Kedimi 2. Kediye Nasıl Alıştırırım

mehtapkaplan

Merhaba dostlar ..
Binamızın yanında elektrikçi var. Evde kedisine bakamamış bende bizim eve aldım bakalım evdeki kedim alışacak mı diye. İki kedide erkek. Benimki normalde sakindir ama gelir gelmez tısladı. Diğer kedide tısladı. Dalaşmasınlar diye misafir kediyi bi odaya aldım. İkisini nasıl alıştırabilirim..

3 CEVAP

Emirrckr

Merhabalar,
Dün de dediğim gibi iki erkek veya iki dişi kedinin birbirine alışması biraz daha zordur fakat genellikle başarılı sonuçlar alınır.
Burda evinde iki erkek kedi besleyen eminim birçok kişi vardır.
Alıştırma süreci aşama aşama gerçekleşecek.
Ben bu süreçte aralarındaki bağlantıyı tamamen koparmayı pek önermiyorum.
Elbette hemen bir araya getirin değil ama mesela müsait bir balkonunuz varsa yeni kedinizi birkaç saat oraya alın.
Ve diğer kedinizle camın arkasından bakışsınlar,tıslamalar olacaktır yapacak bir şey yok.
Balkonun çok geniş olmayacağını ve haliyle gece soğuk olacağını düşünerek birkaç saatin ardından tekrar ayrı odasına geçirmenizi öneririm.
Bir diğer yöntem koku değişimleri.
Kedinizin yattığı bir yatakla yeni kedinizin yattığı yatağı değiş tokuş yapın.
Bunun yatak olmasına gerek yok yani kokularının sindiği bir şey olsun ben örnek olarak yatak dedim.
Bu değiş tokuşta kokularını tanımalarına yardım edecek.
Son olarak bu ayırma yöntemini dediğim gibi çok tavsiye etmediğimden bir an önce gözetimli olarak bir araya getirmeye başlayın.
İlk zamanlar tıslamalar hatta kavgalar olabilir,buralarda asla taraf tutmayın.
Yani ilk kedinize kızmayın.Yeni kedinizi korumaya çalışmayın.
Mümkün mertebe birlikte oyunlar oynatmaya çalışın,ne kadar çok keyifli zaman geçirirseler o kadar hızlı adapte olurlar.
Birde yine önerenler oluyordu mesela ikiside mama yerken mama kaplarını değiş tokuş yapmak gibi.Sanırım bu da kokular yüzünden işe yarayabiliyor.
Sürekli kapalı tutar ve birbirlerini tanımalarına izin vermezseniz bu yabancı koku durumu devam edeceğinden alışmaları iyice zorlaşır ve süreç uzar.
Kendi gözetiminizde bir araya getirin ve aşırı saldırgan tavırlar olmadığı sürece asla olaylara karışmayın.
Evden çıkıyorsanız ve tek kalacaksalar özellikle ilk haftalar ayrı tutmanız daha iyi olur tabiki.

mehtapkaplan

Çok ama çok teşekkür ederim yorumunuz için 🌸

Mia0

Benimki de ilk 2 gün tısladı saldırmaya çalıştı 2. Günün akşamı uyurken yeni kediyi koynuna yatırdım iyice kokusu üstüne sinsin diye uyanınca uzaklaştı flaan ama kontrollü olarak benim takibimle o aksam çözük işi şimdi birbirlerini evde göremeyince deliye dönüyorlar kontrolcü olun ve kararlı oldugunuz gösterin