Yenidoğmuş Ölmek Üzere Kedi

drusdek15

bu sıralar soru cevap bölümünde yeni doğmuş kediler hakkında bir sürü şey okudum sokakta çocukların elinden aldım miniğimi, çocuklar varile battırıp batırıp oyun oynuyorlardı anneleride insan kokusu sinince bırakmış minikleri 4 tanelerdi çocukların elindenden aldığımda buz gibilerdi hemen veterinlere götürücektim ama istanbulda nöbetçi veteriner arasam her gece var ama ihtiyacım olduğunda nöbetçi veteriner bulamadım hemen eve götürdüm sıcacık kutuya koydum ama miniklerimden 2 tanesi dayanamadılar süt tozum olmadığı halde yine birşeyler yapmaya çalıştım sütü sulandırıp verdim ama yaşayamadı miniklerimin 2 si aslında kendimi çok suçluyorum düşündüğümdede çok zordu yaşamaları zaten buz gibi varile batırılıp elden ele atılıyolardı hayatımda yaşadığım en kötü gündü elimde 2 canın ölmesi şimdi elimde 2 meleğim kaldı onları inanıyordum yaşatıcağıma her 2 saate bir kalkıp laktozsuz sulandırıp verdiğim sütümden verdim gazlarını çıkarttım sıcak tutum ama sabah uyandığımda bir can daha gitmişti elimden son kalan meleğimi kardeşlerinin emaneti gibi baktım veterinere götürdüm ama öğrenciyim belirli bir maddiyatım var ve yaşaması için verilen miktar çok fazla ama bir şekilde ödiyeceğim ama hem tedavi hem süt tozu gaz iğnesi falan derken yetiştiremem süt tozu yerine ne verebilirim ? bu bebeklerin çocukların eline düşmemesi için ne yapılması gerekiyor ?

10 CEVAP

Elifinkedileri

"Xcat " ben utanılacak birşey yazdığımı düşünmüyorum siz çok art niyetli bakıyor olmalısınız bu şekilde diyorsanız eğer. Ne kadar zor olduğunu bizzat yaşamış birisi olarak söylüyorum yeni doğmuş kedi bakımı için.. Siz yazdıklarımı dikkatli okursanız eğer önceliği süt anne bulunması adına yönlendirmemi bu görürsünüz ki zaten bu şekilde ilan açıldığı zaman bulan arkadaşımızın yavruyu besleyebilmesi için süt tozu bile gönderebilecek kişiler çıkacaktır o zaman kendi maddi durumunu zora sokmadan bakabilir ama öncelik süt annedir her zaman için biraz daha büyük olsaydı eğer bebek o zaman süt tozu ile idare edebilirdi veya farklı tarifler var onları yapabilirdi bu kadar küçük bir bebek için aptamil veya kitty milk verilmeli bir şekilde bunları temin ettikten sonra zaten o bebeği büyütmeye yetecek kadar oluyor onlar hergün alınan veya her hafta alınan birşey olsa bende sizin gibi derdim.. Bu konuda tecrübeniz yok sanırım başka yardımcı olmaya çalışan kişileri eleştirmeyin bizde önce bebeğe sonra bulan arkadaşımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz hiçbirimiz çok zengin insanlar değiliz ama bir şekilde üstesinden gelebiliyoruz. Yok deyip kaçmak işin en kolayı ki bu arkadaşımız da belirtmiş bir şekilde üstesinden gelmeye çalışacağını buna inanmış olmasam cevap dahi yazmazdım. Bir emek veriyor uğraşıyor yaşatmak için doğru yolun gösterilmesi lazım yaptığı uğraşları karşılığını Rabbim tarafından kat kat fazlaca alacak zaten. O istedikten sonra Allah bir şekilde yardımcı oluyor size de bu yönden bakarsanız bende sevinirim...

drusdek15

bu öğlen küçük minnoşu (saat 12 civarı) emziren bir kediye teslim edicem iyliği içinbu şekilde

