İki Kedi,Aynı Sahip,Anneden Ayrılık Ve Yeni Ortam?Alışma Süreci?

aytunccc123

Arkadaslar apt. alt katta dogduklarindan bu yana beraber olduğumuz iki erkek kedimi bugün itibariyle sahiplendim aslında planlamam yarına bırakmaktı ama son geceler sürekli disarda buldum onları komşular bilerek mi bilmiyorum aşırı dikkatsiz davranmaya başladılar kaybolacaklar diye mecburen bugün apar topar aldim
Fakat bi sorun var ki bugün resmen birinci derece yakinimin düğünü var yani akşam evde yokum
Birazdan da alay+yemek kısmına yetişecegim ardından akşam üstü eve dönüp anca 1 saat kadar ilgilenip tekrar salona gidecegim
İki kardeş oldukları için muhtemelen çok sıkılmazlar ama yinede birkaç saattir beraberiz oyun falan oynadılar ama ara sıra miyavliyorlar balkon kapısını falan zorluyorlar
Birde sürekli kum eşeliyorlar daha kum paspası gelmemişti oda kum doldu resmen😂
Bu miyavlamalar ne zaman sona erer ve alışma sürecini nasıl hizlandirabilirim?
Birde şu an soyle yaptım ilk olarak odalarına alissinlar diye odalarının kapısını kapattım zaten uykulari geldi uyuyorlar su an salona ve diğer odalara oyun oynayarak alıştırmayı planlıyorum yani mesela topla oynatırken falan

14 CEVAP

Emirrckr

Anne kedi ilk günler arayabilir fakat bu durum geçici,3-4 güne o da adapte olacak.
Siz bence anneyi tekrar çiftleşmesine karşın koruyun.
Ya da acilen kısırlaştırın kenarda bütçeniz varsa.
Çünkü yavrularının gitmesiyle depresyona girip tekrar çiftleşme isteği hali oluşabilir,dikkatli olun.

Melodi-Sora

Öncelikle hayırlı olsun yavrularınız.
Gece yanlarında olacağınız için sorun olmayacaktır. Birkaç saat yalnız bırakmak sorun olmuyor. Ben yavrumu bir acil durum nedeniyle 45 günlükken sahiplendim ve ne beni ne de yeni evini tanımıyordu. Öncelikle odaya alışsın diye birkaç saat odada yalnız bıraktım. Sizin yavrular sizi zaten tanıdıkları için varlığınız onları strese sokmuyordur ama ben alışma sürecinde ara ara yalnız kalmalarını daha doğru buluyorum sonuçta tüm gün evde hiçbir zaman olamayız. Veterinerler de işe gider gibi 8-12 saatlik yalnızlığın çok sorun olmadığını söylüyorlar. Yalnızca bebek oldukları için biraz sık ama az yemek yemeye ihtiyaç duyarlar. Mama ve su kaplarının yerini bildikleri tuvaletlerini öğrendikleri sürece sorun olmayacaktır.
Miyavlamalar dışarıya alışkın olduklarından birkaç hafta sürebilir. Bir de anneleriyle büyümüşler hala annelerini çağırma süreci devam ediyor. Yine de ben üç aylık sonrası kesileceğini düşünüyorum. Sonrasında sizi çağırmak için yine siz kapıyı kapatırsanız bağırabiliyorlar. Benim sıpam bir yaşını geçti ben mutfağa geçtiğimde bana ‘gel buraya’ demeyi sürdürüyor.

Annenin psikolojisi çok sorun olmayacaktır eğer yavrular kendileri beslenmeye başladıysa. Bir süre arayabilir ama zaten kediler yavruların ek gıdaya geçişinden sonra yavaş yavaş yavruları ayırmaya başlıyorlar. Yavruların apartmandan çıkışları da aslında yavaş yavaş ayrılmaya başladığının göstergesi olabilir. Hala anne kedi onları besliyor olsa da iki-üç aylık sonrası ayrılmalarda çok travmatik etkilerle karşılaşılmıyor. Yine de içinize sinmiyorsa arada yavruları annenin yanına götürebilirsiniz ama bu ayrılma ve size bağlanma/alışma sürecini zorlaştıracaktır.

Emirrckr

Bende hayırlı olsun diyorum,umarım onlar da sizler de mutlu olursunuz :)
Alışma süreci kedinin karakterine göre değişmekle beraber ilk günler biraz sıkıntılı geçebilir.
Yine de birbirlerini tanıyorlar,sizi tanıyorlar bu yüzden çok zor bir süreç olacağını düşünmüyorum.
Dışarıya alıştıkları için kapılara yönelme,kapının önünde miyavlama gibi şeyler bir süre devam edebilir maalesef.
Burda iş size düşüyor,bolca oynatıp dikkatlerini dağıtacaksınız ve yoracaksınız.
Bugüne gelirsek onlar zaten birbirine alışkınlar,tek kedi olsa evet belki uzun süre ilk günden yalnız bırakmak sorun olabilirdi ama onlar zaten bildiğim kadarıyla aşağıda da genel olarak birlikteydiler ve yalnızdılar.
Sürekli insanla iç içe büyümediklerinden muhtemelen yokluğunuz çok sorun yaratmayacaktır.
Yine de akşam üzeri tekrar bir göz atıp biraz oynatırsınız.
Muhtemelen gece döndüğünüzde de yorgun olsanız dahi en azından yarım saat bir saat vakit ayırmanız gerekebilir,bilginiz olsun :)
Zaten bugünü atlatın ardından belirli bir rutin oluşacaktır.Kolaylıklar diliyorum,ömürleri uzun olsun :)

aslihan_e

Anneyi kısırlaştırmıyor musunuz? Şuan acil kısırlaştırılmalı, yavrular gidince kızgınlığa daha çabuk girer. Bazılarının kızgınlığı bir gün, birkaç saatlik çiftleşmeyle geçiyor, hamile kalırsa anlamayabilirsiniz.

