Yavru Kedilerde Pire

dumanvecasper

Merhaba 3 gün önce sokağa atılmış 3 haftalık 4 yavru kedi gördük ama üstleri hep pire doluydu. 3 kere yıkadık şampuanla ve sirkeli su yıkadık. Çok küçük oldukları için damla tercih etmedik. Yıkarken ve sirkeli su yaptığımızda hiç pire görmedik. Sizce damla yaptırmalı miyiz

9 CEVAP

Minkttee

Ağır gelebilir ve eğer yaptırmaya karar verirseniz birbirlerini yalama ihtimaline karşı bir gün kadar uzak tutun yavru kedileri birbirlerinden.

aytunccc123

Merhaba yavru kedilerde pire çok net bi şekilde görünüyor zaten genelde ya karinlarinda ya koltuk altlarinda ya da boğaz kısmında geziniyorlar
Eğer beyazı fazla kedilerse ve kısa tuyluyseler cok rahat görebilirsiniz dikkatli incelerken
Eger pire varsa yavru kediler için dış parazit damlaları bulunuyor bizde 3 haftalikken mecburen uygulamistik çok etkili bi damla değilmiş sanırım ama yavru ve anne kedide işimizi görmüştü kurtulmuştuk
Adini tam hatirlayamiyorum Fibroline mı neydi o tarz bi şey

aytunccc123

Şampuan ne şampuanıydi?
Pire şampuanı gibi bi şey mi

Emirrckr

Arkadaşların dediği gibi 3 haftalık yavru kedilere öncelik dış parazit damlası olmamalı çünkü hangi marka olursa olsun ağır gelebilir,ki bu kediden kediye değişir.
Yavru kedilerde pireyi farketmenin çok daha kolay olduğunu düşünüyorum bende,
Sık sık inceleyin,zaten pire varsa hareket ettiğini göreceksiniz.
Yine küçük siyah karabiber tanesi gibi şeyler varsa bunlarda pire dışkısına işaret.
O zaman bir hekime danışıp uygun tedaviyi uygularsınız.
Şimdilik incelemede olun derim.
Çünkü pire doluydu demişsiniz ama şu an hiç pire görmüyorsunuz anladığım kadarıyla.
Yoğun bir pirelenme varsa mutlaka tüylerinin arasında görürsünüz,hiç kaçarı yok.

dumanvecasper

Evet pire şampuaniydi. 3 tanesinin çoğunluğu da beyaz ama hiç pire görmedik 1-2 gün gözetim altında tutsak belli olur mu olup olmadigi ?

dumanvecasper

2 tane daha kedim var onlara da geçmiş midir? Ama onlarda da çok kaşınma gibi durumlar yok ve ayrı odalardalardi

Emirrckr

Ayrı odadaysalar bulaşması zor fakat yavrular mevcut oda da pireli bir şekilde birkaç saat durduysa düşen pire yumurtaları diğer kedilerinize taşınmış olabilir sizin vasıtanızla.
Yoksa kediler arasında pireler birbirine zıplayıp nadiren bulaşır burda yayılımı arttıran asıl faktör bu pire yumurtalarıdır.
Çünkü pireler yumurtalardan çıkarak kısa bir süre zarfında erişkin hale geliyorlar ve haliyle kediler arasında pireler yayılmış çoğalmış oluyor.
Her ihtimale karşın evi dip köşe süpürün,
He bu arada unutmuşum yavrular için de olur diğer kedileriniz içinde olur,bir pire tarağı edinip tarayın.
Yavrularda varsa zaten kesinlikle tarağa da gelecektir.

dumanvecasper

Şuan yavrular banyoda kutunun içinde duruyor. Diğer kedilerimide banyoya sokmuyorum. Hiç kucağımıza falanda almamıştık pire varken inşallah bulaşmamiştir ama her ihtimale karşı tarayacagim pire taragiyla. Teşekkür ederim

dumanvecasper

Eğer kedi de pire varsa ne kadar sürede yumurtlar biliyor musunuz?