Kedim Kuru Mama Yemeyi Bıraktı

iremisko_

Yaklaşık 2 aydır kedim kuru mama yemeyi reddediyor. Mamasını beğenmiyordur diye düşündüm başka mama aldım 2 gün o mamayı yedi sonra onu da yemeyi bıraktı. Yaş mamayı gayet iştahla yiyor. Yeme isteğinde hiçbir sorun yok. Dişlerinde sorun mu var acaba dedim kontrol ettirdi dişlerinde de bir sorun olmadığını söyledi veterinerim. Ev yemekleri istiyor sürekli . Normalde yemek sofrasına yaklaşmayan kedim sürekli sofraya gelmeye çalışıyor.Tavuk haşlayıp vermeye başladım onu da iştahla yiyor. Ama sürekli tavukla beslenmesinin de faydalı olmayacağını düşünüyorum. Tekrardan kuru mama yemesini istiyorum. Veterinerim benimle inatlaştığını söylüyor bi süre aç bırakmamı bi şeyler vermememi söyledi. 4-5 gündür hiçbir şey vermiyorum maması mama kabında duruyor ama hiç yaklaşmıyor. Koklayıp geçiyor. Yaklaşık 1.5 kilo verdi yemeyi kestiğinden beri. Aç bırakıp bu şekilde bi yolda izlemek istemiyorum. Sürekli miyavlayıp duruyor içim hiç rahat değil. Böyle bi süreç yaşayan oldu mu daha önce mama alışkanlığını tekrar nasıl kazandırabilirim. Veya evde hazırlayabileceğim mama tarifiniz var mı?

16 CEVAP

Nzlnz

Kedim de böyleydi ya yemiyordu ya da çok az yiyip bırakıyordu bu sorunu kuru mamasına yaş mama karıştırarak böyle iştahı arttı ve mamayı da bitiriyordu bunu 1 ay yaptım ve sonrasına yaş mamayı azalta azalta tamamen kuru mamaya geçti umarım işe yarar sizde de
Bu arada hâlâ yemiyorsa mamayı rondodan çekip öyle yaş mamayla karıştırmayı deneyin
Yine olmadıysa farklı mamaya geçin en iyisi

Minminik

suzi online sitesinde evde yapılacak mama tarifleri var

munevver_leo

@iremisko_ kabız problemi olmamasına çok sevindim umarım bir an önce yemeye başlar🙏🏼

MHG

Kuru mamaya balık yağı sıkmayı deneyebilirsiniz. Üstelik bir çok faydası da var. Siz yine bütün bu fikirleri veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin

Minminik

4-5 gün çok uzun bir süre bu kadar süre aç bırakmayın :(
mamasının aromasını beğenmiyor olabilir ama büyük ihtimal denemişsinizdir, farklı marka farklı aroma küçük boylar olmadı az açık mama alıp deneyebilirsiniz.
eğer kısır değilse kitten yavru mamaların aroması daha yoğun oluyor kısa bir süre verebilirsiniz.

kuru mama ile tavuk suyu karıştırmayı veya kuru mama ile yaş mama karıştırıp vermeyi denediniz mi.

iremisko_

@minminik kuru mamayı ezip yaş mamayla karıştırıp verdim o şekilde çok az yiyor mamayı yine içinden yaş mamayı seçmeye çalışıyor maalesef

iremisko_

@nzlnz farklı mama da alıp denedim 2 gün tüketti onu da maalesef yine yememeye başladı 2 günün sonunda.

iremisko_

Bu arada mamasını da daha önce yiyordu 2 kiloluk 3 kutu bitirdik. Farklı aromasını sevip yiyebileceği mama önerisi yapar mısınız? Kedim kısır

munevver_leo

Benim kedimde daha yeni bu durumu yaşadı. Başta basit bir şey sandım sonra veterinere götürdüm. Bağışıklığı düşük çıktı ve kabızmış o yüzden iştahı azmış. Bence bir kere veterinere götürmelisiniz en azından sorunu öğrenmiş olursunuz.

munevver_leo

Pardon gözden kaçırmışım zaten veterinere götürmüşsünüz. Röntgen falan çekip bağırsaklarına bakıldı mı ? Benim kedimin bağırsakları dışkı doluydu midesine kadar dayandığı için yemek istemiyormuş.

iremisko_

@munevver_leo kabız problemi yok dışkısını da sürekli takip ediyorum. İştahı da yerinde asla yemek yemeyi istememesi yok sadece kuru mama yemeyi reddediyor :(

IIREMMM

Normalde hangi markanın hangi aromalı mamasını kullanıyordunuz ve o mamayı yemeyi bıraktı? 2 gün tüketip sonra yine yemeyi bıraktığı mama hangi aroma ve marka idi? Farklı markalar bile olsa aynı aroma ise belki de o yüzden yememekte ısrar ediyordur,bizim kedimiz somonlu ve diğer balık türevli mamaları daha çok seviyor mesela biz genelde o aromalardan gidiyoruz (bütçeniz uygun olursa N&D ,Acana gibi markaları deneyebilirsiniz,daha uygun fiyatlı olarak ise Advance kullanabilirsiniz.Hills markayı da öneririrdim ama çoğunluğu tahıl olduğu için besleyiciliği/ doyuruculuğu düşük )

iremisko_

@IIREMMM pro performance somonlu ve kuzu etli olanı kullanıyorduk mama olarak. Sonradan aldığım mamayı arkadaşım getirmişti markası ve aroması aklımda değil ama bunu tüketir demişti. Ama somon aromasını seviyor hep tükettiğimiz aromaydı. Yaş mamayla karıştırıp vermeyi deniyorum bi kaç gündür . Sonradan aldığım mama da az bi şey tüketti, eski mamamıza karıştırıp vermeyi denedim onda tüketmedi. Sokak hayvanları için aldığım bi mama vardı 2 gün ondan tüketiyordu 🤦🏻‍♀️ şimdi iştahtan tamamen kesildi dün akşam tavuk haşlayıp verdim yine normalde çok sevip yer onu da yememeye başladı.

Dann

Diş etlerinde de bir sorun Yoksa bir biyokimya baktırsanız iyi olur, gerekirse püre halinde ki yaş mamaları sulandırıp şırınga ile çekip biraz zorlayarak yedirmeye çalışın. Bu seviyede İştahsızlık, Yemek yememesi hiç iyi değil.

CakilYavrukus

Bence kedi yaş mama ya ve ev yemeklerine alışmış. Nasılsa yaş mamanın geleceğini biliyor. Bu yüzden reddediyor. Başka bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Geçiş konusunda veterinerden Yardım alın.