Sokak Kedileri Aç Kalırlar Mı?

veyep

Komşuyla tartışma sonrası ailem de artık besleme dediği için kedi bakamayacağım artık. Anca yemek artıklarını karşıyı, kıyıya dökeceğim. Ve de bir kap su koyar annem hep zaten.

Sizce bir sokak kedisi aç kalır mı? Yani bizim buralar tam şehir gibi değil, tarla ve köy gibi ama tam da öyle de değil. Modern köy, belde diyelim. Tarlalarda var. Haliyle kuşlar, fareler doludur. Ki bende bunca yıldır kedi beslerim, kaç kedimin ağzında kuş ve fare gördüm. Ama işte ben hep özenle besledim kedilerimi. Tamam yine de avlanan, çöp karıştıran vardır. Ki kıyılara ve köşelere, tarla kıyılarına ve köşelerine yemek artıkları da koyuyorlar. Ya da en kötü ekmek ıslatıp koyuyorlar.

Ama işte ben kedilerime hep ya ciğer ya tavuk kemiği ve derisi ya balık artıkları ya da hayırseverler sayesinde de kuru mama bazen de yaş mama verdim. Ama o bunları verdiğim eski kediler artık yok, iki tanesi var yani. Diğer dördü yeni yetişkin oldular. Eskileri, o çok kasap kasap gezdiğim her gün bir farklı şey verdiğim günleri bilmezler. O iki kızım, hele biri en az on yaşında vardır bir onlar kaldı diyebilirim, zaten diğeri de annesi gidince o da eskisi gibi gelmedi artık.

Yani demem o ki bu kediler avlanır mı? Çöp karıştırır mı? Böyle bir yer olmasa, şehirde olsak yine de aç kalırlar mıydı sizce?

1 CEVAP

Superisi814

Merhaba,
Bahsettiğiniz belde gibi bir yerde yıllarca yaşadım.Bir çok sokak canı besledim.
Evet kediler avcidir ama bu onların her defasında başarılı bir şekilde avlandiklari demek değil.
Çöp de karıştırırlar.
O zaman benim ev sokak arası gezen kedim bile çöp karistiriyordu.Ac olduğundan değil ,pis boğaz.
Ama mesela cam kırıldı kaç kişi belki bir sokak kedisi çöpu kurcalar diye cam kiriklarini, çivileri özenli bir şekilde çöpe atıyor.

Çöp de karıştırsalar, avlansalar da onların aç kalmayacagi anlamına gelmez.
Ben yılların tecrübesi ile konuşuyorum.Bazen biri avlanır, bir diğeri avını çalar filan.

Ah insanlar, dünyayı sadece kendilerine ait sananlar..
Onlara ne desek boş..