Yeni Mama Kademeli Geçiş Sorunu

Mavi20

Kedimi biraz acil sahiplendim yoksa sokağa atılacaktı yanında ne olduğu bilinmez şeffaf bir poşette mama vardı bırakan kişiden ben de hemen yeni mama sipariş verdim ama gelmedi daha sanırım yarına anca yeter yeni mamayi malesef kademeli değil direk geçiş yapmak zorunda kalacağım sorun olur mu

9 CEVAP

Ketonmanya

Merhabalar.

Ani mama geçişi ishal yapabilir ama yapmayabilir de. Neticede sokaktan bir kedi sahiplendiğimizde de sokakta yediği şeyleri aynen devam ettirmiyoruz, yeni bir yeme düzeni oluşturuyoruz kedimize. Siz bundan sonra vermeyi düşündüğünüz mamadan verin kedinize ama dikkatlice gözlemleyin. İshal olduğunu görürseniz mutlaka bol su içmesini sağlayın.

Bir de zaten veteriner hekim kontrolünden geçirirsiniz diye düşünüyorum, bir problem olması hâlinde o da yardımcı olur zaten.

Hayırlı olsun yeni evladınız. Bol patili günler dilerim. :)

tengrist

Kış üzeri yanında bir poşet mamayla sokağa atmaya çalışana da insan diyoruz sizin gibi güzel yüreklilere insanlara da işte... Sindirim sistemi destekleyici gıdalar bol su içimi ve bol hareket ile bir problem olmaz inşallah. Malt mutlaka verin bu süreçte, çünkü hem mevsim geçişi, hem mama değişikliği hem de yaşadığı stres sebebiyle tüy dökümü artacaktır midesinde ve bağırsaklarında tıkanıklık olmasın.
Böyle durumlarda tahıllı mamalar tercih edilmeli lifler sebebiyle, hem midedeki suyu tutar ishali engeller hem de bağırsak florasını düzenler. Hayırlı olsun şimdiden, sağlıklı ve uzun bir ömrü ve en önemlisi bundan sonra asla terkedilmeyeceği güzel bir yuvası olur umarım.

Mavi20

Nd düşük tahıllı somonlu mama sipariş ettim ayrıca tuy sağlığı damlası ve gimcat soft extra Malt sipariş verdim

Mavi20

Veteriner hekime e götürücem evet hem parazit için 2 ay olmuş yapilali hem genel kontrol hem de karma ve kuduz için konusucqm çünkü qsi geçmişi bilinmiyor bu kedinin o yüzden ben baştan yaptırırım diye düşündüm hem onun sağlığı hem bizim icin

Mavi20

Şuan acayip bir tüy dökümü var hiç basılmamış beslenmemis oluk oluk tuy her yerde mevsim geçişi stres derken birde bu yavruya bir tarak bile değmemiş biraz tariyim dedim ödül maması ile tirmigi yedim ne mümkün şuan taramak bilmiyorum

tengrist

Mama seçiminiz nokta atışı olmuş bence. Tarama için de plastik uçlu kedi tarağı * ya da tarama eldiveni alarak uyuduğu zamanlarda baş tarafından başlayıp yavaş yavaş, kısa sürelerle tarayabilirsiniz , her tarama sonrasında da yine ödül mamasını verirsiniz. Şu an henüz bir güven bağı oluşmadığı ve önceden alışkanlığı da olmadığı için zor olabilir ama sevginin çözemeyeceği bir sorun yok

Mavi20

Tarak aldım eldivend e aldım ilk kedi sahiplenmem ama bir senedir hazırdım mental olarak bu bebek de karşıma çıkınca tm dedim sokağa atılmasin hemen aldım ne lazımsa da eve gelir gelmez siparsi verdim zaten eve çok ürkek yaratmak istemiyor ama zamanla çözülecektir sanırım biraz karışmış tüyleri birbirine çoğunu açtım zaten ödül mamasiyla tabi biraz da tırmık yedim ama olsun

balbonibon

Mama tahıllı olduğu için ishal sorunu olmaz umarım ben de royalden hızlı geçiş yapmak zorunda kalmıştım nd düşük tahıllıya ama sorun yaşamadık. Sadece eski maması lezzetlendirici katkılar varsa çok bayılmadan yiyebiliyorlar ama zamanla alışıyorlar. Ben de yavrumu yetişkinken aldım tüyleri dökülüyordu çok fazla geçti. Şimdi alışma sürecinde yavrucak zamanla ve sevgiyle eve alışacak sizi çok sevecek.

Mavi20

Bi sorun olmadı şükür yeni mamayi yiyor ishal sorunu da şükür ki olmadi