Çok Hızlı Nefes Alıyor

Sutunannesi

Kedim eve ilk geldiği zamanlardan beri hep benimle aynı yatakta uyurdu fakat son 1 Aydır hep koltuk arkalarında vs uyuyor o yüzden uyurken onu gözlemleyemiyordum. öğlen benim yatağımda uyudu ve bende gündüz gözüyle gözlemleme şansı yakaladım. Uyurken o kadar çok hızlı nefes alıyordu ki kulağımı burnuna yaklaştırdığımsa hızlı şekilde nefes alış verişlerini duyabiliyordum. 4,5 ay önce röntgen sonucunda ciğerlerde sıvı tespit edildiği için fip olabilir denmişti ama fip belirtileri uzun zamandır göstermediği için o ihtimali çoktan kafadan eledim ben uzun zaman önce. Nefes alışları da çok normaldi yani uyurken vs yavaş şekilde nefes alıp verirken şimdiki manzara çok kötü :( oyun oynarken çok koşturuyor bazen ağzı açık şekilde nefes alıyor çok koştuğunda ama onu hep normal kabul ettiğim için hiç endişelenmemiştim fakat şimdi uyurken bu şekilde görünce çok korkuyorum. İzmir’de oturuyorum havalar bir hayli sıcak fakat evin içi dışarısı kadar sıcak değil üstelik suyu vs her şeyi var susuzda değil gayet güzel su içiyor. Havalar ısındığı İçin diyebilir miyiz :( sizlerin kedilerinizinde yazın nefes alışları değişiyor mu :(

12 CEVAP

Infernus

Hızlı soluk alıp verme ciğerlerdeki sıvıdan kaynaklı olabilir büyük ihtimalle. Bununla beraber pek çok sebebi de olabilir basit veya biraz daha ciddi. İlla fip'e yormak olmaz, iyi düşünelim iyi olsun. Veteriner kontrol etmeli diye düşünüyorum.

zuhall

sizi endiselendirmek istemem ama
egzersizde yorulma ve de hizli nefes alip verme genelde kalp patolojilerinde gorulur.
zaten kalp yetmezligine bagli akcigerlerde sivi biriktigi icin nefes almada zorluk olur, ayni zamanda kostugunda erken yorulma, oyun kapasitesinde azalma olur. ileriki donemlerde iste artik karinda da sivi birikmeye baslar ve yemede dd azalma gorulur.
genelde genetik sebepli oluyor.
yani illa fip olmasi gerekmiyor bu bulgular icin. uzun zamandir iciniz rahat etmiyor bu konuda bence kedinizle beraber daha kapsamli bir veteriner fakultesine giderek durumu netlestirin.
Netlesmezse de zaten altinda yatan gercekten bir sorun varsa 3-4 aya kendini daha cok belli eder diye dusunuyorum.

Sutunannesi

Veterinerimle iletişime geçtim mesaj yoluyla. İlk önce havadan ve kilo alımından kaynaklanabileceğini öne sürdü. daha sonra ciğerdeki sıvı artmış olabilir mi diye sorduğumda iştah ve hareketliliğini sordu. İştahı gayet iyi ama hareketsiz kısırlaştığındsn beri ancak biz oyun oynarsak kalkıp deli gibi koşturuyor onun haricinde hep parkelerde soğuk zeminlerde yatıyor. Eğer sıvı artışı olsaydı iştahının kesileceğini ve belirgin şekilde gözle görülür hasta olduğunu anlayabileceğimizi söyledi hiç yerinden kalkmayacağını baygın bakacağını ama şu an öyle bir durum yok. Nefes alırken video istedi attım bakalım ne diyecek :(

Infernus

Tekrar söylüyorum iyi düşünelim iyi olsun. Endişenizi telaşınızı süt hanıma belli etmemeye çalışın. Rahat olun yanında. İştah kaybı olmaması çok iyi bir şey zaten. İlk göze batan şey iştah kaybı oluyor. Nefes alıp vermede hızlanma ciğerde toplanan su yüzünden oluyor bu hastalıkta. Ama bu ciğerde su toplanma durumu sadece Fip için geçerli bir durum değil. Onun da bir çok farklı sebebi olabilir.

