Kedim İshal Oldu Nasıl Geçirebilirim??

Begumsy

Merhabalar; Öncelikle veterinere götürmem gerektiğini biliyorum ve götüreceğim lütfen beni yargılamayın🙏🏻 6 aylık latte kızım Royal Canin Kitten mama ile besleniyor (mama değişikliği yapmadık) Evde 3 gün boyunca yoktum ve ben yokken 1-2 kere kusmuş ve ben eve geri döndüğümde de ilk 2 fotoğraftaki manzarayla karşılaştım. Kusmuk mu yoksa ishal mi? Tam anlayamadım. Bir şeylerin ters gittiğini farkettiğim için tavuk ve patates haşladım kusması geçti fakat ishali geçmedi. Suyunu normal içiyor , oyun oynuyor , sadece çok uyumaya başladı. Bugün purina probiyotik kullanmaya başladım. Kullanıp memnun kalan var mıdır? Ne kadar süre kullanıp sonuç alabiliriz? Sizce neyi olabilir? İlk kez kedi besliyorum yavrumun başına gelenler beni çok üzüyor 😔 3-4 güne kalmadan da veterine gideceğiz

10 CEVAP

Ezgiiguler

Aynı şey benim 3 aylık kedime de oldu. Biraz tavuk biraz patates bir çay bardağına yakın pirinç haşlayıp blendrdan geçirin 3 güne ishali geçiyor hem zararsız hemde severek yiyorlar 🫶🏻 benim kedime stresten olmuştu, sizin kedinizde sizi 3 gün görmemiş stres olmuş olabilir üzülmeyin geçmediği taktirde veterinere gidin ama geçeceğine eminim ben böyle geçirdim normal mamasını azaltın 3 öğün bunu verin yatmadan kendi mamasını verin düzeliyor

Iceoglan

İlk iki fotoğraf kusmuk gibi görünüyor.
Kusma ihmal edilmemesi, ertelenmemesi gereken bir durum. 3-4 gün geç olabilir.
Yabancı bir şey yemiş ya da yutmuş olabilir. Bir an önce götürün veterinere.
İshal kolay, probiotik ile çözülür

Begumsy

Dediğiniz tarifi eve döndüğümde denedim fakat yine de değişen bir şey olmadı sadece kusması geçti 😔 Mamasını az az koydum bugün üstüne probiyotik koyunca güzelce yedi bir de kalanını macun şeklinde verdim afiyetle yedi. Probiyotik’e biraz umut bağlamaya çalışıyorum 😔 Çok teşekkür ederim 🙏🏻

Iceoglan

@Ezgiiguler, Farklı zamanlarda 2 kedinin kusma nedeniyle vefat ettiğine tanık olan birisi olarak, kusmadan endişe duyuyorum. Büyük ihtimal ciddi bir şey değildir, ancak kontrol ettirilmesinde bence fayda var. Arada kusuyorsa, tüy kusuyorsa elbette sorun yok, ama sık kusmalar tehlike arz edebilir. Bol patili günler

Emirrckr

İlk iki görsel kusmuk gibi duruyor.
Kusma geçti ama ishal devam ediyor anladığım kadarıyla.
Arkadaşların vermiş olduğu tariflerde işe yaramıyorsa bencede bir hekim görmesi iyi olur.
Sadece kusma olsa tüy yumağı yutması da bir ihtimal olarak değerlendirilebilir ama ishalin devam ediyor olması biraz sıkıntılı.

Begumsy

Yarın hekime götüreceğim biraz maddi sıkıntım vardı ama hallettim şükürler olsun. Belli ki büyük bir sıkıntısı var yavrumun her gün değişik kaka görmekten benim de psikolojim bozuldu yavrumu düşünemiyorum bile 😔 Dün verdiğim probiyotik iyi geldi sanarken gece iki kere kustu, ömrümden ömür gitti o halini görünce. Yine de her şeye rağmen oynuyor suyunu ihmal etmiyor bi mama yemeleri azaldı yavrumun. Bugün de baktım farklı bir yere tuvaletini yapmış pembe gibiydi belli bir büyük bir sıkıntı bizi bekliyor😔

Minminik

Evde yoksanız yalnız kaldıysa strestende olabiliyor eğer devam ederse kesin götürün veterinere birde burada ishal için tavuk haşlama ve bol suyundan verme öneriliyor

Cemalchief

Benim korkum siz yokken evde biseyler yemis olabilir mi zararli ve ya belki sinek yakalamistir parazit kapmista olabilir. Mumkunse ic oarazit yaptirin siz yinede, proplan probiyotik ishal icin iyidir tavsiye ederim bu yavru sayilabikecek durumda kedi usuttuyse siz yokken o da olabilir

Begumsy

Ben de evde yokken ailem suyla karıştırıp süt vermiş ben ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İç-dış parazit aşımızı 2 hafta önce olduk ona rağmen böyle bir durumla karşılaşabilir miyiz yani? 😳 İlk proplan probiyotik verdiğim gün 2 kere kustu sanırım fazla geldi. Dün de poşeti ikiye böldüm ( zaten 1grlık 😅) bugün biraz daha kakası sertleşmiş. Mamasını günlük alması gereken gr kadar yemeye başladı , kakası da biraz sertleşmeye başladı diğer günlere göre

Begumsy

Ben de evde yokken ailem suyla karıştırıp süt vermiş ben ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. İç-dış parazit aşımızı 2 hafta önce olduk ona rağmen böyle bir durumla karşılaşabilir miyiz yani? 😳 İlk proplan probiyotik verdiğim gün 2 kere kustu sanırım fazla geldi. Dün de poşeti ikiye böldüm ( zaten 1grlık 😅) bugün biraz daha kakası sertleşmiş. Mamasını günlük alması gereken gr kadar yemeye başladı , kakası da biraz sertleşmeye başladı diğer günlere göre. Evet evet daha 6 aylık ev yemeği bile vermedim yaş mama verirken bile korkuyordum bu güne kadar bir şey olur diye 🤦🏻‍♀️