Kedim Mama Yemiyor

Arkadaşlar merhaba,


2 yaşında kısır sarman bir oğlum var. İsmi Güneş. Küçüklüğünden itibaren veteriner tavsiyesiyle Purina Cat Chow mamasını kullanıyoruz. Yavru mamasıyla başladık şu an kısır tavuklu mamasını kullanıyoruz. Ancak Güneş son zamanlarda inanılmaz derecede evde miyavlamaya başladı bağırıyor resmen susmuyor. Yanına gidip oynadığımızda susuyor iki dk boş kalınca yine bağırmaya başlıyor. Veterinerimiz aç olduğu için olabilir dedi, mamasından sıkıldığını düşündük ve mamasını Refleks Ton balıklı mamayla değiştirdim. İki farklı mama kabına birisi refleks birisi cat chow olacak şekilde tepeleme doldurdum. Cat chow mamasını yemiyor refleksi yani yeni aldığım mamayı yemeye başladı. Ama gün içerisinde o kadar az yiyor ki kaptaki mama iki gündür yarıya bile gelmedi. Boyu 85 cm kilosu 5.300 kg çok uzun ve zayıf bir kedi.
Ne yapmalıyım mamasını sevmesi konusunda tavsiyeniz var mı? Normal mamasını ödül mamasıyla karıştırsam mı diye düşündüm heveslenmesi için ancak pek sağlıklı bir fikir gibi gelmedi.


Ek olarak yaş mama yediğinde de dışkısı cıvıklaşıyor biraz. Bunu veterinerime söylediğimde yaş mama vermemem gerektiğini söyledi. Hiç vermemek de doğru gelmiyor. Kedim tamamen aç kalmış gibi hissediyorum.


Önerilerinize ihtiyacım var. Teşekkür ederim şimdiden.


10 CEVAP

hepinize çook teşekkür ederim aslında Hill's marka mama alacaktım ama veterinerim daha tatsızdır cat chowu yemiyorsa onu hiç yemez demişti. ND deneyeceğim tavsiyeleriniz üzerine. Ton balığını daha çok seviyor güneş. Somonlu almam daha doğru olur sanırım. Birde Proplan Sterilised Ton Balıklı Ve Somonlu Kısırlaştırılmış Yaş mama alacağım. Toplu şekilde alıyorum genelde. Her hafta aynı yaş mamayı yese sıkılır mı acaba? Tekrardan teşekkür ederim herkese

Emirrckr
Emirrckr

12082

N&D'yi beğenmesine sevindim :)
Bizde 1 yılı aşkın süredir N&D kullanıyoruz ve hiç sıkılmadan severek yiyor.
Ona iyi geldiği için N&D'den asla şaşmam kim ne derse desin.
Millet bizim kızı görünce neyle besliyorsun diye soruyor :))

IIREMMM
IIREMMM

112774

Öncelikle belirtmeliyim ki reflex marka mama ev kedileri için uygun değil genelde sokak beslemesi için önerilir (ev kedileri için uzun vadede böbrek sorunlarına yol açabildiği belirtiliyor).Tahıl içeriği sebebiyle doyuruculuğu çok yüksek değil ama çok yediriyor ayrıca içinde tuz olduğunu da açıkça belirtmişler bu da böbrek sorunları için bir risk faktörü.N&D,Acana,Orijen,Mera vs. gibi yüksek segmentli mamaların içinde yer almaz tuz,araştırabilirsiniz siz de,ben başka bir markaya geçmenizi tavsiye ederim.Ayrıca reflex markanın hızlı kilo aldırdığı da söyleniyor,eğer yüksek segment almak sizi zorlayacaksa en azından orta segment bir mama kullanın (advance gibi) ama reflex alt segment bir mama,kedinizin iştahlı yemesi mamanın iyi olduğunu göstermez bu durum sizi yanıltmasın.Cat chow da alt segment bir mama aynı şekilde.
Ödül mamasına da bulaşmayın bence çünkü alışkanlık haline getirebilir.Her gün vermek de zararlı,vazgeçirmek zor olur bu sefer de.Bence dediğim üst ya da orta seviye mamalardan birini deneyin ama çok hızlı /ani bir mama geçişi yapmayın 1 hafta boyunca kademeli geçiş yapın.Yaş mama da 10 günde bir verilebilir bence ama yine friskies,whiskas,gourmet gold,felix gibi market markalarından uzak durun (çok yüksek segmentli bir marka alamıyorsanız proplan yaş mama tercih edin bence).Yüksek segmentliler için de indirim kovalayın biz öyle yapıyoruz şahsen:) İndirim zamanı stok yapınca bayağı bir gidiyor.