Sutunannesi

İzmir’de maalesef fakülte yok daha çok özel klinikler ve oturduğum civarda da gidebileceğim en kapsamlı büyük yere gidiyorum. Bu hastalığı biraz daha açabilir misiniz

zuhall

dedigim gibi olabileceklerden sadece birini soyledim.
kalbin pompalama gucu azaldigi icin vucuda yeterince kan saglayamiyor ve de egzersiz yaptigi durumlarda yani kalbin hizli atmasi gereken durumlarda kalp buna yetisemiyor erken yoruluyor.
ve de kalp kani ileriye pompalayamadigi icin kalbin gerisinde akcigerlerde vs. birikim gozleniyor. Göllenme gibi dusunebilirsiniz.
eriskinlerdeki kalp yetmezligiyle ayni bulgular yani.
onun disinda hizli nefes alip vermesinin tabi ki birsuru sebebi olabilir ve bunlar ciddiyse herzaman erken donemde taninamayabilir.
oyuzden kediyle alakali edindiginiz her bulgu bu konuda size yardimci olur.
ama bu demek degil ki herturlu seyi patolojik kabul edin, ya da normal olabilecek degisikliklerin altinda birsey arayip endise edin.
ki ben sizde bunu goruyorum birazcik, tabi bu kedinizi cok sevmenizden kaynaklaniyor biliyorum ama gercekten de hava sicakligina bagli basit birsey bile olabilir. bu nedenle endiselerinizi gidermenizi tavsiye ettim ya da gercekten ciddi bir semptom gorene kadar bekleyin.

Sutunannesi

Yaklaşık 1,5 ay önce falan kısırlaşmadan önce kapsamlı kan tahlili yapılmıştı ve herşey çok güzel çıkmıştı. röntgende 4,5 ay önce çekilmişti ciğerlerde sıvı olduğu gözüküyordu ama dediğim gibi o an direk fip olabilir denmişti sonra da hiçbir sorun gözlemlenmeyince bir sorun yoktur diye düşündük. Her şey çok normaldi. Nefes alması iyiydi ve hareketliydi. Kısırlaştıktan sonra çok uyumaya başladı kilo aldı ve hareketsizleşti. Bende devamlı okulda olduğum İçin çok ilgilenemiyordum ve artık benimle yatmadığı İçin onu gözlemleyemiyordum. Ama yemesi dışkısı suyu yani gözlemleyebileceğşm her şeyi çok normaldi bunlar hala mormal. Fakat nefes almasına bugün dikkat ettim ve dediğim gibi olması gerekenden çok fazla. Üstelik evet erken yoruluyor oyun oynarken :( çok koşturttuğumdan olduğunu düşünüyordum ama hep sanırım o yüzden değil. Veterinerime bir çok video gönderdim kendisi de bir çok soru sordu fakat şu an bir şey var denecek durumda olmadığını söyledi yani iştah vs genel durumu olsun. Röntgene getirmemi söyledi bu hafta İçin röntgene götüreceğim sanırım salı o gün okula gitmiyorum. Çünkü dddiğim gibi onu kutusuna sokmak o kadar çok zor ki onu da ekstra strese sokmak istemediğim için bu veteriner işlerini hep evde kendim halletmeye çalışıyorum onun İçin.

Sutunannesi

Yaklaşık 1,5 ay önce falan kısırlaşmadan önce kapsamlı kan tahlili yapılmıştı ve herşey çok güzel çıkmıştı. röntgende 4,5 ay önce çekilmişti ciğerlerde sıvı olduğu gözüküyordu ama dediğim gibi o an direk fip olabilir denmişti sonra da hiçbir sorun gözlemlenmeyince bir sorun yoktur diye düşündük. Her şey çok normaldi. Nefes alması iyiydi ve hareketliydi. Kısırlaştıktan sonra çok uyumaya başladı kilo aldı ve hareketsizleşti. Bende devamlı okulda olduğum İçin çok ilgilenemiyordum ve artık benimle yatmadığı İçin onu gözlemleyemiyordum. Ama yemesi dışkısı suyu yani gözlemleyebileceğşm her şeyi çok normaldi bunlar hala mormal. Fakat nefes almasına bugün dikkat ettim ve dediğim gibi olması gerekenden çok fazla. Üstelik evet erken yoruluyor oyun oynarken :( çok koşturttuğumdan olduğunu düşünüyordum ama hep sanırım o yüzden değil. Veterinerime bir çok video gönderdim kendisi de bir çok soru sordu fakat şu an bir şey var denecek durumda olmadığını söyledi yani iştah vs genel durumu olsun. Röntgene getirmemi söyledi bu hafta İçin röntgene götüreceğim sanırım salı o gün okula gitmiyorum. Çünkü dddiğim gibi onu kutusuna sokmak o kadar çok zor ki onu da ekstra strese sokmak istemediğim için bu veteriner işlerini hep evde kendim halletmeye çalışıyorum onun İçin.

