Biri Kısır Mama Biri Yavru Mama Yiyen İki Kedim Var

aliyea

Kedilerimin mama ayrımını nasıl yapabilirim
Büyük kedim yavru kedi mamasını yemeyi cok seviyor

9 CEVAP

Leyla_sudd

Büyük kediniz aşırı kilolu değilse bir süre daha aynı mamaya devam edebilirsiniz ama kesinlikle dikkat edin kısırlaştırdıktan sonra bazı kediler normal mama yediğinde aşırı kilo alır. Benim iki kedim var biri 2 diğeri 4 yaşında, 4 yaşında olanı kısırlaştırdıktan sonra zayıf olduğu için aynı mamadan devam ettim ve birkaç ay sonra da 2 yaşında olanı kısırlaştırdım. Benim kedilerimin ikisi de çok zayıftı biraz kilo aldılar (hala 2 yaşında olan ideal kilosunda değil) ama normal mama benimkilerde çok kilo yapmadığı için ben hala aynı mamayı kullanıyorum. Yani kısacası kilosunu gözlemleyerek bir süre daha kendi mamasını verebilirsin

aliyea

Büyük kedimin kilosu baya iyi o yüzden veterinerle görüştüm bugün oda büyük kedinin yavru kedi mamasını yemesi cok zararlı olur böbrek taşı vs oluşur dedi

HaydutveNazli

Bende de aynı durum var gastro mama yiemesi gereken küçük kısırlaştırılmış mama yiyor, büyük kedi gastro mama yiyor kendi mamasını yemiyor napacağımı şaşırdom

Biz de aynı durumu yaşamıştık.. İlk veterinerimiz kısır olan kediniz de yavru maması yesin, ikisi de yavru maması ile beslensin demişti.. Sonra yetişkin kedim sürekli kusmaya başladı.. Zor günler geçirdik.. Hemen yeni veterinerlerimiz sayesinde ne yapmamız gerektiğini öğrendik.. Bir yetişkin kedi kilosu az ya da normal bile olsa yavru maması yememeli.. Protein oranı çok fazla.. Ciddi rahatsızlıklara, özellikle erkek kedilerde idrar yolu sorunlarına çok kısa sürede rastlanabiliyormus.. Dogrusu gun içerisinde ayrı ayrı belirli saatlerde kendi mamalarını belirtilen gramda vermek, eğer böyle bir imkanınız yoksa ortak alana kısır kedi maması koyabilirsiniz.. İkisi de kısır mama yiyebilir..

aliyea

Evet bende öğünle beslemeyi düşünüyorum yavru kedim kısır mamayı yeme peşinde değil zaten ama büyük kedim yavru mamaya bayılıyor belirli aralıklarla beslemeyi düşünüyorum bende teşekkür ederim

aliyea

Evet bende öğünle beslemeyi düşünüyorum yavru kedim kısır mamayı yeme peşinde değil zaten ama büyük kedim yavru mamaya bayılıyor belirli aralıklarla beslemeyi düşünüyorum bende teşekkür ederim

Seymmrym

Aynı sorunu yaşadım tek çözümü aralıkla beslemek öğünlü ikisininde yanında durarak birbirlerinin mamasından yemesindense 5 6 saat aç kalmaları daha sağlıklı öğünlü yemeye alıştılar 5 aydır böyle yapıyoruz evden uzun gidersem de birilerinden rica ediyorum mecburen

Mia0

Bende aynı şekilde devam ettim 6 ay mecburi kısır olan kedim de yavru kedi mamasından devam ettik ilk başta ayırmayı denedim ama imkansız birdeydi bu sefer yavru kedi kısır mamadan yemeye başladı kestim bende yavru mamadan devam ettik kısır kedide herhangi bir olumsuzluk olmadı

aliyea

Evdeki ilk kedim kısır erkek scottish malum hastalığa cok yatkınlar. Veteriner kesinlikle yavru maması yemesin erkek kısır kedilerde cok çabuk taş oluyor dedi. Bizde eşimle nöbetleşe çalışıyoruz bazen uzun süre evde olmuyoruz. Nasıl öğünlü besliycem bu şekilde onuda bilmiyorum.