Nd Somonlu Kısır Mama Mı Hills Ton Balıklı Mı Kullanmalıyız?

Arkadaşlar merhaba 1,5 yaşında kedim var kısırlaştırdım ve en başından beri Nd Ocean serisi kullandım. Şimdi kısırlaştırdığım için kısır mamaya geçeceğiz ve Nd için proteini çok fazla deniyor ne yapmalıyım? Hills ton balıklı kısır mamaya mı geçeyim yoksa Nd az tahıllı Somonlu mu kullanayım?

12 CEVAP

tengrist

@Cemalchief tebrik ediyorum sizi sonunda aklı başında bir yaklaşım görebildim burada. protein zararlı diyerek hayvansal proteinden kaçıp tahıl proteini veriyorlar etçil hayvana, bu olay akıl tutulması resmen. arpa buğday pirinç dolu karbonhidrat ağırlıklı mamalarla hayvan kilo alınca iyi geliyor topluyor sanılıyor, bizim ülkede kilolu sağlıklıdır gibi bir algı var. bu mamalar hayvanın sindirim sistemini bozup dengesini değiştiriyor, çünkü kedilerin yapısı buna uygun değil. sonra ete yönelince ishal problemi yaşanıyor çünkü bağışıklık düşük ve sindirim sistemi savunmasız, zaten hayvanlar evde doğru dürüst güneş görmüyor d vitamini sentezi düşük, vücut savunmasız bir de etten mahrum bırakarak iyice savunmasız hale getiriyoruz.

Minminik

Hills kullanicisi olarak nd diyorum hills full tahil, nd puani daha yuksek
https://petdoktoru.com/kedi-mama-kiyaslama/

Cemalchief

Evet yoruma katiliyorum, kullanacaginiz mamanin hills kendi website da karbonhidrat oranlari falan yaziyor bazilarinda %38 e varam oran var sok oldum abi, kediler ekmek yiyormus resmen hills ile, gerci proplan,rc de de ayni oranlar vardir 3 asagi 5 yukari ama genelde insanlar su sekilde dusunuyor bende dahil olmak uzere, kedime yariyor guzel kilo aliyor vs. Cok yanlis dusunuyoruz aslinda tamamen maliyeti azaltip kar yapmak icin bu yontem baska bisey degil. Yani soyle ornek vereyim ben Virbac kullaniyorum %40 hayvansal protein var ve diger malzemeler maaliyet dusurmek icin yapilan malzemeler degil. Ya da Nd ayni sekilde Acana Orijen. Aslında insanlar bunu savunuyor bence istemsiz sekilde. Ornegin Proplan diyorki ilk siramizda kaliteli et koyuyoruz ee %20 et sonra %15 hayvansal protein etti mi %35 sana hadi hayvansal yag sakakat vs %40 olsun gerisi ney? Yok misir gluten bugday gluten bitkisel seluloz vsvs . Soyle ornek verecegim son olarak mesela proplan 1.5 kg 450 tl falan suan. Yani kilogrami 300 tl. Yarim kg ı et ve turevleri olsa ki maaliyet burada 150 tl diyelim. Hop geri kalan yarisi bugdaydir misirdir glutendir nisastadir nedir bunlar 20 tl. Oldu ku sana kg maliyeti 85 tl. Sonra yok efendim labaratuvarmis argeymis geçiniz. Diger maddelerde var tabide onlarda yani elle tutulur degil(takviyeler) ne kullandigini kalitesini bilemeyiz

Cemalchief

Birde Rc e bakalim:
KOMPOZİSYON: kurutulmuş kümes hayvanları proteinleri, mısır, bitkisel protein izolat*, bitkisel lifler, hayvansal yağlar, hidrolize hayvansal proteinler, pirinç, buğday, pancar küspesi, mısır gluten, mayalar ve ilgili parçalar, mineraller, balık yağı, frukto-oligo-sakkaritler, soya yağı
Hills e gore nispeten iyi ama yeterli degil. Diyorki bitkisel protein, abi bu hayvanlar inek mi ot mu yiyor ne alaka ? Ya da 2. Sirada misir, sonra bitkisel protein, bugday, soya, princ, pancar, misir gluten var allah var

KimJeongguk

N&D'nin somonlu kısır mamasının protein değeri yeterli bir seviyede bence. Morina balıklısının, kuzu etlisinin ki çok çok fazla somonlusuna göre. Bu yüzden somonlusunu kullanıyoruz biz 1 yıl olacak nerdeyse çok memnunuz severek tüketiyor. Fakat yeni çıkan Tropical serisinide denemek istiyorum bakalım bir sonraki alışımda Tropical serisini deneyeceğim.