gunosari

Bizim tombişte yazın çok koşturunca dili dışarda kalıyor hızlı ve derin soluyor.Soğuk yerlerde yatıyor.Veterinere gidecek bugün ben de soracağım.Daha önce de olmuştu kışa girince kesildi.Sıcaktan olabilir dün arabaya koyduk götürelim diye sıcaktı bayağı hava yolda dili dışarıda hızlı hızlı nefes alır halde çok kötü oldu geri döndük üstelik koşmadı kutudaydı.Sıcak etkilemiş olabilir.

friolera

astım olabilir mi? veterinerimiz benim şişko kedimin alerjik astımı olduğunu söylediğinde dikkat etmeye başladım, o da koşturunca hızlı hızlı nefes alıp veriyor. alerjik astımı tanısı koymadan önce de iştahını sormuştu, sanırım iştah kaybı fip için ayırıcı bir tanı olabiliyor. tabi benim kedimin de henüz fark edilmemiş kalp problemleri de olabilir, sonuçta şişmanlık kediler için de insanlar için olduğu gibi sağlıksız. kutu konusunda ben de çok zorluk çekiyordum en son seferinde kutuyu açık kısmı yukarı gelecek şekilde tutup kedimi yukarıdan içine koydum, sonra kutuyu nazikçe devirdim, çok daha kolay oldu. kutunun içindeyken ağlamasını da kutuya sarılarak, açıklıklardan başını okşayarak ve sürekli sesimi duymasını sağlamaya çalışarak minimuma indiriyorum. umarım iyi haberlerinizi alırız.

Sutunannesi

Ciğerlerinde zaten önceden sıvı tespit edilmişti ama teşhis konmamıştı. O zamanlar farklı bir sebep İçin röntgen çekildiğinde ortaya çıkmıştı. Veteriner direk fip olabilir gözlemleyelim genetikte olabilir dedi ama biz o şıkkı eledik uzun zaman önce. Zaten ciğerlerde sıvı var dendiğinden şu güne kadar hiçbir sıkıntı yoktu ne nefes almada ne de başka bir şeyde. İştah dışkılama nefes her şey çok güzeldi hatta ilk ciğerlerde sıvı var dendiğinde nasıl kahır olduğumu haftalarca uyumadığımj hatırlıyorum ve bugünden itibaren aynı hisleri tekrardan hissediyorum. Detaylı kan testinde de 1,5 ay önce hiçbir anormallik yoktu tüm değerler normaldi. Normalde onun üzerine çok düştüğüm İçin anormal her şeyi farkedebilirim fakat yürürken oynarken nefesi zaten çok belli olmuyor o yüzden hiç dikkatimi çekmedi. Önceden ciğerlerde sıvı var dendiği için astım olduğunu düşünmüyorum :(

Sutunannesi

Kediler genelde arabaya bindiklerinde dillerini dışarı çıkartıp nefes alırlar diye okumuştum. Araba heyecanından yapmış olabilir belki. Bizimde geçen yaz nefesler çok hızlıydı bir kaç kez başka bir veterinere atmıştım rüya görüyordur falan demişti de hep öyleydi ama yavruydu o zamanlar daha 3 aylık falandı sonra havalar soğuyunca düzeldi ama o zamanlar hareketliydi vs şimdi koşturuyor yoruluyor hemen kendini yere atıyor mutlaka bir sorun olduğunu düşünüyorum