aytunccc123

Çok şükür iyiler hepsi
Anne kedi garip bi şekilde durumun farkında bile değil ya da farkında ama takmıyor
Değişik gercekten

Emirrckr

Sevindim alışmalarına :)
Anne kedi yavruları aramıyorsa demek ki artık bırakmış.
Zaten geçen günlerde yavrunun birinin kaybolduğunu söylemiştiniz belki başka bir ortama bıraktı daha sonra geri getirdi.
Amaç,yavruları artık hayata adapte etmekti onun için.
Sürekli anneye bağımlı yaşasın istemiyor,sokakta kendi yemeğini kendisi bulmayı öğrensin kendini savunabilsin diye bu şekilde yapıyorlar.
Genelde imkan bulabilen anne kediler,yavruları iyice büyüdüğünde ya bir yere götürüp bırakır ve uzaklaşır ya da kendisi o ortamı terkeder.
Biz çok yaşamıştık önceden,
Her seferinde anne öldü mü düşüncesine kapılıyorduk ama bir bakıyorsun aylar sonra anne geziniyor ortalıkta.
Tabii o süre zarfı geçince de artık birbirlerini tanımıyorlar zaten.
Yine de mesela kimi beslediğimiz anne kediler tamamen terketmişti bizi,çağırsak dahi gelmiyordular.
Yaa işte onlarda doğal süreç aslında böyle işliyor..

Emirrckr

Bu arada anneyi kısırlaştırın evet.
Mevsimler şaştı haliyle kedilerin kızgınlıkları da şaştı.
En ufak bir ciddi ısınma olursa mesela kızgınlık dönemi tetiklenebilir.
Ki zaten artık çoğu kedi Ocak ayında kızgınlığa giriyor,duyuyoruz seslerini.
Sizde kısırlaştırın hem çok soğuklara kalmasın belki eve alamazsınız en azından alt katta bir müddet durur.
Dışarda enfeksiyon kapmaması için.

aslihan_e

Çiftleşme için dönem yok ki artık. O eskidenmiş baharda yavru yapıp büyütme. Hayvanlar da artık hormonlu gıdalarla besleniyor bir kere. Şuan mesela bizim sokakta kızgınlıkta kediler var. Elbet de doğacak yavrular yaşayamayacak maalesef. Biri baksa ancak yaşar. Benim sahiplendiğim kedilerimden biri mesela ocak doğumlu, ikisi şubat doğumlu. Hiç aya, döneme bakmıyor kızgınlık. Tabi ki hava ısınma zamanı çoğu kızgınlığa girer ama onun dışında da gayet kızgınlığa girip çiftleşiyorlar.

aytunccc123

Ve tabi hep bebekleri düşünüyorum ama anne kedimin psikolojisi nolacak?
Şu an farkında değil çünkü kendisi disarda geziyor son zamanlarda iyice sokakları sever oldu ama elbet geri dönecek yavrularını göremezse muhtemelen strese girecek
Bu arada yavrular 2 aylığı geçtiler yani erken ayırma gibi bi durumum olmadı daha da beklerdim ama dediğim gibi komşular eskisi kadar dikkatli davranmamaya başladılar zaten geçen günlerde de problem yaşadık o günden beri sanki yavrular kaybolsun diye çaba gosteriyorlar

aytunccc123

Anneyi kisirlastiracagim ama bu dönemde çiftleşme olmuyor diye rahat davranıyordum ben yuksek bi risk var mı?Erkek kediler bile aşırı pasif bu dönemlerde çünkü

Cennet29

Kedileriniz nasıl evde nasıl gidiyor 2 kedi ile alışma süreci

aytunccc123

Merhaba harika gidiyor bu sabah bolca oynadık şu an yoruldular gözleri kapanıyor uykudan
Odalarından salona ilk kez çıkardım ama sanırım yabancı ortam diye miyavlamaya basladilar o yüzden yine odalarına aldım şuan oda da daha keyifliler
Kuru mamalarini da yiyorlar

aytunccc123

Bizimki hiç birakmazdi şu an iki büyük kızı da yanında zaten ama evet bu yavruları daha bi dışarı alıştırmak istedi aslında mesela bi ara sürekli bahçeye çağırıyordu zaten o yüzden de dışarı alıştılar kapı açıldığı an cikiyordular

aytunccc123

Yavruları veterinere götürdüğüm zaman kısırlaştırma içinde görüşürüm hekimle