Elifinkedileri

Bence bu yazınızın aynısını kedinin resminide ekleyerek instagram üzerinden /masum gözler/Ayşegül tutanlar/ aşkpatinefestir/dilekshiva/ hesaplarına dm den iletin bir an önce süt anne ilanı açılsın veya daha önce bakmış tecrübeli birisi sahip çıksın eğer çok istiyorsanız büyüdüğü zaman geri alırsınız yoksa yuva ararsınız. Bu esnada süt tozu yerine kitty milk veya aptamil alın gramını üzerindekine göre ayarlayın. Eczanede bebek burun açmaları için pompa var onun içine manayı koyun enjektör kullanmayın bunlardan en sağlıklısı süt anne bulmak olacaktır tuvaletini düzenli yaptırın başını çok yatık tutmayın mama verirken yavru büyütmek çok zordur çok emek ister çok dikkatli olmak lazım

drusdek15

küçük canın daha iyi şartlarda büyümesi için biriyle konuştuk yarın bebeğini emziren bir anne kedye vericem zaten adamda dediki bir yavrus ölmüş onun yerine koyarız anne kedi fark etmez gibi şeyler söyledi (şahsen buna inanmıyorum her anne yavrusunu tanır) dedi zaten herhafta fotoraf istiyicem ve arada bir gidip bakıcam bu şekilde son durum

eltarcin

Maalesef çocukların eline düşmemesi için yapılacak şeyi bilmiyorum :( Hayatta en çok istediğim şeylerden biri bu... Öncelikle size çok teşekkür ederim. Herkes yapmaz bunu. Üzülmeyin, diğer 3 can şu an daha iyi bir yerde ve çok daha mutlular. Az bir süre bakmış olsanız bile insan fena bir şekilde bağlanıyor, kopamıyor. Kediler için süt tozu gerçekten pahalı. Gerçi normal bir şey ama :) Tarçın'ı aldığımda 3 haftalıktı, çok küçüktü. O zamanki tecrübesizliğimle süt tozu almamıştım. Laktozsuz süt bile kullanmamıştım. (Utanarak söylüyorum her seferinde) Normal süt ile şu tarifi kullanmıştım. Ama siz laktozsuz süt kullanın yine de :)
-Bir su bardağının 3’te 2’si kadar süt,
-Sütün yarısından bir tık daha az su
-Yarım çay kaşığı şeker,
-1 tatlı kaşığı pirinç unu,
-Yarım çay kaşığından biraz fazla tereyağı
Ben bu tarifi kullandım. Pirinç ununu bazen biraz arttırdım. Kesinlikle doğru olduğunu iddia etmiyorum. Ama ben Tarçın'a ve kardeşine bu tarifi kullanım. Biberon bile almayıp şırıngayla içirdim. Ama siz yinede biberon kullanın. Şimdi düşündüm de.. Ne kadar da tecrübesizmişim :D

Not: İkisi de sağlıkla büyüdüler. Parazit damlaları dışında veteriner yüzü görmediler çok şükür :)

eltarcin

*Gerçekten inanamıyorum. Bende uzun zamandır bu sorun var. Bir türlü yazdıklarım düzgün gitmiyor. Çok üzgünüm. Biraz (Kabul ediyorum bayağı) karışık olmuş :/

drusdek15

cevaplarınız için teşekkür ederim kendi evladım gibi büyütüceğime söz veririm, eltarçın önemli değil :)

xCat

Ne yazıkkı bebeklere süt tozundan başka birşey verilmiyor diye biliyorum. Ben bizzat kendi kedime Yavruyken inek sütü veriyordum. Karnı şişene kadar içiriyordum sonra göbeğine ve sırtına masaj yapıyordum. Gazını çıkardığında biraz rahatlıyor ve uyumaya çalışıyordu. Böyle böyle yavaş yavaş şırıngayla büyüttüm kedimi. Çocukların eline düşmemesi için Sizin yapabileceğiniz fazla birşey yok. Sadece gördüğünüzde kedilere sahip çıkıp, büyütüp, insana alıştırıp sahiplendirebilirsiniz. Yada ona ömürlük yuva olabilirsiniz.

xCat

Elifinkedileri biraz daha dikkatli okursanız sevinirim. Bizzat ben utandım bu yazdıklarınızdan. Arkadaşımız zorluyor maddiyat açısından demiş siz, aptamil falan alın demişsiniz. :(

Nevin24123123

Merhaba emzirtecegiz anne kediyi sakin yavru yanında kalmasın gözetiminiz altında olsun zarar verme ihtimali çok yüksek ilk başta hirlar ama sonra alisir yavrusu gibi bakar