Cemalchief

Buradaki yanlış algı şu, veterinerimde aynı şeyi söyledi. Yuķsek protein zarar vermez proteinin kalitesi türü zarar verir. Örnegın bir kedi herhangi bir proteine duyarliligi var bu konuyu gectim o apayri bir konu, bir kedinin alerjisi yok herhangi bir seye, ama icindeki tavuk porteinin %20 olmasi mesela zararli olabilir kedi ozelinde, burada ozellikle ki hidrolize proteinler daha az zararlidir ki alerjik kedilerde genelde bu tarz protein kullanilir mamalarinda. Bu durum tamamen kediden kediye degisir mesela nd tavuklu tahilli seri benim kedime yaramadi, ama ocean serisi cok iyi yarayacak belki buradan denemeniz lazim bence

Cemalchief

Teşekkurler, aslında amacım insanlara faydalı olmak burada…

balbonibon

N&D düşük tahıllı tavuktan aynı seri somonluya geçeceğiz biz de mamayı aldım ama henüz açmadım. Tahılsız yedirmek istiyorum aslında ben de ama bu karaciğer böbrek yorma mevzusu korkutuyor. Orta yollu gitmek adına düşük tahıllıdan bu sefer de devam edeyim dedim. N&D den Hill's e geçmeyin derim. Zaten N&D'nin sitesine bakarsanız somonlu mama 2 ayrı pakette satılıyor mavi ve yeşil olmak üzere ocean serisi ile düşük tahıllı adı altında ve içerik aynı. Kedi için de geçiş kolay olur bu yüzden.

Cemalchief

Biraz sitemkar bir yaklasim oldu, kesinlikle sizlere degil sisteme sitemim

Cemalchief

Size şôyle bir örnek ile geleceğim ve 2 mamayi yorumlacağım ilk olarak virbac standart kisir kedi mamasi içeriği:

Kurutulmuş domuz eti ve kümes hayvanı proteinleri, Patates nişastası (min. %4), Hayvansal yağlar, Hidrolize domuz eti ve kümes hayvanı proteinleri, Bezelye, Mineraller, Bakla fasulyesi kabukları, Kurutulmuş somon proteini (min. %4), Pirinç (min. %4).
%4), Lignoselüloz, Keten tohumu, Pancar küspesi, Bira mayası, Psyllium lifi (Plantago (L.) spp.), Frukto-oligosakkaritler, Hidrolize kabuklular (kitosan kaynağı), Kondroitin sülfat, Lactobacillus acidophilus.

Simdi ise hills klasik kisir kedi mamasi:
İÇİNDEKİLER: Mısır, mısır gluten unu, tavuk ve hindi unu (toplam kümes hayvanları %16), ördek unu (%4), hayvansal yağ, mineraller, balık yağı, dijest.

2 üründe kendi websitelerindeki beyan. Birisinde diyorki toplam kumes hayvanladi ördek dagil %20 gerisi ne abi ne dolduruyorsunuz icerisine ve kalkip 350-400 tl fiyati var 1.5 kg mamanin, burada virbac örnek sadece içerik nd olur acana olur orijen olur vs vs. Ama sadece yüksek kar amaclı yaklasan mama firmalari bence kullanilmamalı. 2 içerik ki çok çok bence farkli ve kaliteli arasinda 100 tl falan var var hadi 150 tl olsun

Cemalchief

Ben kendim mama alırken dikkat ettiğim 2,3 başlık söyleyeceğim benim için içinde et var mi yoksa kurutulmus mu çok önemli değil, cünku her ikiside sonuc olarak islem görmüş urunler. Karbonhidrat oranı, omega 3-6 oranı ve yanına hayvana ekstra iyi gelecek maddeler işte nedir keten tohumu probiyotik, fisilyum vs. Sizede bu bakis acisini tavsiye ederim, iyi aksamlar

kbraa55

Nd protein karacigerlerde sorun yaratiyor diye duydm