Yavru Kedime Evden Yemekler Vermeli Miyim Yoksa Sadece Mama Mi Vermeliyim

Ssena

Yavru kedime evden yemekler vermeli miyim yoksa sadece mama mi vermeliyim

14 CEVAP

aleyn

krem peynir salam sosis ve süt vermeyin lütfen.. krem peynirdeki yağ oranı çok çok fazla.. sosis ve salam çok tuzlu ve baharatlı sütten bahsetmiyorum bile.

aleyn

evden yemekler dediğiniz ev halkının yediği yemeklerse vermemelisiniz bunların yağ ve tuz oranları kediler hele yavru kediler için çok fazladır, artı bu yemeklere alışan kediye ileride mama beğendirmeniz çok zor olur. kuru mama ve yaş mama verin içerikleri güzel olsun, ev yoğurdu verebilirsiniz sulandırarak yeterli olur. evden vermek isterseniz kedinize özel yağsız tuzsuz yaptıgınız mamalar olmalı.

Elifoo

Asla salam sosis vermeyin. Islenmis gidalar bunlar bize bile ne kadar zararliyken kucucuk bedenleri dusunun. (En net ornegi; bagirsak parazitine yol aciyor) krem peynir vb urunler de saglikli degil. En dogalini dusunun her zaman ne kadar az islenmis gida o kadar iyi. Ayni zamanda sut de kesinlikle vermemelisiniz sindiremiyorlar.

Elifoo

@xcat sizin yorumunuza gore cevap verecegim sadece; salam sosis almaya parasi yetenin peynir yogurt kefir ya da benzeri seyler almaya da parasi var demektir. Ayrica bu nasil bir mantik? Parasi yok diye sut salam sosis mi verecek? Kendi cocugunuz gibi dusunun maddi durumunuz kotu olsa cocugunuza sacma sapan seyler mi yedirirsiniz yoksa elinizdeki imkani en iyi sekilde mi kullanirsiniz? Verilen oneriler zaten butceyi zorlayan seyler degil belki tavuk ve et biraz pahali kacabilir ki onun da gramaji az tutularak mis gibi mama cikar ortaya.

Zynpkck

Xcat maddi duruma takmış durumda sanırım siz bi canın vebalini alıyosanız ona en iyi şekilde bakmak zorundasınız maddi durumu olmayıp kedisine en iyi şekilde bakmak için kendi ihtiyaclarından kısıp kediye harcayan koca yürekli insanlar gördüm budur sevgi zaten ona bakamıyacaksan almicaksın ve bir sey daha kedi bakmak sabır ve sevgi gerektirir

Elifoo

Evde kuru ve yas mama yapanlari biliyorum. Ama her turlu mama disinda, tuzsuz peynir (lor peynir mesela), ev yapimi yogurt, ev yapimi kefir vb tuzsuz ve yagsiz yiyecekler verebilirsiniz. Veterinerim tuzu tamamen cikarilmis zeytin, elma ve kivi de verebilecegimi soylemisti bana ama daha denemedim ben.

xCat

Ev yemeği verseniz yemez zaten. Yoğurt, Peynir, Krem Peynir (ekmeğe sürüp verebilirsiniz) Salam, Sosis, Süt (az) bunları örnek verebilirim

dollfacepersian

@xCat
Soru maddi durum kaynaklı da sorulmuş olabilir olmayabilir de. İnsanlar her koşulda doğru bildiklerini yazıyorlar. Maddi durumumdan dolayı ise açıklamada yazabilir soruyu soran arkadaş. Ayrıca her bütçeye uygun fiyatına göre kaliteli mama bulunuyor nerdeyse. Kediler evcilleştirmeden önce mama yemiyorlardı tabi ki ama yoğurt,salam,sosis vs. yemiyorlardı. Evcilleşmeden önce ki gibi beslemek barf ile mümkün

zuhall

tabi ki evde ona ozel yemek yapilmasi daha guzel olur. ama her turlu besin ve vitamini alabilmesi,dengeli beslenmesi icin hazirladiginiz mamaya neyi nekadar katacaginizi iyi bilmeniz gerekir.

Ssena

Yok evde karışımlar vs diyorlar ya onu kast ettim teşekkür ederim cevabınız için

Zynpkck

Haşlanmış tuzsuz tavuk dana eti verebilirsiniz acıkcası ben kendimiz için yemekleri suya tutup tuzunu aldırıp öyle veriyodum yoksa bizim kız bacağını koparıyomusum gibi bagırıyodu :D

xCat

Abilerim ablalarım hiç düşünüyormusunuz bunu soranın maddi imkanı varmıdır diye? Olsa zaten buraya böyle bir soru sormaz değilmi? Demekki mamaya para veremiyorda buraya yazıyor? Bu hayvanlar evcilleşmeden önce mamamı yiyorlardı?

Ssena

Kedimin sağlığı açısından sormustum soru nereye gitmiş yok maddi vs anlamsız buldum açıkçası bu tür yorumları tekrardan söylüyorum maddi açıdan değil kedimin sağlığı açısından sormustum

Castielthecat

Bence şu şekilde yapabilirsiniz. Kuru mama almakta zorlanıyorsanız bir miktar kuru mama alırsınız ama mesela ek gıdalar vererek destekleyebilirsiniz. Böylece maması uzun süre gidet. Sizin yediğiniz bir marka olursa labne, yoğurt, peynir gibi şeyleri severek tüketir ve dozajını ayarlayabilirseniz faydalı bile olur. Onun dışında mesela balık et tavuk gibi şeyler de verebilirsiniz. Aynı zamanda insanlardaki gibi her kedinin damak zevki de farklı mesela benim oğlum şehriye çorbasını bayılarak içer. En başta engellemeye çalıştım ama sonrasında engelleyemediğim için azar azar vermeye başladım. Bir de bahartlı ve tuzlu yiyecekleri vermeyin. Ben mesela ikisini de kullanmadığım için (evet resmen ot gibi yaşıyorum) kendi yediğim yemekleri onunla paylaşabiliyorum. Sabah ve öğlen ek gıdalar ile beslersiniz akşam ve gece de kuru mamasını tüketir. Bence gayet de sağlıklı bir pisipisi olur :3