BerruEce
BerruEce

786

Merhaba benim de kedim yaş mama yediği zaman sürekli kusuyor ama schesir aldıktan sonra tamamen kesildi size de tavsiye ederim çok iyi bir mama az az verebilirsiniz durumuna göre

Emirrckr
Emirrckr

12082

Denediğiniz mamalar kim ne derse desin içerik olarak yetersiz.
Zaten kediler binbir çeşit katkı maddeli bu mamaları bu yüzden daha çok severek yiyorlar.
Ama işte severek yese dahi hem gelişimini desteklemiyor hem de doyurmadığı için daha fazla yemeye sürüklüyor.
Tahıl deposu bu mamalarla da haliyle sağlıksız bir kilo alımına davetiye çıkarılıyor.
Tahılsız mama kullanın demiyorum illa,sağlıklı tahıl bulunduran mamalar çok sayıda var piyasada.
Bütçenizi biraz zorlayıp en azından orta segment bir mamaya geçmenizi öneririm,
Zaten kalite arttıkça kedinizin yeme miktarı da orantılı olarak düşecek.
Çünkü üst segment mamaların doyuruculuğu kesinlikle daha yüksek,bu da bir gerçek.

Emirrckr
Emirrckr

12082

Yani kısacası bence mama değişimine gidin,
Yeni mamasını sevmesi için arkadaşların dediği gibi Schesir gibi yaş mamalarla karıştırıp verebilirsiniz.
Veya yaş mama dokunuyor derseniz evde kendiniz tavuk haşlayıp fileto haline getirin ve biraz suyuyla kuru mamayla da karıştırarak önüne sunun :)

IIREMMM
IIREMMM

112774

ben her hafta aynı yaş mamadan sıkılacağını düşünmüyorum eğer çok çok seçici değilse kediniz.Hills yerine N&D tercih etmeniz daha mantıklı,biz de Hills kullandık bir dönem çok fazla tahıl içeriyor ama doyurmuyor

Semgy
Semgy

870

Geçmiş olsun,eger bütçeniz varsa veterinerden hill vet essetials kısır kedi mamasını öneririm mide koruyucu ve böbrek koruma özelliği var mamanin, ben çok memnnunum yıllardır kedime bu mamayi veriyorum kedim ideal kiloda

N&D balıklı portakallı mamadan aldım 1.5 kilo deneme amaçlı. Kısırlaştırılmış almadım bilerek çünkü cidden çok zayıf ve çok az yiyor zaten. Yaş mamayı da bir süre kesmeyi düşünüyorum veterinerimize tekrar sorduk. N&D bütçemi biraz zorlayacak gibi duruyor ama bakalım iyi olsun severek yesin yeter ki. Bu arada evdeki miyavlamalar da çok azaldı gerçekten, demek ki cidden aç kalıyormuş. N&D mamayı da kabına koyduğum gibi yemeye başladı, bu anı bekliyordu sanki beyefendi :D. Hepinizde tekrardan çok çok teşekkür ederim.

Semgy
Semgy

870

Hills vet essentials mama sadece veteriner de satılır kısır kedi maması

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 187 Görüntüleme
  • 10 Cevap
  • 2 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 71019 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR