta bakacağım çok teşekkür ederimm. Umarım sadece mevsim geçişinden dolayıdır.

gizmssahinn

@munevver_leo umarım çok basit bir şekilde çözüme kavuşur ve mamasını güzelce yemeye devam eder✨🙏🏻

Coconutbey

mamasını sevmıyor olabılır hılls alın deneyın genelde cogu kedı sevıyor ama hıc yemıyorsa ac kalıp mecbur yıyecek vermeyın odul maması yas mama sız verdıkce bılerek kuru mama yemez

munevver_leo

@Coconutbey yanıtınız için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi mamayı sevmiyor olabilir çok çabuk sıkılan bir kedi. Yarın veterinere götüreceğim dediğiniz mamayı da alıp denerim. Umarım yer ve bu durum bir an önce düzelir.

munevver_leo

@Coconutbey yanıtınız için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi mamayı sevmiyor olabilir çok çabuk sıkılan bir kedi. Yarın veterinere götüreceğim dediğiniz mamayı da alıp denerim. Umarım yer ve bu durum bir an önce düzelir.

munevver_leo

Güncelleme: Kedim mama yemeye başladı.Bugün dört beş kere az olmakla birlikte mama yedi. Nd tester daha çok hoşuna gitti galiba birkaç çeşitini daha deneyip en sevdiğinden alacağım.

munevver_leo

@CakilYavrukus cevabınız için çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi yaş mamayı azaltacağım. Kaplarını düzenli olarak yıkıyorum. Mamasını yiyene kadar bekliyorum bayatlıyor olabilir onuda artık o an koymaya çalışacağım.

munevver_leo

@gizmssahinn güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Umarım bir an önce geçer 🙏🏼🙏🏼